• 5.01.2015 00:00
  • (1371)

 Bugün 4 eski bakan hakkında TBMM’de kurulan Soruşturma Komisyonu, bakanlardan bir itiraz daha gelmezse –ki, gelebilir- karar verecek. Eski bakanların hepsinin Yüce Divan'a gönderilme olasılığı –düşük olsa da- olduğu gibi sadece bir-ikisi ya da hiçbiri gönderilmeyebilir.


AKP’nin özellikle Meclis grubundaki ağırlıklı görüş, eski bakanlardan hiç değilse bir ya da ikisinin Yüce Divan’a gönderilmesi yönünde. Bu görüşün nedeni, soruşturmaya konu olan iddialardaki gerçeklerin ortaya çıkması değil, seçimlerde bu dosyaların aleyhlerinde kullanılmasını önlemek.

DAVUTOĞLU’NUN ÖNEMİ

Başbakan Davutoğlu ile siyasi olmayan danışman heyeti ise 4 eski bakanın kendi istekleri ile Yüce Divan’a gitmesinden yana. Hatta bu konuda bakanlara telkinde de bulunduğu da iddia edildi. Ancak oylamanın bugüne ertelenmesi bile, Davutoğlu’nun düşüncesinin önemli olmadığını gösterdi.

17-25 Aralık’la ilgili dosyaların hukuk sürecinde yaşadığı serüvene ve takipsizlik sonucuna, mecliste Soruşturma Komisyonu’nun kurulma sürecine vs. baktığımızda bugün çıkacak kararı tahmin etmek hiç zor değil.

BİREYSEL KURTULUŞ SAVAŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, değil 4’ünün, hiçbir bakanın Yüce Divan’a gitmesine taraftar değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan için bu davalar artık birer ontolojik sorun. Sık sık kullandığı ‘Kurtuluş Savaşı’nı, ülke için değil kendisi ve yakın çevresi için veriyor. Bu süreçte verilecek en küçük zafiyeti de; bu savaşta “surda açılacak bir delik” olarak algılıyor. Nitekim herhangi bir bakanın Yüce Divan’a gitme olasılığı “darbe” süreciyle eş tutuluyor.

Bu duygu o kadar yoğun ki, 19 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’na başkanlık ederek siyasi riski de sıfırlamak istiyor.

YENİ MGK: AK SARAY

Türkiye bu yeni dönemde, 1960 Darbesi ile hayatımıza giren MGK’nın reorganize olmuş haliyle tanışacak. Cumhurbaşkanlığı, ‘eski Türkiye’nin MGK’sı gibi ‘büyük politikaları’ belirleyecek, Davutoğlu hükümeti de bunları uygulayacak. Davutoğlu Hükümetine düşen ise ‘eski Türkiye’deki gibi siyasi olmayan ‘küçük politikaları’ belirlemek olacaktır.

Davutoğlu’nun esas siyasi mücadelesi bu yapı içinde kendini kanıtlama isteği olacaktır. İlk sınavı olan Yüce Divan çıkışında kaybetti.

Özetlersek; bugün Soruşturma Komisyonu’nda ya zaman kazanmak için yeni bir itiraz olmazsa eski bakanların Yüce Divan’a gönderilmeleri AKP’lilerin oylarıyla reddedilmesi sürpriz olmaz.

Son iki gündür bazı gazetelerdeki yayınlar, Komisyon kararının neden ret çıkması gerektiğini açıklıyor.

Keşke yanılsam.