• 8.02.2015 00:00
  • (1293)

 Seçimlere artık 2 ay kaldı. Aday listeleri şekillendi. Partilerin adaylarını değerlendirebilme olanağına sahibiz. AKP listelerinde Davutoğlu’ndan çok Erdoğan belirleyici olmuş. Bu AKP için ciddi bir krizin kapısını açmış durumda. Milletvekillerinin büyük kısmının Erdoğan’a yakın olması AKP’nin seçimlere başkanlık sistemini öne çıkararak gireceğini gösteriyor. Bu ise bugüne kadar olduğu gibi kutuplaşma dilinin ve siyasetinin devam edeceğini gösteriyor.


Adaylarını belirleyen bir diğer parti ise CHP. Ön seçimde büyük sinerji üreten CHP, bu sinerjiyi kontenjan adayları ile arttırmadı. Kontenjan adaylarının çoğunlukla mevcut kadrolar için kullanılması, CHP’deki değişimi sadece yavaşlatıyor ve onu iktidar alternatifi yapmıyor. Bu da anketlere yansıyor.

AKP DÜŞERKEN CHP YÜKSELMİYOR

Araştırma şirketleri içinde işini iyi yapan güvenli kurumlardan birisi Andy-Ar. Şirketin son araştırmasının bazı verileri kamuoyuna yansıdı. Şirketin Müdürü Faruk Acar’la dün uzun uzun konuştuk.

Araştırma gerçekten ilginç verileri içeriyor. Araştırmanın ilk verisi AKP ve CHP’nin oyları düşerken MHP ve HDP’nin yükselişi. AKP % 46.6’dan 43.7’ye, CHP % 25.6’dan 23.5’e düşerken; MHP % 16.5’ten 17.6’ya, HDP % 9.2’den 10.4’e yükselmiş.

AKP ve CHP yaklaşık % 2 düşerken MHP ve HDP’de artışı iyi okumakta yarar var.

TÜRKİYELİLEŞEN HDP YÜKSELİYOR

Şunu ifade ederek başlayalım. HDP’nin de MHP’nin yükselmesinin farklı açılaradan da olsa nedeni çözüm süreci ile iktidarın kutuplaşma siyasetidir. HDP son aylarda sadece çözüm sürecinin demokrasiden geçtiği vurgusunun yanında Türkiye’de tüm kesimlerin hak ve özgürlüklerini savunan bir pozisyon alıyor. Türkiyelileşme konusunda ciddi mesafe almış görünüyor.

HDP algısındaki değişim konusunda Faruk Acar önemli bir veri paylaştı.

‘HDP’nin barajı geçeceğine inanıyor musunuz?’ sorusuna Şubat ayında % 9.8 ‘evet’ cevabı verilmiş. ‘Barajı geçmeli mi?’ sorusuna Şubat ayında % 18 ‘evet’ denmiş. Aynı sorulara son ankette verilen cevaplar ise sırayla % 25 ve % 50.

BÖLÜNME ENDİŞESİ MHP'YE YARIYOR

MHP oy oranındaki artışın temel nedeni çözüm sürecindeki belirsizliğin yarattığı ‘bölünme’ endişesi ve korkusu. MHP bu endişeyi duyanlar için bir liman. MHP’nin çözüm sürecine siyaseten karşı çıkmış ama bu süreçte atılacak siyasal adımlara, siyasal pozisyon alma dışında karşı olmamıştır. Son dönemde süreçte yaşanan belirsizlik ve Erdoğan’ın kutuplaştırıcı dili en çok MHP’ye yaramıştır. Çünkü AKP’den giden oyların büyük kısmı MHP’ye gitmiştir. MHP yükseliyor çünkü, bölünme korkusu onu çekim merkezi yapıyor.