• 26.11.2014 00:00
  • (1682)

 Başbakan Ahmet Davutoğlu Pazar günü Dersim'de yaptığı konuşmada Alevilerin temel sorunlarından birinin de ayrımcılık olduğunu söyledi. Alevilerin karşı karşıya kaldıkları/kalacakları ayrımcılığı bizzat takip edeceğini söyledi.

Sembolik, seçilmiş “makul Aleviler” dışında Aleviler, uzun süredir kamuda ayrımcılıktan şikayetçi.

Aleviler, eğitim alanında da bu ayrımcılıktan şikayetçi. Nitekim geçtiğimiz haftalarda yapılan 7 bin müdür değişikliğinde görevde olan Alevi müdürlerin büyük kısmının tasfiye edildiği medyaya yansıdı.

EMEKLİLİKTE DE AYRIMCILIK

Önceki gün kızımın ana sınıfına gittiği okulun müdürü aradı, görüşmek istediğini söyledi.

Dün sabah buluştuk. Anlattıkları iddia bile olsa edindiğim fikir şu; Aleviler sadece çalışırken değil emekli olduktan sonra da ayrımcılığa uğruyor.

Müdürün adı Sırrı Kaplanseren.

Eğitime 44 yıl 10 ay hizmet ettikten sonra 1 Ocak 2014’te yaş haddinden Avcılar Borusan Nurhan Kocabıyık İlköğretim Okulu müdürüyken emekli olmuş.

Öğretmenler Günü’nde kendisine eğitime verdiği hizmetten dolayı Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği törende Şeref Hizmet Belgesi verilecekmiş.

Programda, protokol konuşmaları arasında “en yeni” öğretmen ve “emekli” eğitimci de varmış.

TEAMÜL ZORLAMASI

Eğitime en fazla hizmet eden kişi olarak teamül gereği emekli eğitimciler adına kendisinin konuşma yapacağını beklemiş ama olmamış.

Emekliler adına konuşmayı 35 yıl hizmeti olan başka biri yapmış.

Geçmiş yıllarda eğitime en çok hizmet vermiş emekli eğitimcinin konuşmasının teamül olduğunu söyleyen Kaplanseren, bu yıl bu teamalün uygulanmama nedeninin kendisinin Alevi, solcu ve Atatürkçü olması olarak açıkladı.

Bunun ciddi bir iddia olduğunu söylediğimde ise “Avcılar Milli Eğitim’de son dönemde yapılan atamalara, müdürlerin üye olduğu sendikaya bakıldığında yaşanan ayrımcılık görülecektir” dedi.

Kaplanseren uğradığını düşündüğü ayrımcılığı protesto için, Şeref Hizmet Belgesi’ni de almamış.

Emekli eğitimcinin hikayesi bu. Görülen o ki Aleviler her kademeden ayrımcılık var.

CHP’YE OY VERİYOR ÇÜNKÜ

Başbakan Davutoğlu geçtiğimiz günlerde “Alevilerin neden CHP’ye oy verdiğini anlayamadığını” söylemişti.

Davutoğlu, bunun cevabını uyguladıkları politikalarda aramalı. Nitekim son yıllardaki politikalarına baktığımızda, CHP’nin Aleviler için anlamı daha açık ortaya çıkıyor. CHP, sadece oy verdikleri bir parti değil, yeni bir Osmanlı korkusuna karşı kendilerini güvende hissettikleri bir liman.