• 14.11.2014 00:00
  • (1653)

 Önceki gece bir TV programında CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Genel Başkanı'mın bilgisi dahilinde buraya geldim. CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak Dersim'de acı duyan herkesten bin kere özür diliyorum" dedi.

Tanrıkulu'nun dilediği bu özrün, Başbakan Davutoğlu'nun önce "Dersim modern Kerbala'dır" demesine, ardından da CHP'yi Dersim konusunda sessiz kalmakla, bunun nedeninin de partideki ulusalcılar olduğunu ima etmesine cevap olduğuna kuşku yok.

ÖZÜR YETERLİ Mİ?

Başbakan olduğu dönemde Erdoğan’ın, Dersim'de yaşananlardan dolayı devlet adına özür dilemesi sembolik açıdan önemliydi. Ama bunun tek başına yeterli olmadığı da açıktır.

Tanrıkulu'nun dilediği özür, CHP için geç kalmış bir özürdür. Bu özrü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'dan önce dilemeliydi.

Çünkü Kılıçdaroğlu, Dersim'de yaşananları araştırmacı kimliği ve dahası mağdur olmuş bir ailenin mensubu olarak, Davutoğlu’ndan da Erdoğan’dan da çok daha iyi bilmektedir.

TARİHİN KARA SAYFASI

CHP, kurucu parti olması ve tek parti dönemi nedeniyle, Cumhuriyetin doğruları kadar yanlışlarının da yükünü sırtında taşımaktadır. CHP’nin 91 yıllık geçmişi bu doğrular ile yanlışların iç içe geçmesinin tarihidir aynı zamanda.

Dersim de bunların içindedir.

Dersim katliamı, devletin kendi kültürel kimliğini toplumun her kesimine gerekirse zorla empoze etme iradesinin bir göstergesidir. Toplumu homojenleştirme projesinde, CHP tarihindeki kara sayfalardan biridir.

Bu kara sayfayı tek başına bugünkü CHP'ye, Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklemek de haksızlıktır.

Çünkü, Dersim katlamı, bir devlet politikası olarak hayata geçirildi.

SAMİMİYET SORUNU

İktidarın dilediği özür, önemli ama tek başına yeterli değildir.

Bu özrün anlamlı olması için iktidar hiçbir adım atmamıştır. Ne tarihsel kişilere iade-i itibar, ne Dersim isminin geri verilmesi, ne de Dersim'le ilgili arşivler açılmıştır.

Daha önemlisi şudur, AK Parti son iki yıl içinde Türkiye'yi, post-modern bir Dersim'e çevirmiştir. AK Partililer dışında herkesi öteki ilan eden bu homojenleştirme, Dersim'i yapan devlet ile aynı zihniyetin üründür.

AK Parti, bugün Dersim'i gerçekleştiren devleti ve o zihniyeti sahiplenmiş ve tüm Türkiye'yi Dersim'e çevirmeye soyunmuştur.

Tek Parti CHP'sinin yerini bugün AK Parti almıştır.

Acı gerçek budur.