• 6.03.2015 00:00
  • (1228)

 Türkiye’de medya geçmişten bu yana, siyasette daima taraf oldu. Ancak medya hiçbir dönem son dönemde yaşandığı gibi kutuplaşmadı. Zaman, Sabah, Sözcü, Özgür Gündem gibi farklı pozisyonlardaki gazeteleri yan yana koyduğunuzda paralel Türkiye’lerde yaşıyor olduğunuzu sanabilirsiniz. Sizce bu normal mi?


GAZETE DEĞİL SİYASİ BÜLTEN 

Normal değil. Tam tersine medyadaki bu bölünme, toplumdaki bölünmüşlüğün bir yansıması. Medyanın büyük bir kesimi, halkın bilgi alması olan kamusal işlevini, savunduğu siyasi çizgiye feda edebiliyor. Onun için bazı medya organları yazılı ve görsel siyasi bültene dönüşüyor.

İktidar muhalif olan herkesi baskı altına almaya çalışıyor. Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu’nun başına gelenler bunun son örneği. Baransu’nun tutuklanmasına neden olan haberleri sayfalarında köşelerinde kullananlar, o günler yaşanmamış gibi kafalarını kuma görmüyorlar. Belki de Baransu’nun tutuklanmasından mutluluk duyuyorlardır.

DEVLET GAZETECİSİ İSTİYORLAR 

Neyle suçlanıyor Baransu, “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri temin etmek”. Yani yayınladığı belgeler ‘Devlet sırrı’ymış. Bu iddia, gazeteciliğin ve basın özgürlüğünün bittiği noktadır. Toplumun neyi bilip bilmeyeceğine devletin karar vermesi ancak otoriter yönetimlerde olur.

O belgeleri elde etme ve yayınlama, dünyanın her yerinde gazeteciliktir. Devlet sırlarını saklamak gazetecinin değil devletin görevidir. Şimdi her gazeteye bir devlet komiseri atayıp, neyin haber olup olmadığını onlara mı soracağız?

Gazeteci, neyin haber olup olmayacağını devletten icazet alarak karar verecekse bu gazetecilik değil devlet gazeteciliği olur.

Gazetecinin görevi, devlet içinde de olsa yasa dışı olanı öğrendiğinde bunu belgeleriyle haberleştirmektir. Taraf ve Baransu’nun yaptığı budur. Kuşkusuz o haberler yapılırken, hatalar yapılmış, giderilmesi imkansız sonuçlar yaşanmış olabilir. Ama bunlar Baransu’nun tutuklanması meşrulaştırmaz.

TUTUKLAMA HEPİMİZE TEHDİTTİR

Mehmet Baransu, aynı haberle ilgili suçlamadan daha önce beraat etmişti. Eğer yapılan haberlerde eksiklikler, olmayan belgeler, imal edilen belgeler varsa bunları ortaya çıkarmak hukukun görevidir. Bu görev, o dava görülürken yerine getirilmeliydi.

Baransu burada bir sembol. Yaptığı haberleri, haberciliğini gazetecilik etiği açısından sorgulamak başka bir şey, bir gazetecinin yaptığı haberler nedeniyle tutuklanması başka bir şey. Baransu’nun tutuklanması için ileri sürülen gerekçeler hukuki değil siyasi. Bugün Baransu’nun başına gelenle yarın hepimiz karşı karşıya kalabiliriz.

Onunun için mesele özel olarak Baransu’yu savunmak değil, mesleğimizi ve kendinizi savunmaktır. Bu tutuklama hepimiz için tehdittir.