E Ğ İ T İ M

  • 5.03.2015 00:00

                  Toplumda öğretimle, eğitim genellikle birbiriyle karıştırılır. Ama aralarında iç içe geçen ilişkiler vardır. Bu farklılıklar önemli bir konu. Bunu başka bir zaman yazarım.

                  Eğitim konusunu, bugün yaşananlarla ilgili bağ kurarak değerlendirmeler yapmak istiyorum.

                  Eğitimin bir çok tanımı var. Ben bir kaçını birbirine bağlayıp, bir tanım yapmaya çalışacağım. Bilgiye yönelen, aklı özgürleşmiş, tam kişilikli insan yetiştirmek.

                  Ülkemizde maalesef doğru bilgiye, çağdaş teknolojik bilgiye değil. Ezberci, tek boyutlu düşünen, muhafazakar, kindar, dindar bir nesil yetiştirmeye yönelik bir eğitim anlayışı egemen.

                  Aklı özgürleşmiş, insan, okuyan, araştıran, yaratan ve üreten birisidir. Her söylenene evet  deyip biat etmeyen kişidir.

                  Tam kişilikli insan özgür, kendi iradesiyle karar verebilen kişidir. İyi ve doğru öğrendiği bir bilgiyi sonuna kadar savunur. Çıkarları için ona buna yalakalık yapmaz. Entrika yalan dolan bilmez. Onurlu erdemli bir kişidir. Bugün söylediği bir şeyin bir gün sonra tam tersini söyleyip kıvırmaz. Topluma tepeden bakan, bunlar bilmez, anlamaz diye insanların inançlarını kullanarak yalan yanlış yönlendirmeler yapmaz. Gerçek vicdan sahibi insan kişilikli insandır.

                  Zaman zaman toplumun çok farklı kesimleriyle sohbet ortamları doğuyor. Hemen herkeste yaygın bir kanı var. Toplumda müthiş bir dejenerasyon ve bozulma olduğundan söz ediliyor. İnsanlık, adamlık, halk dilinde adam gibi adam olmak kavramının bittiği söyleniyor.

                 Toplum biraz daha çukura çekiliyor. Uzun vadeli eşya kredisi, on, onbeş yıllık  araba ve ev borçlandırmaları insanların yaşamlarını ipotek altına alıyor.

                 Vahşi kapitalizm, siyasi iktidar aracılığıyla insanları köleleştiriyor. Adeta otomatik kumandayla düğmeye basarak yönetebilir hale getiriyor. İşten atılma korkusu, borçlarını ödeyememe ve edindiklerinin elinden alınması korkusu, tüm insani düşünceler ve değerleri yok ediyor. Ne kişilik, ne vicdan kalıyor. Bir tek para ve kişisel çıkarlar kalıyor. Teşbihte hata olmaz ama  para insanların hem kıblesi hem kabesi haline geliyor.

                Her türlü ahlak dışılık meşrulaşıyor. Hırsızlık yolsuzluk, taciz, yalan, talan normal yapılan bir iş haline geliyor.

                Toplum gergin. Yüzler gülmüyor. En ufuk bir durum kavgaya dönüşüyor. Siyasi iktidar en ufak bir hak arayış ve farklı bir düşünceye tahammülsüz. Bağırıyor, çağırıyor,  ayrıştırıyor itibarsızlaştırıyor.

                 İşsizliğin alabildiğine arttığı,

                 Gelir dağılımı adaletli değil. Gelirler arasındaki uçurum korkunç.

                 Böyle bir sosyal ekonomik ve siyasi yapıda,

                 Demokrasi olmaz.

                 Yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti olamaz.

                 Adalet, eşitlik, hak ve özgürlükler olamaz.

                 Ben yine de umudumu yitirmek istemiyorum. Güney Avrupa da (Yunanistan, Portekiz, İspanya'da... )güzel şeyler oluyor. Bizim de olacak, umutlanıyorum.

                 Aklı özgürleşmiş, kişilikli insanların çoğalması umut ve duygularıyla .

                 Yoksa yardımlaşma, vicdan, mazlumlar ve sevgi ölüyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.