• 22.04.2015 00:00
  • (1270)

 Önce Papa, ardından İtalya Başbakanı sonrasında Avrupa Parlementosu yaptıkları açıklama ve aldıkları kararlarla 1915’te yaşananları “soykırım” olarak niteleyip, tanınmasını istediler.

Gözler Obama’nın yapacağı açıklamada “soykırım” ifadesini kullanıp kullanmamasında olacak. Muhtemelen Obama geçmişteki gibi “soykırım” yerine “Büyük Felaket” kavramını kullanacak.

3. ÜLKELERİN ÖNCELİĞİ

 1915 ve sonrasında yaşanan acıları, 3. ülkelerin aldıkları kararlar değil iki ülke halklarının yakınlaşması sağaltabilir. İki ülke halkı dışında 3. ülkelerin alacakları hiç bir karar bu acıyı iyileştirmez.

3. ülkelerin bugüne kadar yaptıkları ve yapacakları şey, konuyu, kendi ulusal çıkarları doğrultusunda Türkiye'ye karşı kullanmaktır. İlişkiler iyiyse geçiştirilen; kötü ya da gergin ise Türkiye’ye karşı baskı ya da pazarlık unsuru olarak kullanılmıştır.

 Bu yüzden iki ülke arasındaki ilişkileri, 3. ülkelerin alacağı hiçbir karar onaramaz. Onun için ne Papa’nın sözleri ne AP’nin aldığı kararın bir anlamı yoktur.

 ÇÖZÜM İKİ ÜLKE ELİNDE

 Üzerinden ister 100, ister 150 yıl geçsin; isterse tüm dünya ülkeleri soykırımı tanıyan karar alsınlar; bunların hiç biri ne geçmişte yaşananları unutturacak ne geçmişte yaşananlara ne ad verileceğinde belirleyici olmayacaktır.

 Bütün bu sözler ve kararlar, iki halkın yani Ermeniler ile Türklerin birlikte alacakları karardan anlamlı olmayacaktır. 1915’te yaşananları, yaşanan acıları ortak bir kederden ortak bir geleceğe dönüştürecek olan iki halktır.

 İki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirecek olan devletleri idare eden siyasiler ve onların uzantıları değil, tek tek ve örgütlü özgürlükçü, demokrat Türkler ve Ermeniler olacaktır.

 Normalleşmeye inanmış, farklı olanla dost olarak yaşamayı içselleştirmiş, geçmişi ile barışmış, çoğulculuğu zenginlik gören, demokrasiye ve demokratik evrensel hukuk kurallarına uyan bir siyasal irade, bu değerleri savunan STK’lar ve kanaat önderlerinin, aydınların karşılıklı geçmişi sağaltma istekleri sağlayacaktır.

 SAMİMİYSENİZ SINIRI AÇIN

 Görüyoruz ki, iki ülke iktidarında böyle bir siyasi irade yok. AKP iktidarı iki yıldır Ermenilere yönelik taziye mesajları yayınlıyor. Bu taziyeleri kamusal alanda açıkça ifade etmek yerine mahçup dille internet sitelerinde yayınlıyor olsalar da önemlidir.

 Bu açıklamaların samimiyeti, hiçbir koşul ve şart öne sürmeden, insani olarak atılması gereken adımları atmaktan geçiyor. Eğer samimi iseniz örneğin keyfi olarak kapatılan sınırı açarak başlayabilirsiniz.

 Not: Yarın 23 Nisan. Başta Duru’m ve Emre’m olmak üzere tüm çocukların bayramı kutlu olsun.