• 10.04.2015 00:00
  • (1497)

 illetvekili listeleri YSK'da. AKP'de listelerde Erdoğan'ın mı yoksa Davutoğlu'nun mu damga vuracağı uzun uzun tartışıldı. AKP listesine baktığımızda ilk gördüğümüz Erdoğan- Davutoğlu geriliminin örtülü olarak sürdüğüdür.


Listede iki liderin de belirleyici olduğunu görüyoruz. Aday listesinde Davutoğlu’nun tercihleri ne kadar siyasalsa; Erdoğan’ın tercihleri de, o kadar pragmatik.

PARTİ BENİM MESAJI 

Erdoğan, parti içinde varlığını sürdürecek tercihler yaparken; Davutoğlu 7 Haziran sonrası AKP liderliğini güçlendirecek ve parti üzerindeki Erdoğan gölgesini azaltacak tercihler yapmış. Erdoğan, bir yanda gölge kabine kurma bir yandan da, birlikte hareket ettiği ve sorumluluk paylaştığı isimleri koruma zırhı kazandırmayı amaçlamış.

Kısaca listelere baktığımızda gördüğümüz; Erdoğan kendi gücünü konsolide edecek az ama etkili isimleri sokarken; Davutoğlu ise 7 Haziran sonrasında AKP'nin gerçek lideri olma tercihi yapmış.

İSTİKLAL SAVAŞI KAYBEDİLİYOR!

Erdoğan’ın listelere koyduğu isimlere bakarak şu gerçeği gördüğünü çıkarabiliriz: Türkiye için değil kendisi için verdiği 'İstiklal Mücadelesi'ni kaybetmekte oldu.

Erdoğan'ın bu savaşı kazanmasın tek şartı başkanlık sistemi. Bu değişikliğin amacı demokratikleşme değil kendinin merkezinde olduğu ve herşeyi kontrol edebildiği bir düzen inşa etmektir.

Ancak gerçekler, bu hedefin giderek uzaklaştığını gösteriyor. HDP’nin yüzde 10’u geçtiği, AKP oylarının yüzde 40- 42’lere indiği her durum, AKP'nin bırakın 400 milletvekilini tek başına hükümet kuracak 276’ya bile ulaşamaması demek.

ERKEN SEÇİM SEÇENEĞİ 

Ancak seçim sonuçları, ikisinin de beklediği gibi sonuçlanmayacak. AKP’nin tek başına iktidar olamadığı durumda iki seçenek var. Ya koalisyon ya da erken seçim.

Davutoğlu AKP'de Erdoğan etkisini kırmak için koalisyona razı olur. Ancak Erdoğan hiç bir durumda buna razı olmaz. Çünkü koalisyon demek 17-25 Aralık dosyaları başta olmak üzere geçmiş sayfaları yeniden açılması demek. Erdoğan'ın buna razı olacağını düşünmek saflık olur.

Erdoğan'ın bu pozisyonu ise karşımıza kaçınılmaz erken seçim seçeneğini çıkarabilir. Listeler, AKP’de yeni dönem başladığını gösteriyor. Ve bu dönem ne Erdoğan’ı ne de Davutoğlu’nu tatmin edecek görünüyor. Bu yazı AKP merkezli oldu. Ama esas tartışmanın AKP dışında kalan Abdullah Gül başta olmak üzere 3 dönemlik vekillerin etrafında döneceğini de bir yere not edelim.