Sarıyayla Barajında Neler Oluyor?

  • 30.08.2016 00:00

 Akçakoca Orman İşletmesinin içme suyu havzasında yaptığı bilinçsiz orman kesimi nedeniyle, Akçakocalılar her yağmur sonrası çeşmelerinden çamurlu suyu içmek zorunda bırakılıyor.

CHP’li Fikret Albayrak’ın 29 Mart 2009 yılında Nazmi Çiloğlu’ndan görevi devralmasıyla birlikte su havzasında başlayan gelişi güzel ağaç kesimi,   30 Mart 2014 yılında Cüneyt Yemenici’nin Albayrak’ın yerine belediye başkanı seçilmesiyle birlikte hız kesmeden devam ediyor.

Aradan geçen 7 yıl içinde su havzasında yaşanan  bilinçsiz orman kesimi ve havzadaki kirliliğe yerel basın olarak  sürekli gündeme getirmemize rağmen, ne Akçakoca’nın her şeyinden sorumlu mülki amirleri, ne Akçakoca’yı yöneten belediye başkanları, ne  STK’lara ve nede siyasi iradeye işin vahametini bir türlü anlatamadık.

 Bilindiği gibi ülkemizde su üretim havzalarının büyük çoğunluğunu ormanlık alanlar oluşturuyor.  Yaşanan su krizleri nedeniyle yapılan bilimsel araştırmaların ortaya çıkardığı gibi;   Ormanla kaplı su havzalarında üretilen suyun kalitesi iyi olmasına rağmen bilinçsiz ve üstün körü yapılan  ormancılık uygulamaları suyun kalitesinde bozulmalara ve giderek suyun debisinde  azalmalara neden olduğunu ortaya çıkardı. Tıpkı Akçakoca Belediyesine ait Sarıyayla Su Havzasında olduğu gibi…

İçinde bulunduğumuz ayın başlarında Sarıyala Barajını besleyen 4 dereden biri olan Goldere’nin kaynağında başlatılan yol çalışmasının havzaya zarar vereceğini sayın Cüneyt Yemenici’ye söylememize rağmen, sayın başkan 150 yıldır yörede yaşayan insanların uyarılarını dikkate almadığı gibi, sadece Orman İşletme müdürü Zafer Ekinci’nin kendisine anlattığı ‘UZAK SU HAVZASI’ masalına inanmayı tercih etti.https://www.youtube.com/watch?v=TUCePUnYdOs

Ekinci’nin anlattığı masal yetmezmiş gibi, sayın Yemenici yerel basın karşısına geçerek, havzada hiçbir problemin olmadığını… yapılan yol çalışmasının havzaya hiçbir zarar vermeyeceğini ve bu çalışmanın gerekli olduğunu açıkladı. Tıpkı kendinden bir önceki belediye başkanı Fikret Albayrak’ın tek taraflı anlatılan hikayelere inanması gibi…

Baraj içinde her şey çamur içinde kaldı

Sonra ne oldu, geçtiğimiz günlerde yağan sağanak yağmurla birlikte Orman İşletmesinin su havzasında açtığı yoldan gelen tonlarca metreküp toprak  barajı çamur deryasına çevirdi.  Bu öylesine bir çamur yığınıydı ki, Akçakoca’ya su taşıyan kollektöreler balçık içinde kaldı. Barajdan Koçullu köyündeki arıtmaya giden çamurlu suyu arıtma temizleyemedi.  Akçakocalılar en temel su ihtiyaçlarını karşılayamaz oldu. Acil servisler çamurlu suyu için  hastalarla dolup taştı.

Baraj sularını çamur deryasına dönmesi ve kolektörlerin balçık altında kalması nedeniyle  şehire çamurlu su vermek zorunda kalan belediye, son çare olarak baraj kapaklarını açarak çamurlu suyu tahliye etmek zorunda  kaldı.

Peki havzada olan ne…

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı DSİ,  hepimizin vergilerinden keserek Akçakoca’ya milyonlarca lira değerinde  içme suyu yatırımı yaptı.  Ama aynı bakanlığa bağlı Orman İşletmesi ise, Akçakoca’nın en az 50 yılını kurtarması beklenen su havzasında  gelişi güzel ağaç kesimi yaparak barajın ömrünü kısaltmak için elinden geleni yaptı ve Ali kıran baş kesen gibi yapmaya da devam ediyor.  Peki,  bu bir çelişki değil mi?

Orman İşletme Müdürlüğüne ‘dur balkım’ diyecek bir baba yiğit yok mu bu memlekette?

Havza içinde yapılan kesimi ve yol çalışmasını  kim denetliyor?

Ormanlık alanların su verimi, dünyadaki kullanılabilir suyun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Havza içinde ağaç kesmek için açılan yollar nedeniyle  yağışla birlikte oluşacak erozyon ve toprak kayması, baraj havzalarının hızlı bir şekilde toprak ve kaya parçaları ile dolmasına neden olacaktır. Bu nedenle yüksek kalitede kullanılabilir temiz suyun ana kaynağı olarak Sarıyayla su havzasını gözbebeğimiz gibi korumak zorundayız ki, gelecek nesillere temiz bir havza bırakabilelim.

Barajı besleyen 4 su kaynağı tahrip edildi

Ormanlık alanlarda toprak üzerindeki dal ve yaprak gibi artıklardan oluşan diri örtü; yüksek su tutma kapasitesi ile yağış suyunu depolayıp, toprağa yavaş ileterek erozyonu önlemekte ve toprağa kazandırdığı gözenekli yapı ile daha fazla suyun toprağa nüfuz etmesini sağladığı bilimsel olarak tespit edilmesine  rağmen son 7 yıldır Orman İşletmesi, su havzasını besleyen Hasan Deresi, Kırkharman Deresi, Çorak Deresi ve Goldere’de dozerlerle yol açarak havzayı ağır tahribat vermiştir.

Değerli okurlar;

Ormanlık Su Havzaları, diğer alanlara göre %50 oranında daha fazla yağış aldığı saptanmıştır. Ormanlar, aldığı yağışın % 44’ünü kullanılabilir dere akışı yani su ürünü haline getirdiği ispat edilmesine rağmen Orman İşletme Müdürlüğüne Sarıyayla su havzasını teslim etmek Akçakoca’nın  geleceğini teslim etmektir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar