Fikret Albayrak Ekim ayının Şoveni ödülüne aday gösterildi

 • 10.10.2011 00:00

 Bugünlerde özellikle belediye işçileri arasında tedirginlik üst düzeyde. “Torba Yasa” denen, ama sonunda kimi belediyelerde torbalığı da aşıp bir çuvala, hatta hatta Düzce, Akçakoca ve Konuralp Belediyelerinde “Harar” denilen çuval azmanına döndürülerek bağlı bulundukları sendikalar tarafından bile terk edilip bir kenara itilen işçilerin başına geçirildi.

            Türkiye genelinde 52 bin civarındaki yerel yönetim işçileri kurumlarında çıkarıldılar. Sadece Düzce ve ilçelerinde 278 işçi kapının önüne konuldu. İşin en acı tarafı, Akçakoca Belediyesi’nde bir gecede 30 tane Yığılcalı işçi soluğu başka kurumlarda aldı.“Torba Yasa “ denen kanunun D bendi, “Norm fazlası da olsa kurumların ihtiyaç fazlası işçi bildirme mecburiyeti yoktur” denmesine rağmen,  “Aslan Sosyal Demokratımız ” Fikret Albayrak’ın gücü Yığılcalı fakir fukara garip gurabalara yetti.

 Bu kardeşlerimizin hemen hepsi tanıdığımız, bildiğimiz, dostumuz, kapı komşumuz olan insanlar. Onlarca yıl Akçakocalının bokunu, çerini-çöpünü temizlemiş insanlar. Hemen hemen hepsinin birbirinden değişik, o belediyede acıklı, hüzünlü, eğitici öğretici hikâyesi var.

Şimdi hangi geleceğin, hangi sorunların onları beklediğini bilmeden Fikret Albayrak tarafından  hiçbir vicdani süzgeçten geçirilmeden, Belediye İş Sendikası’nın hiçbir itirazı olmadan CHP, MHP ve AK Parti’li meclis üyelerinin de gıkı çıkmadan, Akçakoca şovenizminin şanlı bayraktarlığında Akçakoca Belediyesi’nden sürülerek yeni iş yerlerine gidecekler.

“Norm kadro” ileri sürülerek Yığılcalı işçilerin sürgün edilmesini sağlayan Fikret Albayrak’ın amacı, herhalde sadece yatırım için kaynak tasarruf etmek olmadığını benim 10 yaşındaki oğlum da biliyor.

Bir diğer esas amacın; 29 Mart Yerel seçimlerinde oy “çalmak” için gittiği her evde söz verdiği iş vaadini yerine getirmek değil mi? Zaten “norm kadro” aldatmacasının sırrı da burada yatıyor.

Bu yasanın amacı açıktır...

Belediyelere getirilen bu modelle amaç sendikalı işçileri tasfiye etmektir. Zaten, kadrolu işçiler için ortaya konan “bütçe engeli” şansa bakın ki taşeron işçileri için konulmadı.

Bir hatırlayalım...

Mecliste “torba yasa” görüşülürken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “bu yasa meclisten geçse dahi CHP’li belediyeler yasayı uygulamayacak” dedi.

Hani nerede verilen sözler. Maşallah, ilk önce Fikret başkanımız balıklama atladı yasayı gaddarca, şovence uygulamak için...

Fikret Albayrak şimdi kalkmış timsah gözyaşları dökerek ne kadar da çok işçi dostu olduğunu, ayrımcı olmadığını, Yığılcalı işçileri ne çok sevdiğini söyleyecek.

Belki bu yazıdan sonra onların evlerine giderek o işçilerle hatıra fotoğrafı çektirecek, onlara gülücükler dağıtacak...

Emin olun bunların bizim açımızdan hiç birinin kıymeti yok.

            O, ne yaparsa yapsın, ne söylerse söylensin, hayatı boyunca “Şoven” başkan yaftasından asla kurtulamayacak.

Biz, Düzce Yerel Haber Gazetesi olarak... Fikret Albayrak’ın bu şoven tutumunu teşhir etmek için  “Irkçılığa ve Miliyetçiliğe Dur De Platformu’na Ekim ayının şoveni yarışmasına katılması için aday gösterdik. Türkiye genelinde her ay yapılan bu yarışmada adaylar, bağlı bulundukları kurumlardaki ırkçı ve şoven yaklaşımlarda bulunanlar arsında seçiliyor.

            Evet, sevgili okurlar,

Çuhallı Çarşı’da asırlık Çınar ağaçlarını keserek “baltacı ” belediye başkanlığından...

            Belediye İş Sendikası, AKP, CHP ve MHP’li meclis üyelerince terk edilmiş Yığılcalı işçileri bir gecede kapının önüne koyan “şoven” başkanlığa terfi etmek, kolay olmasa gerek.

Keşke insanlık bu deneyimlerden ders alarak pişmese...  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (8)

 • veyselsaka
  veyselsaka
  27.11.2011 00:58

  Türkan kızım kim yanlış kim totaliter kim faşist uygulama yapıyorsa biz ona saldırırız bu akp menşeli chp uygulamalı olabilir al birini vur ötekine akp eşittir chp dir ikiside bu düzenin misyon verilmiş partileridir v. saka selamlar

 • veyselsaka
  veyselsaka
  26.11.2011 10:23

  Nevzat gazetenin yazarlar tıklama jeneriğini değiştirmişsin ali bayramoğluyla ergünü yarıştırıyorsun ahmet altanla tüncayı yarıştırıyorsun yazar barometresi yerel yazarların alehine işlereskisi gibi direk yazara bır tıklamada ulaşmak en doğrusu :ne oizlenme tıklanma kaygunmu var selamlar daha cok başarılarını bekliyorum benim yazılarımı oku postada.....

 • Londra
  Londra
  24.11.2011 01:46

  yuh olsun sana başkan.Bu garipden ne istedin. sende hiç utanma yok mu?

 • emre cıngırt
  emre cıngırt
  18.11.2011 19:30

  Yorumunuzu Giriniz...

 • tuncay demirtaş
  tuncay demirtaş
  22.10.2011 23:29

  Yazar, Torba Yasada norm fazlası kadronun fazlasını bildirme mecburiyeti olmamasına, Kılıçdaroğlunun CHPli Belediyelere ilişkin taahhütüne rağmen bir CHPli belediyeden 60 işçinin sürgün edilmesini eleştirmemeli mi? Belediyelerdeki 52000 işçiyle Düzce ve Konuralp Belediyelerindeki kıyımdan da söz ettiğine göre CHPli bir Belediyeyi elbette "sosyal demokrat" kandırmaca noktasında eleştirmiyor mu? Hani sözümona, sosyal demokratlar sendikal haklardan, emekten ve hak eşitliğinden yanadırlar ya.

 • yalçın alagöz
  yalçın alagöz
  30.10.2011 11:36

  sayın nevzat cingirt,sayın DAYIM torba yasası ile kimse kapı önüne koyulmadı sadece yer değişikliği yaptılar işçi kardeşlerim. sein bu fikret başkandan alıp veremediğin nedir.sen bişey istedin o çattığın başkan AKÇAKACA nın metfeatlerinin şahıs menfeatlerinin üstünde tutarak bir şeylere yok demiştir sen sen ol kendini fazla zorlama beni Fikret Albayrakla tanıştıran sensin sizin yakın dostluğunuzu bilen biriyim. benim gibi bilen insanlar demezlermiki NEVZAT, BAŞKANLA niye bu kadar ters düştü ki?

 • selami
  selami
  17.10.2011 16:50

  türkan hanım herhalde sebebini anlayamamış aday gösterilmesinin. bir gruba olan davranışı(sadece yığılcalı işçilerin çıkartılması) fikret albayrağı şoven ödülü adayı yapmış. yoksa herkese eşit davransa sıkıntı olmaz.

 • türkan top
  türkan top
  12.10.2011 10:38

  anlamakta zorluk çekiyorum.biri açıklasın.düzce belediyesi 178 işçiyi torba yasadan yolluyor ama nedense fikret albayrak ayın şoveni seçilmeye çalışılıyor.yasayı çıkartan akp uygulayanlar akp.suçlu fikret albayrak.fikreti eleştirdiğiniz kadar akp li diğer belediyeleride eleştirmiş olsanız tamam diyeceğim ama görüyorum ki ya kişisel husumetiniz var yada akp li leri eleştirmekten çekiniyorsunuz.

Resmi İlanlar