Mehmet Keleş’e birkaç hatırlatma

  • 9.05.2014 00:00

 30 Mart seçimlerinin üzerinden, neredeyse 40 gün geçti. Bizim belediyemizde hala kutlamalar, tebrik ziyaretleri devam ediyor…

Oysa bu kent, hizmet bekliyor.. Çok eksiğimiz var. Yapılacak, yapılması gereken çok iş var.. 30 Mart seçimleri öncesi Sayın Keleş’in bu kente Düzcelilere verdiği sözler var. Bu nedenle kutlamaların bitirilip Sayın Keleş’in işe odaklanması gerekiyor.

Bu yıl havalar erken ısındı. Sıcak bir yaz geçireceğiz. Haziran ortasında okullar tatile girecek. Kent boşalacak. Yapılması gereken, sözü verilen işlerin en azından başlaması gerekiyor.

İŞ ÇIKIŞI OTOBÜSÜN GAZIMI BİTER…

Hala bu şehrin, acilen masaya yatırılması ve çözüm üretilmesi gereken çok ciddi toplu ulaşım sorunu var.

Özellikle işe geliş ve çıkış saatlerinde duraklarda yoğunluk devam ediyor.  Hatlar arasında koordinasyon eksikliği bir türlü giderilemedi.

Vatandaş sabah işine gelmiş, çalışmış ve yorgun.  Bir an önce evine ulaşmak istiyor. O’nu saatlerce durakta bekletmeye, itiş kakış otobüslerde evine ulaşmak  zorunda bırakmaya  kimsenin hakkı yok.

Mübalağa etmiyorum, Pazartesi akşamı iş çıkışı taam 1 saat yeni bağlantı yolundan Bahçelievler hattını kullanarak evlerine gidecek vatandaşlar araç bekledi.

 Neymiş efendim ‘ aracın gazı bitmiş… ‘ böyle bir mazeret olabilir mi Allah aşkına…

Vatandaşın evine gideceği saatte otobüsün gazımı biter… Hadi bitti diyelim, kriz anlarında devreye sokacakları yedek araçları da mı yok bunların…

Sayın Keleş, duraklarda, otobüs içlerinde homurtular daha fazla yükselmeden ulaştırmaya bir an önce satırı  vur. O otobüslerin sıralarını kim nasıl düzenliyorsa hesabını sor. 

BUNLARIN ÇANINA OT TIKA BAŞKAN

Geçen hafta, Tezcan Solmaz arkadaşımız, başka bir haber konusunu takip için Orman İşletmesi yönünü gittiğinde gelen bir telefon üzerine Mamure köprüsünün bulunduğu yere  yöneldi.

Gördüğü tablo karşısında şoke olan Tezcan Solmaz,  çektiği fotoğrafları bize atınca   “Abi bildiğin gibi değil. Bu iğrenç kirlilik içinde balık ölüleri, dolaşıyordu. Bu kesinlikle bir kimyasal kirlilik. Çok da pis kokuyordu, Melenin her tarafı çöplük içinde, millet elinde ne bulmuşsa buraya atmış “ diye feryat etti.

Gazeteyi çıkardığımız günden beri bu kentte Düzce ve ilçelerindeki çevre kirliliği ile mücadele ediyoruz. Haberler yapıyoruz. İstanbul’un su havzası olması nedeniyle belirli bir aşamaya gelindi. Ama bu yeterlimi, asla…

Küçük Melen çevresine atılan çöpler, kimyasal atıklar, evsel atıklar  bir büyük katliamdır. Büyük bir cinayettir..

Birileri, göstere göstere  zehiri  ve her türlü çöpü Küçük Melen’e  bırakmış. İğrenç kirliliğin içinde balık ölüleri, kurbağa ölüleri var, canlılar telef olmuş. Derenin içinden çocuklar ot ilacı kutuları çıkardı.

Biri ya da birileri bu suyu  katletmiş. Temizlensin diye bu kadar uğraştığımız, bu kadar para harcadığımız Küçük Melen’e  kıymış.

 Hem de Başkan Mehmet Keleş’in adam etmek, temizlemek, halka açmak için en çok çaba harcadığı, proje hazırladığı, kaynak bulmaya çalıştığı   bölgede kıymış.

YANLARINA KALMASIN BAŞKANIM..

Ne olur, sorun bu küstahlığın, bu katliamın hesabını.

Çevre il müdürlüğü ve sağlık müdürlüğünün sesi çıkmıyorsa siz giyin ayağınıza çizmeleri. Siz gidin, kendiniz bakın. Bulun bunu yapanları. Buldurun. Çanlarına ot tıkayın. Ne olur, hiç gözlerinin yaşına bakmayın. Elinizde yetki var. Çevreyi kirletenin gözünün yaşına bakmayın.

Bunu yapanlara öylesine ibretlik ceza verin ki, bir daha hiçbir küstah böyle bir işe kalkışamasın…

DERENİN GİDERİNİ KİM TIKADI

Çarşamba günü gazetemizin manşetinde yer alan Çürüksu Deresi haberi gördünüz.

Darıcı Mahallesi’nde geçerek Asar suyuna karışan  Çürüksu deresinin gideri tıkanmış, ya da birleri tıkamış. Her yağmur sonrası evlerin birinci katları, odunluklar, tarlalar su altında.

Yağan yağmurla birlikte dere yatağına atılan çer çöp ne kadar pislik varsa evlerin önünde.

Dere  yatağına inşaat ve imar iznini kim vermiş, nasıl vermiş bunları sorgulamıyorum bile, bu sonraki iş…

Şimdi yapılması gereken  her yağmur sonrası taşan dere ile boğuşmak zorunda kalan vatandaşların  sorununa acil çözüm nasıl bulunur, buna odaklanmalıyız.

Taşan dere etrafında oturan vatandaşlarımız çocukları için çok kaygılılar. Geçmiş dönemlerde sorunları defalarca iletmelerine rağmen hiçbir çözüm alamadıkları gibi,  yapılaşmaya da hep  izin verilmiş, göz yumulmuş…

ÇÜRÜKSU DERESİ YAKLAŞIK BİR SENEDİR BÖYLE…

Semt sakinleri “ Belediyeye başvurduk  yardımcı olmadı, bakacağız dediler ancak ilgilenen olmadı. Önceden dere akıyordu ve gideri vardı. Ancak gideri yapılan binalar nedeniyle kapandı. Kapandıktan sonra da en ufak yağmur yağışında dere taşar oldu. Bu soruna Düzce belediyesi çözüm bulsun “ diyorlar.

SAYIN KELEŞ SORUNU ÇÖZÜN

56 yıldır Çürüksu Deresi kenarında yaşayan Reyhan Aydın isimli teyze bakın ne diyor: Her yağmur sonrası bahçeler su altında kalıyor. Dere tıkandığı için suları bahçelere geliyor. Su altında kaldığı için bahçede hiçbir şey yapamıyoruz. Belediye Başkanı Mehmet Keleş sorunumuzu çözsün. Bahçemizde biber, fasulye, domates, pancar yetiştirebiliyordum ama suların altında olduğu için artık ekemiyorum.  Başkanım bahçemizin halini gel bir gör. Yardım istiyoruz senden .”

Evet sayın Keleş, umarım mesajı aldınız…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar