Mustafa Karaalioğlu
Mustafa Karaalioğlu Gazete: Karar Gazetesi

Tarih bir daha tekerrür ederse ayıp olacak

  • 1.02.2018 00:00

 1Ocak 2118 sabahına kalkan nesiller nasıl bir Türkiye’ye uyanacak kimbilir? Daha müreffeh, daha medeni, daha demokrat, daha güvenli ya da tersi… Belki modern devletler bir asır içinde formdan forma girecek ve insanların hangi dünyaya uyandığı hangi mahalleye uyandığından çok daha önemli olacak.

Tahmin etmek zor elbette ama tarih de malum tekerrürü sever. Bugün, geri kalmışlığımız için nasıl Osmanlı’nın sanayi devrimini ıskalamasını gerekçe gösteriyorsak yarınki nesiller de o dönemde geri kalmışlıkları için mesela bugün bizim dijital devrimi ıskalamamızı gerekçe gösterirlerse inanın bu çok büyük trajedi olacaktır. Bugün yaşadığımız ihmaller ve kaynakları yanlış planlamanın maliyeti sonsuz geri kalmışlık olarak bir asır sonraya da ulaşırsa hatıramız hiç hayırhah cümlelerle kayda geçmeyecek, burası kesin…

***

Ya da talih yüzümüze güler ve zaman bu millete cömert davranır. Bu da bir ihtimal...

Şimdi içinde bulunduğumuz atmosfer yüz sene sonrası için umut vermiyor ama bakarsınız yolun bir yerinde empatiyi, birlikte yaşamayı, uzlaşmayı öğreniveririz. Fikir ve ifade hürriyetinin kıymetini keşfeder, lezzetini tadarız bakarsınız. Vehmimiz azaları, vesvesemiz kurur da dünyayı kavrayıveririz belki…

O sabaha varmadan bir sabah kalkar ve huzurumuzu kendi elimizde kaçırmanın faydasız bir iş olduğunu idrak ederiz mesela.

Belki bir ilham gelir de seviyesiz, lümpen ve hikmetsiz sözlerle donattığımız hayatın çekilmez olduğunu anlarız, kimbilir.

Yarına bir hatıra bırakmak için bugünün hatırlanmaya değer olması gerektiğini akıldan çıkarmayalım. Acı tebessümlerle, ahlarla vahlarla andığımız geçmiş gibi bir geçmişin insanları olmak istemiyorsak tecrübeden bir parça nasiplenmeye bakalım. Gördüğümüz filmi tekrar izlerken heyecana kapılmak yerine yeni bir filmin hikayesini yazmaya mesai sarfedelim.

***

Gelecek yıla, gelecek yüzyıla kalan bir sözümüz, bir eserimiz, gururla anılacak bir mirasımız olsun. Adı hukuk olsun, demokrasi olsun, edebiyat, bilim, estetik, müzik, resim, mimari olsun…

Geleceğe mahcup olmamak için bugünün hakkını vermek nasibimiz olsun.

Mutlu, huzurlu, sağlıklı seneler dilerim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar