• 4.03.2015 00:00
  • (1498)

 Çözüm sürecinde son günlerde yaşanan gelişmeler siyasi olarak HDP'ye puan kazandırmaktadır. HDP'nin süreçte aracılık dışında rol almamasına rağmen siyasi olarak izlediği hat, toplumun belli kesiminde sempati toplamaktadır.


Bunda önemli pay kuşkusuz Selahattin Demirtaş’a aittir. Demirtaş'ın cumhurbaşkanlığı seçim sürecinden bu yana söylemini hak, özgürlük, demokrasi ve eşitlik üzerine kurdu.

Bu söylem, seçimlere parti olarak girme kararı alan HDP için büyük bir şanstır. Bu, HDP’nin Türkiyelileşme, toplumu kucaklama ve yüzde 10’u geçme hedefi açısından çok önemlidir.

SOSYOLOJİ DEĞİL SİYASET

Mevcut koşullarda sosyolojik olarak yüzde 10’u geçmesi zor görünen HDP'nin bu hedefe, siyasal olarak ulaşabilme olasılığı giderek artıyor. Bu nda HDP' söylemi kadar iktidar ve ana muhalefet partilerinin performası etkili olacak görünüyor.

HDP’nin yüzde 10’u geçmesi gösterecekleri adaylar kadar, oy kullanmayan seçmenleri sandıkla barıştırması ve AKP ile CHP’den alacağı oylar belirleyici olacaktır.

CHP’NİN HARCADIĞI FIRSAT

HDP Doğu'da AKP'den Batı'da ise CHP'de oy alma potansiyeline sahiptir.

Türkiye’nin demokratikleşmesi ve normalleşmesi konusunda en yakın iki parti AKP ile HDP değil CHP ile HDP’dir. Bu yakınlığın temeli ise siyasal ve ideolojik akrabalıktır.Nitekim Demirtaş, t24’ten Hakan Aksay’a verdiği söyleşide bunu, şu cümlelerle açık biçimde ifade etmiştir: “... ‘Sayın Kılıçdaroğlu, gelin, cumhurbaşkanlığı için ortak aday göstererek 2015 genel seçimlerine birlikte girebilmenin ortak zeminini yaratalım. …

Çok yüksek bir oy oranı çıkarmalıyız ki, kazanamasak bile 2015 seçimleri için CHP ve HDP olarak iktidara karşı güçlü bir ortak alternatif çıkarmış olabilelim. Ve biz birlikte 2015'te AKP'yi devirebiliriz, özgürlükçü bir iktidar kurabiliriz. … CHP akıllı davransaydı 2015'te bunu yapabilirdik.” HDP, Batı’da CHP tabanını kazanmak için çalışıyor.

ÖN SEÇİM ENERJİSİ

CHP 50 ilde ön seçim kararı alarak tabanını partiye yeniden eklemledi. Bu karar, parti içi demokrasinin kurumsallaşması açısından Kılıçdaroğlu’nun hanesine yazılacak artıdır.Bu adımı keşke, milletvekili olan PM üyelerinin de ön seçime girme zorunluluğu izleseydi. Eğer böyle olsaydı, Genel Merkez kontenjanları, partinin değişim dinamiğini taşıyacak yeni ve genç adaylar için kullanılabilirdi. MYK üyelerinin Genel Merkez kontenjanına başvurdukları ortamda bu imkan, ne kadar kullanılabilir emin değilim. Umarım bu imkan kullanılır. Olmazsa, Batı'da HDP'nin kucaklayıcı adayları CHP'den HDP'ye oy kaymasına yol açabilir.