Bunlar Halamın Görüşleri, Benim Değil…

  • 26.11.2013 00:00

 Meclis Başkanvekili olmasının yanında, AK Parti Kayseri Milletvekili de olan Sadık Yakut, Meclis’te toplanan 14’üncü Ulusal Çocuk Forumu’nda, gelecek dönemde ‘karma eğitimi’ kaldırmaya dönük çalışma yapılacağını söylemekle kalmadı;  “maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek” dedi.

Devamında ise bildik gelişmeler yaşandı...

Neydi o bildik gelişmeler?

Sadık Yakut karma eğitimle ilgili sözlerinin özellikle sosyal medyada tartışma yaratmasının ardından akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, “bu benim, eğitimde alternatif olarak söylediğim sözler. Partimin görüşü değil” dedi.

Yani…

Nabız yoklar gibi ulu orta edilen gerçek niyetler, gelen tepkiler üzerine “ama siz beni yanlış anladınız”a dönüşür ki bu lafın bugünlerde siyasetteki popüler karşılığı, “bu benim görüşüm, partimin görüşü değil, partimi bağlamaz”dır.

Böylece, ortaya bir kemik atılmış ama parti de zan altında bırakılmamış olur. En kötü ihtimal, “bir meczubun hezeyanları, ciddiye almaya gerek yok” düzeyine indirgenmeye çalışılır artık gizliliği kalmayan ajandadan çıkan hedefler…

Paralel bir taktik ise gene yakından biliyorsunuz ‘karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar’ şeklindedir.

Politikacı medeniyetin beşiği Avrupa’ya, Amerika’ya gider; kendini haliyle orada ‘demokrasi ve özgürlüğün şehveti’ne kaptırır, ‘olur olmaz’ sözler söyleyerek partisini, başbakanını, kendini zor durumda bırakır; sonra da ülkesine dönünce, “böyle bir şey söylemedim”, “öyle demedim, böyle dedim, demek istedim” diyerek kıvırtır…

En son Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Amerika’dan “Gezi’den onur duyuyoruz” sözleri geldi, ardından da bildik yalanlamaları…

Bir diğer taktik de son ‘Kürdistan’ ifadesinden dolayı Başbakanın elbette gene gelen tepkiler üzerine neden ‘Kürdistan’ dediğini açıklamasıyla ilgili olabilir:

Bu taktiğe de “e tamam, dedim; ama bir sor bakalım neden dedim” yaklaşımı hâkim ki burada da duruma göre ‘cesur bir çıkış’ duruma göre ‘aslında şöyle demek istedi’ benzeri, ‘seç beğen al meşrebine göre’ esnekliği söz konusudur.

Bu esnekliği konuşmacı da gösterebilir, şakşakçıları da… (Şakşakçıların sonsuz elastikiyetlerini de unutmamak gerek)

İnandırıcılığın azalması, siyasete, siyasetçiye olan güven kaybı, halkın zekâsıyla dalga geçme, ‘demokrasi tramvayı son durağa geldi, niyetleri saklamaya gerek kalmadı’ türünden edilecek laflarla günlük hayatımız ziyan oluyor.

‘Çarkçıydı çarkçıbaşı oldu’ denilerek dalga geçilen Kılıçdaroğlu’nun ahı tutmuş olacak ki peş peşe gelen yalanlamalar, düzeltmeler yapılan konular ‘şaka yaptık ulan şaka’ denilerek geçiştirilecek konular değil maalesef…

Çocuk Forumu’nda Sayın Başkanvekili’nin aklına ‘ayrılın siz kardeşsiniz’ demek geliyor ama;

TÜİK’in henüz raporladığı ve suça sürüklenen çocuk sayısının 2008’de 62 bin 430’dan 2011’de 84 bin 916’ya yükselmesi…

2008-2011 yılları arasında kaybolan çocuk sayısının 27 bini geçmesi…

Türkiye’de her beş çocuktan birinin cinsel istismara uğraması, tecavüzcülerin serbest kalması…

Çocuk gelinler…

4+4+4’de telef olan çocuklar…

2013’te ölen 55 çocuk işçi…

‘Cinsel istismar’ suçundan 8 küsur yıl ceza alan ama görevinin başına dönen Milli Eğitim müdürü gelmiyor…

Fazla söze ne hacet…

“20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” kutlu olsun…

Ha bu arada; bunlar benim değil, halamın görüşleri, beni bağlamaz; baştan söylemiş olayım…

http://www.gazete360.com/Yazarlar/murat-cetin/bunlar-halamin-gorusleri-benim-degil/1626

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Rant değil belediye yararı

Rant değil belediye yararı

  • 16.11.2022

Resmi İlanlar