• 20.02.2015 00:00
  • (1242)

 28 Şubat’ için kudretli paşalar “bin yıl sürecek” diyorlardı. 10 yıl bile sürmedi. Askeri vesayetin gücünün doruğu olan o dönemde şirketler düzene olan sadakatlerini göstermek için tüm emekli paşalara yönetim kurulu üyeliği, yöneticilik, müdürlük tahsis ediyorlardı.Medyanın Ankara Temsilcilikleri’nin bir odasının askere ayrıldığı günlerde, manşetleri atan çoğunlukla o odadakilerdi.


ANDIÇ GÜNLERİ 

Dönemin tek muhalefet odağı olan medyada sayısı iki elin parmaklarını geçmeyen köşe yazarları da andıç kurbanı oldular. Şemdin Sakık’ın ifadesine eklenen gerçek olmayan açıklamalarla Akın Birdal ölümden dönmüş, Mehmet Altan, Cengiz Çandar, Mehmet Ali Birand gibi pek çok isim işlerini kaybetmişti. Bazıları uzunca bir süre yurt dışında yaşamak zorunda kalmıştı. O dönem Ali Bayramoğlu’ndan Nazlı Ilacak’a ve Mehmet Barlas’a kadar pek çok isim köşesini kaybetmişti.

AKP’NİN HEDEFİ CHP

AKP kendi 28 Şubatı’na 2071’i hedef seçmiş. Erdoğan tipi başkanlığı bunun sigortası görüyor. Bu hedefi gerçekleştirmek için de her şeyi yapıyor.Bu süreçte en büyük hedefi CHP. Bu yeni de değil. Kılıçdaroğlu bunu ilk kez 20 Kasım 2014’de bir medya grubunun yöneticilerine açıkladı. Kılıçdaroğlu, CHP’yi ‘Kürtlerin ve Alevilerin partisi’ olarak göstermeye yönelik bir plan olduğunu söylemiş ve “MİT’in içinde bir grubun sadece CHP için görevlendirildiğini” açıklamıştı. Son dönemde ortaya çıkan gelişmeler bunun doğru olduğunu gösterir nitelikte. Twitter fenomeni Fuat Avni ile gerçek olmayan mesajlaşmaları ile hedef yapılan CHP yöneticileri, 45 CHP’linin kaseti olduğu yönündeki iddialar, Başbakan Davuoğlu’nun CHP’li Mahmut Tanal için “kimlerle görüştüğünü biliyoruz” açıklamaları hep bunun işareti.

Kaset siyaseti demişken şunu hatırlayalım. Kılıçdaroğlu 30 Mart seçimleri öncesi; Erdoğan’ın Baykal’ın kasetini izlerken çekilmiş görüntüsünü izlediğini, o görüntüde Erdoğan’ın yanındakilere kaydı yayınlatma talimatı verdiğini gördüğünü söylemişti. Deniz Baykal’ın kasetini youtube’dan birkaç saat içinde kaldırtmakla övünen iradenin, 17 Aralıkla ilgili kendi tapelerini müdahale edememesi size bir şeyler anlatmıyor mu?

AKP kurduğu vesayetinin uzun yıllar süreceğini sanıyorsa yanılıyor. Bu düzen de bir gün yıkılacak ve altında o düzeni kuranlar kalacak.