• 11.03.2015 00:00
  • (1563)

 Çözüm sürecinin dolaylı da olsa parçası olan HDP,  son dönemde AKP'nin açık hedefi. Özellikle de partinin Eş Başkanı Selahattin Demirtaş.


Kamuoyunda AKP adına Demirtaş'la polemiği hükümet sözcüsü Bülent Arınç üstlenmiş olsa da derinde AKP'de, HDP korkusu hakim.

HDP YÜZDE 10'U GEÇERSE... 

AKP'nın bu korkusunun temelinde HDP'nin parti olarak gireceği seçimde yüzde 10'u geçme olasılığı var.

Son dönemde gerek Demirtaş gerek diğer Eş Başkan Figen Yüksekdağ'ın performansı kabul edelim ki, etkileyici. Bunu Türkiye'yi kucaklayacak adaylarla desteklerlerse barajı geçmeleri daha da kolay olacaktır.

PROVAKASYON KORKUSU

Kuşkusuz HDP diğer bir avantajı da; çatışmasızlığın devamıdır.

Nitekim dün Metropoll Araştırma yöneticisi Özer Sancar'ın Aslı Aydıntaşbaş'a ifade ettiği 'provakasyon' olasılığından bahsetmesi bu açıdan önemlidir. Bir araştırma şirketi yönetici eğer bu uyarıyı yapıyorsa bu dikkate alınmalıdır.

AKP İÇİN EN İYİ SENARYO

AKP'nin korkusu aşağıdaki tabloda açık biçimde görünmektedir.

Tabloda, HDP'nin yüzde 10 ve 10.1 aldığı seçeneklerde diğer partilerin alacakları oy ve çıkaracakları milletvekili sayısı görülmektedir.

AKP, HDP'nin yüzde 10'u geçtiği durumda bırakın Erdoğan'ın 400 milletvekilini, 300 hatta tek başına hükümet kuracak milletvekili sayısına ulaşamayacağını bilmektedir.

Son araştırmalarda AKP yüzde 42-44 bandında görünüyor.

Gelin bir simulasyon yapalım.

AKP'nin yüzde 44.5, HDP'nin yüzde 10, CHP'nin yüzde 28.5 ve MHP'nin yüzde 14.5 olduğu senaryoda milletvekili dağılımları şöyle olmaktadır.

AKP: 258

CHP: 137

MHP: 106

BDP: 49.

TEK BAŞINA İKTİDAR ZOR

Araştırmalarda AKP'nin en yüksek olduğu yüzde 44.5 senaryoda HDP'nin yüzde 10 aldığında AKP en fazla 258 milletvekili çıkarabilmektedir. Bu ise tek başına iktidar olmaya yeterli değildir.