Düzce Barosu 6 Ekim’de yeni başkanını seçecek.

  • 1.10.2012 00:00

 Düzce Barosu 6 Ekim’de yeni başkanını seçecek.

İki yılda bir yapılan seçimlerde kulislerde adı baro başkan adaylığı için geçen AK Parti İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu’nu saymazsak,  hâlihazırda baro başkanlığı için iki adayın yarışması bekleniyor.

Bunlardan biri mevcut başkan Ali Dilber. Ali Dilber, 3 dönem yani 6 yıldır baro başkanlığı yapıyor.

Diğer aday ise, Av.Talat Saygılı. Meslektaşları ile istişarelerde bulunan ve yarışa iddialı hazırlandığı belirtilen Talat Saygılı, Düzce’nin değişik sivil toplum örgütlerinde yıllardır yöneticilik yapmış eski bir ANAP’lı siyasetçi.

 Talat Saygılı’yı diğer meslektaşlarından ayıran en büyük özellik ise, Saygılı’nın asker kökenli bir avukat olması.

Yani baro başkanlığı yarışı bu tarafıyla da ilginç olacak.

Baro seçimlerinde hangi adayın kazanacağına dair kararı elbette, Düzce Barosuna kayıtlı 131 üye verecek.

Edindiğimiz izlenim, mevcut Başkan Ali Dilber’e Düzce Barosu’na kayıtlı meslektaşlarının güveninin tam olduğu yönünde.

Ancak, dedikodu düzeyinde kalan bel altı vuruşlardan bir hayli şikâyetçi gibi görünüyor Sayın Dilber.

Özellikle, meslektaşlarının sorunlarıyla ilgilenmediği türündeki eleştirileri içine sindiremiyor! Baroyu, bir yerlere gelmenin “ ikbal “ aracı olarak gördüğü söylentilerine şiddetle karşı çıkıyor.

Bu konuda kendisine hak vermemek mümkün değil…

Nedenine gelince; 3 dönem üst üste Düzce Baro Başkanlığı görevine getirilen Ali Dilber, elinden geldiğince meslektaşlarının sorunlarıyla, onların özlük haklarıyla birebir ilgilenmesi ve çok önemli hizmetlere imza atmış olması…

Birkaç örnek mi istiyorsunuz?

Hemen verelim.

Yıllardır doğru düzgün oturabilecekleri bir mekânları bile olmayan Düzce Barosu avukatlarının, şimdi, Adliye karşısında hizmetine sundukları güzel bir mekânları var.

Düzce Barosuna ait Web sayfası ile vatandaşlar sağlıklı bilgiye ulaşabiliyorlar.

Düzce Barosu’na yakışır büyüklükte ve meslektaşlarının rahatlıkla oturup dinlenebileceği, davalarını takip edebilecekleri güzel bir ofisleri var.

Bir dönem daha başkan olarak görev yapmak istediğini belirten Dilber,  yeni dönemdeki en büyük hedefinin Düzce Barosu’na kendi binasını kazandırmak. Bu nedenle hazırlık bile yaptığını belirten Dilber, başkan seçildiğinde ilk işinin baronun yeni binasının temelini atmak olduğunu belirtiyor.

Türkiye Barolar Birliği’nin Anayasa Mahkemesi üyeliği için seçtiği 3 adaydan biri olan Dilber,

Askeri vesayetin geriletilmesinde en önemli demokratikleşme mücadelelerinden biri olan 12 Eylül Referandumu’nda açık açık “ Evet “ demiş bir isim.

Dün yapılan AK Parti 4. Kongresi’nde partinin MKY üyeliğine seçilen, Anayasa Mahkemesi eski röportörü Osman Can ve bir gurup akademisyenle Anayasanı kendin yap platformunun Düzce Konferansına destek veren,dönem dönem Türkiye’nin demokratikleşmesi için yeni anayasa konusunda fikirlerini açıkça beyan eden bir isim sayın Dilber,

Bakalım Düzce Barosu’na kayıtlı üyeler, hizmete devam mı, tamam mı diyecek?

Düzce kamuoyunda hâkim olan görüş, Düzce Barosu’nun Ali Dilber ile yola devam edeceği yönünde.

Not: Sayın Talat Saygılı’nın baro başkanlığına aday olduğunu,  yazı işleri müdürümüz Tezcan Solmaz’a açtığı telefonla öğrendik. Nasıl bir Düzce Barosu arzuladığını bizlere anlatırsa o görüşlere de sayfalarımızda yer vereceğimiz bilmesini isterim.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar