SANDIĞIN VERDİĞİ MESAJ- 1

  • 16.06.2011 00:00

Seçim sonuçlarıyla ilgili genel bir değerlendirmeyi ileriki günlere bırakmak kaydı ile
Bugün, Düzce ve ilçelerine odaklanalım.

Önümüzde, 2 veri var…
Biri, 12 Haziran 2011 diğeri de 22 Temmuz 2007 genel seçiminin detaylı sonuçları…
İki veri arasında benzerlikler de var farklılıklar da… En önemli benzerlik ilk 3 sıra yine değişmedi. AK Parti bu seçimle birlikte Düzce’de 3.kez 3 te 3 yaparak, futbol deyimi ile hat-trick yaptı…

Malum, AKP, 22 Temmuz’a kıyaslandığında Düzce’de oyunu arttırdı.
CHP’de MHP’de oylarını artırdı…

12 Haziran seçim sonuçlarının ilçelere yansımasıysa hayli ilginç.
CHP en iddialı olduğu Akçakoca ve Yığılca’da AK Parti’den fark yedi. Bu iki ilçede de sandığa gömüldü.
Yani,
Fikret Albayrak’ın büyük gürültülerle ve umutla geldiği Akçakoca Belediye Başkanlığı koltuğu ona ON numara büyük geldiği bu seçim sonuçları ile bir kez daha belgelendi. CHP, Akçakoca’nın bütün mahallelerinde AK Parti’nin gerisinde kaldı. CHP’nin Başarısız bir yerel yönetim macerası Akçakoca’da AK Parti’ye yaradı.
Akçakocalılar, 29 Mart’ta eski belediye yönetimine olan tepkisini sandıklara yansıtmış ve yerel seçimlerdeki tabloyu tersine çevirmişti.

Akçakoca’yı değerlendirirken Osman Çakır faktörünü göz ardı etmek ona haksızlık olur.60 gün boyunca Akçakoca’da döktüğü alın terinin karşılığı sandığa oy olarak yansımış…

Kaynaşlı’da AK Parti’den ihraç edilen Birol Şahin’in MHP’ye çalışması da hiçbir işe yaramamışa benziyor. Kaynaşlılılar bundan önceki seçimlerde olduğu gibi tercihlerini yeniden AK Parti’den yana kullanmışlar.

Çilimli’de Fevai Arslan faktörü sandığa çok olumlu yansımış. Çilimlililer adaylarına sonuna kadar sahip çıkmış. Ha keza, Ömer Küçük ve MHP, çok umutlu olduğu Gümüşova, Gölyaka ve Cumayeri’nde beklentilerin aksine oy patlaması yapamadı.

Gümüşova, Cumayeri ve Gölyaka ilçelerindeki vatandaşlarımız da AK partinin icraatlarından öylesine çok memnunlar ki, bu memnuniyetlerini verdikleri oylardan da görüyoruz zaten.
Sanıyorum seçmen, yine adaya değil lidere oy verdi.

Yığılca ilçesindeyse AK Parti, deyim yerindeyse tulum çıkardı.
Yığılcalılar başbakanın ilçelerine ziyaretinden ve onun müjdesini verdiği yol sözünden öylesine çok etkilenmişler ki, adeta sandığa oy olup yağmışlar.
Oysaki Yığılcalıların AK Parti’ye yerel seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de tepki vereceği öne sürülmüştü.
Boş çıktı bu iddia…


Evet, AKP seçmeni Başbakan’a oy veriyor ama disiplinli ve özverili bir çalışma yürüten örgütlerin başarıda hiç mi katkısı yok? Hele 60 gün boyunca gece gündüz çalışan kadın kollarının…

MHP’de hüsran

Bu seçimlerin en büyük hayal kırıklığı Ömer Küçük olarak görünüyor. Ömer Küçük ile MHP, oylarını 2007 genel seçimlerine göre %50’ye yakın artırmış görünse de, 2009 yerel ve İl genel Meclis sonuçlarının çok gerisinde kaldı MHP.
Bu da vatandaşın, genel seçimlerde aday mı lider mi parti mi? sorularında gizli bu işin sırı…
Bu aynı zamanda şunu da gösteriyor. MHP’nin Düzce merkez hariç ilçelerde çok ciddi bir tabanı yok.

Onca iddialı söylem, Bahçeli’yi iki kez Düzce’ye getirmelerine, yerel basının görülmemiş desteğine rağmen
Tüm bunların sandığa yansıması, hepi topu yüzde 16…

MHP, kelimenin tam anlamıyla Düzce’de sandığa gömüldü.

Ancak, şapka düştü kel göründü…
MHP’lilerin barutu 12 Haziran’a kadarmış.
Bu manada, Ömer Küçük,hem MHP,hem CHP yönetimleri
Bakalım, son seçim sonuçları üzerine gereğini yapacaklar mı?

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar