Bu olmadı sayın valim!

 • 10.10.2012 00:00

 Son günlerde Düzce Valiliğinde basına yönelik garip şeyler oluyor.

3 Ağustos 2012 tarihinde Valiler kararnamesi ile Düzce Valisi olan Sayın Adnan Yılmaz’ın, yerel basına sansür olarak algılanabilecek yeni bir uygulaması ile karşı karşıyayız.

Vali Yılmaz, ilimize geldiği günden bu yana yerel basın olarak gittiği, gezdiği, incelediği her şeyi haber yaptık. Düzce’nin geleceğini ilgilendiren her konuda yaptığı açıklamaları en geniş bir biçimde gazetemizin sayfalarında haber yapmaya çalıştık, hala çalışıyoruz…

Lakin…

Sayın Yılmaz, Düzce Valiliğine bağlı ilçe kaymakamlarına, görevde bulunan il ve ilçe kurum müdürlerine 1 Ekim 2012 tarihli bir yazı ile genel bir talimat vererek, basına bilgi verilmesini, açıklama yapılmasını yasakladı.

Biz de dahil olmak üzere meslektaşlarımız yapılan uygulamanın yanlış olduğunu bildirdik. Sayın Yılmaz’ın bu kararı almasında temel gayesinin tek yerden açıklama yapılması ve bilgi kirliliğinin yaşanmaması olduğu ifade edildi.

Devlet, ilçeye gönderdiği kaymakamına güvenmiyorsa, hele hele bürokratına hiç güvenmiyorsa neden atama yapar!?

Bir ilçeye atanan kaymakam; müdürlük koltuğunu işgal eden bir bürokrat,  gazeteciye hangi bilginin verilip hangisinin verilmeyeceğini bilmiyorsa o koltukta niye oturur!?

Sayın Adnan Yılmaz!

Çağımız Facebook ve Twitter çağı, sizin geri getirmeye çalıştığınız  “ telgrafın telleri “ dönemi yıllar önce sona erdi.

Artık devletin kendisi bile e-devletele bilgiyi en hızlı bir şekilde vatandaşlarına ulaştırmaya çalışırken siz ne yapmak istiyorsunuz Allah aşkına!

Gazeteci devletin işleyişine, idaresine nasıl ki müdehale etme hakkına sahip değilse, sayın valimiz Adnan Yılmaz’ın da gazetecinin hangi haberi yapacağına,  hangisini yapmayacağına karar verme yetkisi bulunmuyor.


Oldu olacak sıkıyönetim zamanlarındaki gibi, gazeteleri son baskıya göndermeden önce,  hangi haberin girip hangi haberin çıkacağı kararını da size soralım.  Sizin emirleriniz doğrultusunda gazeteyi basıp bayilere dağıtalım.

Sayın Adnan Yılmaz, iyi niyetli bir çabanın içinde olduğunuzu biliyorum. Fakat bu konuda tamamen yanlış bir karar aldınız. Neresinden tutarsanız tutun bu kararın aklıselim bir karar olmadığı apaçık ortadadır.

Şöyle düşünelim…

Malumunuz, Kış hazırlıkları başladı. Meteoroloji, son bir haftadır hava durumu ile ilgili bilgiler veriyor. Şimdi biz, Düzce ve ilçelerindeki yarınki hava durumunu öğrenmek için önce ilgili o kuruma dilekçe vereceğiz.

O kurum, verdiğimiz dilekçeyi size havale edecek. Siz bakacaksınız, dilekçeyi o işle görevli vali yardımcısına havale edeceksiniz.

 O işle ilgili vali yardımcısı bakacak, okuyacak, olur verecek, olur yazısı meteoroloji müdürlüğüne gönderilecek.

 Valilikten gelen olur yazısından yola çıkarak meteoroloji müdürü bölgemizdeki tahmini hava raporunu gazetecilere verecek, biz de okurlarımıza duyuracağız… Sayın valim! Böyle bir devlet anlayışı olur mu?

Sayın valimiz Adnan Yılmaz! Bu uygulamanın pratikte uygulanması mümkün değildir.

Gazetecilerin esas görevi vatandaşı doğru kaynaktan bilgilenmesini sağlamaktır. 


Gazeteci yetkili kişilerden zamanında hızlı bir şekilde bilgi alamadığında, esas bilgi kirliliği o zaman yaşanır, vatandaş yanlış bilgilenir. 

Uygulamaya çalıştığınız bu karar halkın haber alma özgürlüğüne vurulacak büyük bir darbe olacaktır.

Gazeteciliğin olmazsa olmazlarından biri hızlılık,  o hıza bağlı vatandaşı bilgilendirmektir.

Valiliklere dilekçe vererek bilgi talep etmek tabiri caiz ise işi yokuşa sürmektir.

1920 model devlet anlayışıdır.

Gazetecinin bilgiye en hızlı bir şekilde en doğru kanaldan ulaşmasının önünü açmalısınız. Bilgiye ulaşmak bu kadar zor olmamalıdır.

Valiliğinize bağlı, kaymakamlar dahil olmak üzere, devlet kurumlarında hizmet veren değerli bürokratlarınızı uyarın. Kamu yararı olan bilgilerin, halkın öğrenmesi gereken bilgilerin gazeteciler ile anında paylaşılması gerektiğini anlatın.


Vatandaşın en hızlı bir biçimde doğru haberi almasını engelleyecek ve sansür anlamına gelecek böyle bir uygulamanın tarafı olmayın.Türkiye kamuoyu tarafından da yanlış anlaşılmayın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (18)

 • Adem Çelik
  Adem Çelik
  28.11.2012 18:18

  Gerek hükümetin gerek kamu kurumlarının sorun çözme ve dinleme odaklı yapısına karşın Düzce valisinin bu agresif tutumu şehrimize ne fayda getirecek. Sevgi saygı ve feraset nerde? Kardeşinin bakan olması yönetim eksikliğini ve duyarsız umursamazlığını örtmeye yetermi ? Başbakanımızdan böyle anlamıyoruz.

 • Adem ÇElik
  Adem ÇElik
  28.11.2012 18:04

  1- Sayın Valimizin 24 kasım Akçakoca Sky Towers otelinde ki MÜSİAD bölge toplantısında , yukarda belirttiğiniz beyan ve açıklamasına uygulama getirdi. Bir iş adamının düzce tem girişinde ki yol çalışmasıyla engellenen düzce girişi ile ilgili konuşmak istedi.Vali müsadesi ile belirtilen sorunun iş adamı tarafından dile getirilmesine Vali beyi çok kızarak bağıra çağıra söyleminizi yazılı olarak belirtin diyor.Gerginlik üstüne valinin yanlış tavrına karşı MV ibrahim korkmaz devreye giriyor.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  28.10.2012 23:36

  Ayrıca ayrıca bu uygulama kişisel özgürlükler için bağım bağım bağıran, yeni anayasa ve hak için mücadele eden! AKP hükümetinin talimatı. Şikayete gerek yok secdeye devam!:)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  28.10.2012 16:06

  Bu sadece burada olan bir uygulama değil... Daha önce ilimizde de uygulanan ve pekçok ilde sürdürülen bir uygulama. Son dönemlerde bilgi alma, röportaj yapma, tv-radyo program katımları için her zaman izin gerekli... Kısacası Düzcede daha önce olan uygulamanın devamını uygun görmüş yeni Vali. Bu uygulamanın nedenleri bence daha iyi bir yazı konusu olabilir:))

 • Ahmet Ay
  Ahmet Ay
  24.10.2012 02:35

  Vali bey haklı! Ben bürokratken valiler böyle saçma kararlar almazlardı. Demek ki tek sesliliğe ihtiyaç duyulmuş. Malumunuz 80 yıl boyunca tek tipçilik devletin şiarıydı.

 • ÖYLE
  ÖYLE
  18.10.2012 13:19

  ÖYLE OLMASI KENDİSİNE GÜVEN EKSİKLİĞİNDENDİR

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  14.10.2012 22:22

  Sayın Cingirt,sansürün ne olup olmadığını tane tane anlatmışsınız.güzel bir yazı. Umarım Düzcedeki muhalefet partileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri gereüini yaparlar

 • abdi
  abdi
  13.10.2012 20:04

  Türbüne oynayan kalmaz.mahalli basinda kendini tanitma endişesiyle müdürler sizi takmaz diye yazilmiş yazi sanki..hava durumu belli..yoldurumu internetve mobil cihazlarla gerçek zamanli halkin hizmetinde.üzgünum uzaktan vali hakli görünüyor.yorumlarda ayni kafeden ..ayni kafadan sanki..

 • ibrahim cahit aydın
  ibrahim cahit aydın
  12.10.2012 23:08

  kaleminiz dert görmesin;güzel bir yazıyla konuyu efradını cami ağyarını mani bir şekilde anlatmışsınız nevzat bey...şundan emin olabilirsiniz ki devlet gönderdiği memurundan amirine kadar kimseye üvenmemekte,ve bunu bir yönetim ilkesi haline getirdiler...son yıllardaki tekelleşmenin yerel düzeydeki bir yansıması budur da...böyle giderse korkarım kısa bir zaman sonra gazetelerinizin baskı kontrollerini yapacak birimler de kurdurulur...malum tepedeki gazeteci milletinden pek hazzetmiyor..sağlıckla

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  12.10.2012 12:51

  vali beyin bu uygulaması ile çalışan il müdürü ile ense yapan il müdürünün anlaşılması mümkün olmaz. uygulama yumşatılmalı.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  12.10.2012 12:05

  Vali iyi yapmış. Hiç olmazsa yalan yanlış bilgi yazarak bilgileri tam toplamadan yanlı yazılar yazarak insanları yönlendirme ortadan kalkar belki (gerçi hiç sanmam ya). Hiç olmazsa açıklanacak bilgiler devletin bilgisi olur. Kişisel bilgi ve duygusal yorumlardan kaçınılmış olunur. Bu olay eski-yeni, telefon-telgraf meselesi değildir. Yerel medya kendine baksın haksız haber, linç, iftira, dışlama, ötekileştirme gibi şeyler yapıyor mu yapmıyor mu. Umarım yapmıyordur. Valinin yaptığı tam doğrudur.

 • helin
  helin
  10.10.2012 22:26

  İşin içine liyakat değil torpil girerse olacağı budur

 • ERSİN KARA
  ERSİN KARA
  10.10.2012 21:54

  Tarım ilin eski müdürü Ayhan Ünal yaptığı icraatları basında paylaştığı için göze battı.Belki böylesi daha iyi olur.Çalışan müdürlerle çalışmayanlar ayırt edilemez.

 • adnan KARAGÖL
  adnan KARAGÖL
  10.10.2012 21:50

  Çok yerinde bir yazı olmuş.Bu Valiyi gözüm tutmamıştı zaten.Kardeş torpili ile Vali olunur mu hiç.Olunursa böyle olur işte.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  10.10.2012 21:48

  valiliğin yayınladığı genelge doğrultusunda hiç bir kaymakamlık ve il müdürlüklerinden bilgi alınamıyor. 2012 yılında Türkiye manzarası. AK Partiye haksızlık etmek istemem ama bu olacak şey değil. Bunu hiçkimsenin kabul etmemesi lazım. Öncelikle bölge milletvekilerinin

 • yolcu
  yolcu
  10.10.2012 21:37

  Nasıl yani 1940 lı yıllara mı döndük.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  10.10.2012 19:40

  insan defolu malı saklamaya çalışır. demekki valiliğin saklayacağı çok şey varki basına sansür getiriliyor

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  10.10.2012 17:59

  aklın yolu birdir. Valiyi kendi bürokratları yanıltmıştır. Önümüzdeki günlerde vermiş olduğu kararı değiştirecektir sayın vali

Resmi İlanlar