KÜRT SORUNUNU  ‘OSMANLI MODELİ’ ÇÖZER

Sahabeler şehri Diyarbakır’da ‘Kürt sorunu nasıl çözülür’ sorumuzu bu kez de Diyarbakırlı tanınmış kişilere sorduk.  Bu şehirde yaşayan neredeyse vatandaşların tümü sorunun ‘İslami ve insani’ yöntemlerle çözüleceği yönünde hem fikir… Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, çözümün insani ve İslami yöntemlerle olabileceğini vurgularken, bazı medya kuruluşlarının bölgeye yönelik ırkçı ve küfürlü dil kullanmasının kin ve nefretten başka bir işe yaramadığının da altını çizdi.

ÇÖZÜM İSLAMİ VE İNSANİ OLMALI

Diyarbakır ziyaretimize Dağ Kapı’da Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan’la görüşerek devam ediyoruz. Bozan’a da çözümü soruyoruz. Bozan ‘ Bölge halkı ve çocukları medya tarafından her fırsatta aşağılanıyor’diyerek sohbetimize giriş yapıyor ve ekliyor “Onları aşağılayarak bir yerlere varılamaz. Bu ırkçı dil sadece halkın kalbini kırmanıza yarar. Bölge halkı kanın durmasını istiyor, bu tür aşağılayıcı dil halkın arasına kin ve nefret sokmaktan başka bir işe yaramıyor. Kürt sorunu İslami ve insani usullerle çözülebilir, böyle aşağılayarak, kötüleyerek, küfür ederek değil’ diyor.

SİLAHLA BİR YERE VARILMAZ

Özellikle gençler tarafından sevilen Diyarbakırlı sanatçı İbrahim Candan’ ise ‘Bu mesele insani yöntemlerle çözülür’diyor. Hükümetin ve devletin neden bunu algılamadığı merak konusu olurken, Candan, şöyle devam ediyor sözlerine ‘ Silahla hiçbir yere varılmadı varılmazda. İnsanları öldürerek bir sorunu çözemezsiniz. Kürtler ve Türkler kardeştirler. Devletinde bunu anlaması ve bu kardeşlik hukukuna göre davranması lazım. Ancak sorun böyle çözülür. Gasp edilen hakları taksitle vereceğinize bir kereden verseniz daha mı kötü olur. Hayır, barış ve kardeşlik daha erken tesis edilmiş olur. Bu Müslüman halka bu zulmü reva görmemek lazım. Biz kardeşiz ve kardeş kalacağız’ diyerek sözlerini noktalıyor.

SORUNU OSMANLI YÖNTEMİ ÇÖZER

Diyarbakır’ın en çok okunan yerel gazetelerinden Yeni Yurt Gazetesi’nin yazarı Mevlüt Mergen ile bir barış yemeğinde karşılaşıyoruz. Fırsat bu fırsat diyor ve bu bilge yazardan çözüm önerilerini dinliyoruz. ‘Ben Kürt sorunu demiyorum, Güneydoğu sorunu diyorum’ diyerek başlıyor sözlerine Diyarbakır’ın sevilen yazarı Mergen. ‘Bu sorun şu anki yöntemlerle de çözülemez’ diyor ve ekliyor “ Bu sorun Osmanlının yönetim anlayışına yani İslami bir yönetime kesin kes dönülmesi ile çözülür. Çünkü İslam da kan kanla yıkanmaz, kan suyla yıkanır felsefesi mevcuttur. Devlet bir babadır, her ne kadar bir evlat babanın canına kast etse bile evladını öldürmez. Baba af edicidir, kucaklayıcıdır. Devlettin bu özelliği dışa aksedilmelidir.”

İHTİYAÇLAR DEĞİŞİYOR

Anadilde eğitim konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz diye sorduğumuz da ise Mergen ‘ Vatandaş Türkçeyi de istemiyor’ diyerek cevap veriyor ve devam ediyor ‘ Seçmeli Kürtçe dersi geldi fakat vatandaşlar gitmedi. Aslında daha öncede bu tabloya şahit olmuştuk. Açılan Kürtçe kurslara vatandaşlar rağbet etmedi. Onların amacı zorunlu olsun ki halkın gitmeme gibi bir seçeneği kalmasın. Halk Türkçeyi de istemiyor, kendini geliştirme adına İngilizce gibi dillere rağbet ediyor. Artık dünyaya açılmak gibi bir dertleri var. Hiç bir şey eskisi gibi değil buralarda her şey çok değişti. İhtiyaçlarda hızla değişiyor” dedi.

 

 

 

EDEP YA HU!

Özel bir kanalda yayınlanan ‘Şefkat Tepe’ adlı dizi de kullanılan küfür ve şiddet dilini kınayan Mergen: “Medya çok yanlış yapıyor. Edepli bir şekilde yayın yapmalıyız. STV’nin Şefkat Tepe adlı dizisini şiddetle kınıyorum. Doğu ve Güneydoğuyu yaşanmaz ve ahlaksız bir yermiş gibi göstermeleri ne insanlığa nede Müslümanlığa sığar. İçlerindeki kini dışa vuracaklarsa da ahlak çerçevesinde vursunlar. Dizide ağır küfürler var. Dini bir kanala yakışmıyor küfürlü diziler. İnsanlık dışı. Edep Ya Hu! Diyorum başkada bir şey demiyorum”dedi.

BÖYLE Mİ KARDEŞLİK OLACAK?

Fakat gözden kaçmayan bir durum daha var ki o da halkın medyaya olan tutumu. Neredeyse halkın tamamı medyanın bölgeye bakış açısından oldukça rahatsız olduğunu görmek mümkün. Her dokunduğumuz kişiler ‘o yayınlanan ırkçı diziler var ya ’ diyerek başlıyorlar biz medya mensuplarına sitem etmeye. Şefkat Tepe ve Sakarya Fırat adlı dizilere sitemlerini Milli Gazete’de yayınlamam için önce bir söz alıyorlar ve ardından içlerini dökmeye başlıyorlar. Anlattıklarına bakılırsa sitem etmelerinde pekte haksız değiller. Şefkat Tepe adlı dizide kullanılan ağır küfür ve hakaretler İslami hassasiyetleriyle bilinen bölge halkının kalbini fena kırdığına şahit oluyoruz. ‘Böyle mi kardeşlik olacak’ diye de tepkisini ortaya koyuyor ve ‘ne olur kin ve nefret tohumları eken yayınlar yapmayın’ şeklinde bir ricada bulunuyorlar.

 

 

 

  • Abone ol