• 21.01.2014 00:00
  • (2297)

 Önceki gün Sinan Erdem Spor Salonu’nda CHP, belirlenen 21 ilçe başkan adayını tanıttı. Toplantıyı Mustafa Sarıgül’ün daveti ile izleme imkanı buldum.

Şişli Belediye Başkanlığı binasında buluştuk. Benim dışında bazı meslektaşlarımız da vardı davette.

Mustafa Sarıgül kurmaylarıyla birlikteydi. Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı dışında kalabalık ve heyecanlı bir çalışma ekibi vardı.

Şişli’den Ataköy’e ilerleyen otobüste Mustafa Sarıgül ile konuşma imkanımız da oldu. Tabi konu TMSF’nin aldığı karardı.

Cuma gününe dikkat çekti. “Son on yılda Türk siyasi hayatında pek çok önemli açıklama Cuma günü piyasalara kapandıktan sonra geldi” hatırlatmasını yaptı. TMSF’nin Cuma saat 16.30’da üstelik 16 yıl önceki bir kredi borcundan dolayı koyduğu haciz kararının “zamanlamasını manidar bulduğu gibi kararında siyasi olduğunu” ve ekledi;“korkunun ecele faydası yok”.

“Bu kararının başlangıç olduğunu ve daha sert siyasi hamlelerin gelebileceğini de” ifade ederek; “hazır olduklarını” söyledi.

Sert hamle olarak da; “gece yarısı ya da sabaha karşı baskınlarına” işaret etti.

Ve hamlenin; “kendi önünü kesmek ve CHP’nin İstanbul’u kazanmasını önlemek olduğunu” söyledi.  “Ama başaramayacaklar. Sandıktan çıkacak karar bu siyasi operasyona en iyi cevap olacak” diye bitirdi.

GENÇLER VE KADINLAR

Yol boyunca içinde olduğumuz otobüse, kornalarla eşlik eden yoğun bir destek oldu.

Sinan Erdem’e yaklaştığımızda ise son 100 metrelik yolu yarım saatte alarak salona vardık. Otobüsün etrafı gençler ve kadınlar tarafından sarıldı. Hepsinin gözlerinde umut ve heyecan vardı.

Sarıgül’ün CHP’ye getirdiği en önemli dinamik bu coşku ve heyecan olsa gerek.

Salona girdiğimizde otobüsün etrafını saran havanın benzeri ile karşılaştık. CHP örgütü İstanbul’u istiyordu. Bu, salonunun kalabalıklığından, yüzlere yansıyan heyecandan okunuyordu.

Önce İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı sahne aldı. Konuşmasından önce İl Başkanlığı olarak çalışmaları özetleyen bir film sunuldu. Bu kısa film aslında CHP’deki değişim arzusunu yansıtması açısından önemli idi. CHP, “yavaş da olsa değişiyordu”.

10 Aralık Hareketi, Politika Geliştirme Kurulu’nda birlikte çalıştığımız Salıcı, enerjisi ve vizyonu ile CHP İstanbul örgütüne bir heyecan kattığı; partiyi gençlere ve farklı toplumsal kesimlere açtığını en iyi salon gösteriyordu.

İSTANBUL ANKARA’DAN YÖNETİLMEYECEK

Salıcı’nın ardından sahneye Sarıgül çıktı. O da, konuşmasından önce kısa bir film gösterdi. O film aslında Sarıgül denince akla gelen pek çok “olumsuz” algının aslında ne kadar gerçek olmadığını göstermesi açısından ilginçti.

Keşke Sarıgül, bu filimin daha kısa halini seçim çalışmalarında özellikle görsel medyada sık sık kullansa.

Çünkü Sarıgül denince akla gelen ve özellikle konuşma, mimik ve hareketlerine yansıyan “samimi değil”, “show yapıyor” gibi vücut dili hareketleri aslında bugünkü Sarıgül’ün değil 40 yıllık siyasetçinin hareketleri.

Tanıtım filmini izlediğinizde hissettiğiniz duygu vücut dili açısından Sarıgül siyasete girdiğinde neyse bugünde o. Aynı el hareketi, aynı gülümseme, aynı ton, aynı mimikler, aynı çalışkanlık, aynı örgütçülük.

Sarıgül konuşmasında önemli mesajlar verdi. Bence en önemli mesajı, İstanbul’un artık Ankara’dan yönetilmeyeceği idi.

Belli ki o da İstanbul’a küçük Türkiye muamelesi yapılmasından, her ararın Ankara’dan alınmasından rahatsızdı.

İstanbul’u, İstanbul’dan ve İstanbullularla yönetmek; çılgın değil halkın üzerinden uzlaştığı projeler gerçekleştirmek istediği mesajını verdi.

Sarıgül’ün sadece konuşması değil, sahne performansı da başarılı idi.

Ama bu seçim kazanmaya yetecek mi bunu göreceğiz. Her şeye rağmen karşısında büyük projeleri hayata geçirmiş bir Kadir Topbaş ve güçlü bir AK Parti var.

Toplantının sonunda CHP Genel Merkezi tarafından belirlenen 21 İlçe Belediye Başkanı Adayı tek tek sahneye davet edildi.

Sahneye ilk çıkan Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan oldu. Sabri Erbakan dışında Bağcılar adayı Muhammed Çakmak, Bahçelievler adayı Saffet Bulut gibi isimler CHP’nin İstanbul’da başarılı olmak için farklı toplumsal kesimlerle buluşma zorunluluğunu anlaması açısından önemli.

Hedef doğru ama isimler doğru mu bunu seçim akşamı göreceğiz.

ERKEK: 21- KADIN: 0

CHP Genel Merkezi, İstanbul İl başkanlığı ve Mustafa Sarıgül 30 Mart akşamı İstanbul ile birlikte 20’nin üzerinde ilçeyi almayı hedefliyor. Ve bunun için çok çalışacaklarına da kuşku yok.

Ama CHP adına olumsuz bir noktayı hemen ifade etmek gerekiyor.

Açıklana 21 ilçe adayı içinde hiçbir kadın olmaması CHP açısından büyük bir zaaf.

Sembolik olarak Beşiktaş, Beyoğlu, Kadıköy, Bakırköy’e pekala kadın adaylar konabilir.

Geç kalınmış sayılmaz. Umarız geriye kalan 18 ilçenin hiç değilse yarısı kadın aday olur.

 twitter.com/murataksoy

http://murat-aksoy.com/sarigul-korkunun-ecele-faydasi-yok/