İsmail Bayram, karla mücadele ve halkla ilişkiler…

 • 15.01.2013 00:00

 Geçen hafta, kar yağışına hazırlıksız yakalan devlet ve belediye yönetimlerinin neden olduğu tartışmalar Düzce gündemine damgasını vurdu.

Meteorolojinin günler öncesinden yaptığı uyarıyı kulak ardı erden yerel yöneticiler, kar yağışının aniden bastırmasıyla birlikte ne yapacaklarını bilmez hale geldiler. Yetkililer, karla mücadele edecekleri yerde yapılan amatörce hataları haber yapan gazetecileri hedef tahtasına oturtarak her zaman olduğu gibi işin kolayına kaçtılar.  Alışıla gelmiş tipik Türk siyaset adamı tavrı sergileyerek, karla mücadele yerine gazetecilerle mücadeleyi yeğlediler. Sanki olan biten her şeyin sorumlusu bizlermiş gibi…

İlimizi etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle eğitime 1 hafta ara verilmek zorunda kalındı. Özelikle Salı ve Çarşamba günleri aralıklarla devam eden yoğun kar yağışı, Düzce Belediyesi’nin karla mücadelede plansız ve yetersiz kaldığını bir kez daha gösterdi.

Son kar yağışı esnasında gazetemize, diğer yerel gazetelere, TV’lere, internet adreslerimize, cep telefonlarımıza, belediyenin kar ile mücadelede yetersiz kaldığını belirten sayısız şikâyet telefonu ve Mail geldi…

Biz ve bizim gibi birkaç yerel basın organı ile MHP İl Başkanı Abdullah Danışmaz, belediyenin karla mücadelede yetersiz kaldığını ağır bir dille eleştirdi.

Yapılan eleştirilerden bunaldığı anlaşılan Sayın Bayram yaptığı basın toplantısında, ”  biz yeterliyiz, işin showunda  değiliz " diyerek tepki gösterdi…

Sayın başkan, size işinizi öğretecek değiliz. Bu işimiz de değil, haddimiz de değil…

***                             ***

Biz gazete olarak işin başından beri Düzce Belediyesi’nin doğrularıyla ilgili sayısız haber yaptık. Birçok manşet attık. Kendimizce eksik ya da yanlış bulduğumuz birçok sorunu da gündeme getirdik.

Amacımız üzüm yemek,  bağcı dövmek değil. Sayın başkanın şunu bilmesi gerekir, hepimiz bu şehirde yaşıyoruz.

Malum, günümüz iletişim çağı, hiçbir bir şey eskisi gibi gizlenemiyor artık. Bir haber, bir bilgi anında sosyal medya aracılığı ile milyonlarca okura ulaşıyor. Olan biten her şey gözlerimizin önünde cereyan ediyor. Görünün köy kılavuz istemiyor artık.. Son kar yağışı, Düzce Belediyesi’nin kış sezonuna hiç de hazırlıklı olmadığını gösterdi zaten. Bunu uzatmanın, tartışmayı eğip bükmenin kimseye faydası olmaz, olamaz. Biz geleceğe odaklanalım artık…

Bir musibet bin nasihatten iyidir derler…

Sayın Bayram ile dönem dönem yaptığımız sohbetlerde belediyenin halkla ilişkilerde yetersiz kaldığından söz ettik. Kendimizce eksik bulduğumuz birçok hususun altını çizdik.

Bundan tam bir yıl önce, sayın başkana toplu taşımada kullanılan” kart 81”  uygulamasının doğru, ancak, yeterli dolum bayisi olmadığı için otobüslerde şoförlerle yolcular arasında gerginliklere neden olduğu için avans kart sistemine geçilmesini önerdik.

Sayın başkana, Kart 81 uygulaması yapan firmanın Kütahya’da başarıyla uyguladığı Avans kart sisteminin Düzce’de uygulanabileceğini önerdik, Ancak, ne toplu taşımadan sorumlu belediye başkan yardımcısı İsmail Tanyel, ne de sayın başkan önerimizi dikkate almadı…

Bir yerde sorun varsa o sorun siz yok değdiniz zaman yok olmuyor, buharlaşmıyor. İçten içe daha da büyüyerek çözümü zor hale geliyor. “ Krediniz yetersiz “ tantanası otobüslerde öyle bir hal aldıki, bizim 1 yıl önce önerdiğimiz avans kart sitemini, sayın başkan artan vatandaş tepkilerini dikkate alarak geçmek zorunda kaldı.

Ne acı ki, sayın başkan aynı hatayı bu kez karla mücadele esnasında gösterdi, gösteriyor…

Düzce’nin her yanı kar altında belediyenin yetersizliklerinden ötürü burnundan soluyan vatandaş evine işine güçlükle gidip gelmeye çalışırken, sayın başkan eleştirileri dikkate alacağı yerde, yaptığımız haberlere öfkelenerek bizleri yerel siyaseti dizayn etmeye kalkmakla itham etti.

 Sayın Bayram Cuma günü basın toplantısı yaparak “ karla mücadelede show olmaz “  dedi, kendince haklı olabilir…

 Sayın Bayram’a sormak istiyorum,

Kar yağışı nedeniyle Düzce’de okullar tatil edilmiş. Her yer kar altında. İnsanlar işlerine ulaşmak için Çobandan, Hastane caddesinden, Eski Bolu caddesinden kaldırımlar belediye ekiplerince temizlenmediği, ya da ekipler yetersiz kaldığı için şehir merkezine araç yolundan yürüyerek geldiler.

 Vatandaş, işine - gücüne, hastaneye, çarşıya - pazara kendi imkânlarıyla ulaşmaya çalışırken, aynı saatlerde bizim sayın başkanımız ayakkabıcılar çarşısında AK Parti Merkez İlçe Başkanı Durmuş Arslan’ın ayakkabıcı dükkânına yapmış olduğu “  esnaf ziyareti  “ , basın ve halkla ilişkiler müdürlüğü tarafından saat 14:30 civarında sıradan bir propaganda haberi olarak yerel medyaya servis edildi…

Soru: Yaptığınız bu ziyaretin haberi ve ortaya çıkardığı fotoğraf Show değil de ne?

Başkanın ayakkabıcılar çarşısında yaptığı gezinin fotoğrafları internet üzerinden gazetemize geçilirken aynı dakikalarda Türkiye’nin birçok ilinin belediye başkanlarının karla mücadele fotoğrafları basın organlarına geçildi. Kimi başkan işçileriyle birlikte kar kürüyor, kimi başkan tuz döküyor, kimi başkan kuşlara yem veriyor. Ama bütün belediye başkanları o anda karla mücadele eden ekipleriyle birlikte halka buradayız, işimizin başındayız mesajı veriyor.

Ancak bizim başkanımız hayır ben bunu yapamam, bu show olur diyor…

Sayın başkan, işin doğrusu ve olması gereken, ayakkabıcılar çarşısına alışverişe gelecek vatandaşın aracını süreceği yolları, yürüyeceği kaldırımları temizlemek değil midir? Evinden dışarıya çıkamayan vatandaş ne eylesin ayakkabıcılar çarşısını…

Halkla doğru iletişim adına olması gereken, belediye çalışanlarıyla birlikte karla mücadelenin ruhuna uygun o anı görüntüleyen bir fotoğrafınız olması gereken iletişim biçimi değimlidir sayın başkan?

Sorarım size, günümüz iletişim çağında hangi fotoğraf kitleler üzerinde daha etkili olur?

Hadi siz günlük koşuşturmaca içinde düşünemediniz, yanınızda taşıdığınız danışmanınız, basın ve halkla ilişkilerdeki mesai arkadaşlarınız ne güne duruyorlar sayın başkan…

 Size belki abartı gelecek ama,

Ayakkabıcılar çarşısından AK Parti Merkez İlçe Başkanı Durmuş Arslan ile Düzce kamuoyuna verdiğiniz görüntü, uzun süre kitlelerle iletişim adına verilmemesi gereken eksi bir puan olarak hatırlanacak.

Bunu, sakin kafayla lütfen bir kez daha düşünün…

Unutmayın,

Kimi gazeteciler gerçeğin,kimi gazeteciler de gerçeğin işlerine yarayacak parçasının peşinde olurlar…

 

TEŞEKKÜR:

Efendim, malumunuz 10 Ocak Dünya Gazeteciler günüydü…

Bu vesileyle, biz çalışan gazetecileri arayan, çiçek gönderen herkese teşekkür ederiz. Ancak, burada bir parantez açarak Sayın Düzce Valisi Adnan Yılmaz ile Memursen Düzce İl Temsilcisi Orhan Kılıç’a teşekkür etmek istiyorum.

Sayın Valimiz Adnan Yılmaz eşi Aysel Hanım ve protokol üyeleriyle bizlerle sabah kahvaltısında bir araya gelerek sorunlarımızı dinlendi. Karşılıklı sohbet ettik, sıkıntılarımız anlatma fırsatı bulduk.

Memursen İl Temsilcisi Orhan Kılıç ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte akşam yemeğinde bir araya gelerek, Düzce’nin sorunlarını konuşma fırsatı bulduk. Sayın başkan akşam yemeğine gelen gazetecilere isimlerinin yazılı olduğu kalem ve Flash disk hediye etti. Bu inceliği için ayrıca teşekkür ederiz.

Sayın Yılmaz’ı, aynı gün hasta yataklarında tedavi gören Anadolu ajansı Düzce Temsilcisi Ömer Ürer ile, uzun zamandır evinde tedavi gören Paşa lakaplı Mustafa Kemal arkadaşlarımızı ziyaret etme inceliği gösterdiği için kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Araştırmacı Ersin
  Araştırmacı Ersin
  15.01.2013 21:45

  Sevgili Nevzat abağabey bu kadar mı güzel dile getirilir gündem? Yazında muhalefet yok gerçek bir dost uyarısı var.Kimse başka şekilde anlamasın.Hepimiz bu şehirde yaşıyoruz ve yazdıklarının her harfine harfiyyen katılıyorum.Umuıyorum herkes katılıyordur.Ne yazık ki bu memleketin sahibi yok.Düzcenin bürokratı yok diyenlerin kulakları çınlasın,buldukları bürokratlar bu şehri çok güzel yönetiyor.

 • Yaşar
  Yaşar
  15.01.2013 21:58

  Güzel ve yapıcı bir eleştiri. eline sağlık Nevzat usta. Dost böyle zamanlarda belli olur. Acı söyler, aman güzel söyler. anlayana

 • Akçakocalı
  Akçakocalı
  15.01.2013 22:32

  Başkan Albayrakı eleştirmeye sıra geldiğinde kaleminize sınır koymayan, en ağır hakaretleri ederken, sıra AKPli bir belediye başkanına geldiğinde nedense o sınır tanımayan kaleminiz pek pısırık hale gelmiş bay Cingirt. Hayırdır, neden?

Resmi İlanlar