• 15.04.2015 00:00
  • (1226)

 Son dönemde peş peşe gelen ve ardında onlarca cevapsız soru bırakan “karanlık” olaylara Ağrı da eklendi.


Yıllardır düzenlenen fidan dikme şenliğine bu yıl PKK’nın silahlı propaganda yapacağı istihbaratı üzerine içinde onlarca soru olan operasyona şahit olduk.

CANLI SEÇİM PROPAGANDASI 

Operasyon başlar başlamaz önce Erdoğan ardından Davutoğlu meydanlarda “25 PKK’lı askerimize saldırıyor” propagandası yaparak güvenlik sorununu seçim malzemesi olarak kullandılar.

Erdoğan ve Davutoğlu'nu yalanlayan açıklamalar Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Emine Ayna ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’tan geldi. Ayna ve Demirtaş ise yaşananları provakasyon olduğunu ve askerin bilerek ölüme yollandığını, halkın iki ateş arasına girerek çatışmayı canı pahasına önlediğini ve daha fazla can kaybının önüne geçtiğini söylediler.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde koyduğu iki açıklama, ortaya çıkan fotoğraflar ve videolar Erdoğan ve Davutoğlu’nu değil Ayna ve Demirtaş’ı haklı çıkardı.

SORULAR SORULAR SORULAR

Gerçekten Ağrı’da ne oldu? Çözüm sürecindeki bunca olumsuzluğa rağmen korunan çatışmasızlık hali ne oldu da Ağrı’da bozulmak istendi? PKK neden seçime çok kısa zaman kalan Ağrı’da şiddete sarılsın?

6-7 Ekim olaylarına rağmen operasyona izin vermeyen valilere rağmen, Ağrı valisi nasıl bir istihbarat aldı ki, bölgeye Jandarma sevk etti?

PKK’nın oradaki varlığı, geçtiğimiz yıllardaki şenliğe de katıldıkları bilindiği halde neden şimdi operasyona ihtiyaç duyuldu?

Askerler bile bile ölüme mi yollandı?

Daha önemlisi tüm bu provakasyon köydeki 72 (2014 Yerel Seçimdeki seçmen sayısı) seçmen için mi yapılmak istendi?

Soruları çoğaltmak mümkün. Tüm bu sorulara cevap vermesi gereken hükümet.

PKK GERİ ÇEKİLMELİDİR

Son araştırmalar AKP’nin yüzde 40’lara indiğini HDP’nin yüzde 10’u geçtiğini gösteriyor. AKP’nin düşen yüzde 7-8’lik oy MHP ve HDP’ye gittiği görülüyor.

Bu gerçeği gören Erdoğan, “Kürt sorunu yok” denerek MHP’ye giden oyları; Davutoğlu, “HDP bir proje” diyerek HDP’ye giden oyları hedefleniyor.

Ağrı’da yaşananlar seçimlere yönelik bir provakasyon. Hedef önceki hafta İstanbul’da yaşanan olaylar gibi “güvenlik” endişesi yaratıp, seçmenleri manipüle etmek. AKP ve Erdoğan kaybettiklerini gördükçe kaybetmemek için herşeyi yapıyorlar.

Seçim yaklaştıkça benzer provakasyonlar yaşanabilir. Bunu önlemek için PKK’ya da sorumluluk düşmektedir. PKK provakasyona açık yerlerden geri çekilmelidir.