• 27.02.2015 00:00
  • (1498)

 Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç’un G20 kapsamında yapılan ‘Nitelikli Çıraklık ve İşbaşında Eğitimin Teşviki Konferansı’nda işsizliğin önemli bir sorun olduğunu ifade ettikten sonra mealen şunu söyledi; 'Ben şahsen 6 ve 8 yaşında iki çocuk sahibi bir baba olarak bu gidişata baktığımız zaman, çocuklarımızın geleceğinden, endişe duyuyorum'.


Son kamuoyu araştırmasında AKP’nin oy oranının kararsızlar dağıtılmadan önce 35,2, sonra 39,1 olduğunun basına açıkladıktan sonra Gezici Araştırma Şirketi ‘rutin incelemeye’ alındı.

SORUN OTORİTERLEŞME 

Son bir yıl içinde üç kez inceleme geçiren Taraf Gazetesi son yazı işleri toplantısını SPK Müfettişi ile aynı masada yaptı.

Ali Koç’un iki çocuğu için duyduğu endişe sadece artan işsizlikten kaynaklanmıyor. Bu ve benzer endişeye yol açan toplumsal kutuplaşma, antidemokratikleşme, devlet araçlarının keyfi kullanımı ve adım adım tek adam rejimine, otoriterleşmeye gidiştir.

Bu gidişten herkes nasibini alıyor. Özellikle medya.

MEDYAYA BASKIDA ARTIŞ VAR

Geçtiğimiz Cumartesi Medialog Platformu'nun “Uluslararası Tecrübeler Işığında Medya Özgürlüğü” çalıştayında sunum yapanlardan birisi de, açıkladığı kamuoyu araştırması sonrası maliyenin ‘rutin inceleme’ başlattığı Gezici Araştırma Şirketi’nin kurucusu Murat Gezici idi.

Gezici çalıştayda, 'medyaya baskı yapılıyor mu' sorusuna verilen cevapları paylaştı.

"Sizce Türkiye’de medyaya planlı bir baskı uygulanıyor mu” sorusuna 'evet' diyenlerin oranı 2004’te yüzde 22 imiş. Bu oran Ocak 2012’de yüzde 40.1 iken, Ocak 2013’te yüzde 44.7’ye, Ocak 2014’te yüzde 48.8, Aralık 2014’te ise yüzde 61.6’ya yükselmiş. Ocak 2015’te yüzde 64.5 olurken, Şubat ayının ilk 15 gününe ait son ankette bu oran yüzde 69.7’ye yükselmiş.

TEPEMİZDE DEMOKLESİN KILICI

Gezici, hafta başında araştırmanın tamamını kamuoyuna açıkladı. Araştırmada AKP'nin oyu kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 35.2 olan oyu kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 39.1'a çıkmış.

Araştırmanın kamuoyuna yansıdığı gün şirket, maliye tarafından 'rutin incelemeye' alınmış olması ilginç bir tesadüf.

Ali Koç gibi pek çok insan hem kendisi hem de çocukları için endişeleniyorsa bunun nedeni başımızda sallanan demoklesin kılıcıdır.

Devletin her türlü kurum ve imkanlarının muhaliflerin başında demoklesin kılıcı gibi salladığı ortamda duyulan endişe yersiz, abartılı olabilir mi?

AKP'liler Yeni Türkiye'de yaşıyor olabilirler ama biz ülke endişe ve korku dolu bir ülkede yaşıyoruz.