DARBELERLE GEÇEN 51 YIL

  • 2.06.2011 00:00

 

Son 51 yılını hesabı sorulmamış darbelerle geçirmiş bir ülkenin çocuklarıyız…
Albay Alparslan Türkeş’in ‘Sevgili Vatandaşlar, dün gece yarısından itibaren bütün Türkiye’de Deniz, Hava, Kara Türk Silahlı Kuvvetleri el ele vererek memleketin idaresini ele almıştır.’ dediği açıklamanın üzerinden 51 yıl geçti.
Radyolarda yükselen bu sözler 12 Mart 1971’de bir mektup oldu, 12 Eylül 1980’de siyah beyaz TV ekranından konuşan bir general oldu. Yıllar geçti 28 Şubat’ta bir MGK bildirisi şeklinde yazıldı, altına imzalar atıldı ve en sonunda 27 Nisan 2007’de internete düştü…
Aslında sözler aynıydı, niyetler aynıydı, yapanlar aynıydı, sonuçlar aynıydı.
Demokrasiyi bizim için lüks bulanlar. Adil ve eşit koşullarda iktidar sahibi olamayacağını bilenler.
Kendilerini bu ülkenin tek sahibi görenler.
 ‘Bu halkı başıboş bırakırsan ya davulcuya varır ya zurnacıya’ anlayışını kendilerine hayat felsefesi haline getirenler.
Eşit şartlarda bir yarışla iktidar olma şansı olmayanlar.
Silah zoruyla iktidar olanlar,27 Mayıs 1960 Darbesinde, Cumhurbaşkanını, hükümet üyelerini, Demokrat Partili vekilleri hatta genelkurmay başkanını tutukladılar, işkence ettiler. Başbakan Menders’in üzerinde sigara söndürdüler. Hukukun ayaklar altına alındığı bir mahkeme düzeneği kurdular. Menderes, Zorlu ve Polatkan’ı ipe çektiler.
Dünyada hiçbir zulüm, hiçbir adaletsizlik 51 yıldır süremez, sürmemeli.
12 Haziran Seçimlerine doğru gittiğimiz bugünlerde, 27 Mayıs darbesinin 51. yıl dönümünde önümüzde tarihi bir fırsat var.

Darbeyi gerçekleştiren askeri cunta adına Genelkurmay Başkanını,
Ergenekoncuları, millete tezgah peşinde olan darbeci Mehmet Haberalları, Sinan Aygünleri ve Engin Alanları partilerine doldurarak; Silivri’den Ankara’ya, meclise taşımaya kalkan CHP ve MHP’yi…
Hayatta olan ya da olmayan tüm 27 Mayıs mağdurlarından, onların yakınlarından ve 51 yıldır askeri vesayet altında yaşamanın bedelini başka darbelerle, idamla, işkenceyle, faili meçhul cinayetle, fakirlikle, adaletsizlikle ödemek zorunda kalmış bütün yurttaşlardan özür dilemeye çağırıyoruz.
Dünyada hiçbir zulüm, hiçbir adaletsizlik 51 yıl süremez, sürmemeli, sürmeyecek….
                                                                                                            DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.