Muharrem Tozan’ın yerine Selim Metin mi geçecek!?

  • 15.12.2016 00:00

 Düzce için gece gündüz çalışan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muharrem Tozan, parti içi çekişmelere kurban edilerek görevden alındı. Tozan’ın yerine,  hiçbir teknik yeterliliği olmayan Selim Metin’in getirileceği iddia edildi.

İki buçuk yıldır Düzce ve ilçelerdeki altyapı sorunlarının çözümü, öz kaynakların çarçur edilmeden yatırıma dönüşmesi için ekibiyle birilikte gece gündüz çalışarak İl Özel İdaresi bugünlere getiren  Muharrem Tozan, AK Partili siyasilerin kurbanı oldu. Tozan, AK Parti içinde yaşanan parti içi çekişmeler nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevinden alındı.

Fevai Arslan’ın kanatları altında yıldızı parladı

İki dönem Belediye Başkanlığı yaptığı Gümüşova’da edindiği yerel yönetim ve altyapı tecrübesini İl Özel İdaresine taşıyan Tozan’ın yerine,  devlet memurluğu görevine  Pırpır köyü imamlığından başlayarak Fevai Arslan’ın AK Parti İl Başkanlığı yaptığı dönemde önce Çilimli Özel İdaresi Müdürlüğüne ve ardından Düzce İl Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilen Selim Metin’in atanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Her şey Üstünel’in emekli olmasıyla başladı

Her şey 2014 yılında, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kenan Üstünel’in  emekli olmasıyla  başladı. O dönemin AK Parti milletvekili İbrahim Korkmaz’ın büyük direnişi ve Vali Adnan Yılmaz’ın karşı çıkması  sayesinde Selim Metin’i genel sekreter olarak atayamayan odaklar,  On milyonlarca TL  bütçesi olan  kurumun başına Selim Metin’i getirerek iki buçuk yıl öncenin  rövanşını  almak üzereler.

Vali Yılmaz sonuna kadar direndi

15 Mayıs 2013 tarihinde dönemin valisi Adnan Yılmaz’a Selim Metin’in yazısını götüren şimdilerde FETÖ soruşturması tutuklusu Ak Parti İl Genel Meclisi Grup Başkanı Ayhan Hacıislamoğlu, Düzce İGM Başkanı Muzaffer Bülbül gibi isimlerin önerisini kabul etmemiş;  dönemin AK Parti İl başkanı Metin Kaşıkoğlu’nun talebini reddetmiş  ve bu olay sonrası yayınlanan kararname ile Vali Adnan Yılmaz’ın merkeze alınmasına neden olmuştu.

Çakır Özel İdareye yolsuzluk imasından bulunmuştu

Diğer taraftan da Çakır yine yerel gazete ve televizyonlara  yansıyan açıklamalarında Kenan Üstünel yönetimindeki Düzce İl Özel İdaresine çok sert ve suçlayıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Selim Metin’e Büyük Suçlama

Tartışmaları gırla gittiği, bütün kirli çamaşırların ortaya saçıldığı o günlerde haftalık yayınlanan yerel bir gazeteye  konuşan milletvekili Osman Çakır,  “İki taş ocağı yaşasın diye sati asfalt yapılırsa ben bunun hesabını sorarım. Sakarya’da Yalova’da sıcak asfalt varken neden bizde sati kaplama var. Bunu sorarım.”ifadelerini kullanmıştı.

Birileri alsın diye 3- 3 ihale ediliyor. Neden?

Suçlamalarına devam eden Çakır,  “Düzce’de Milli Eğitime 125 milyon lira para aktarıldı. Belirlenen 35 prefabrik okulun kalıcı binalara kavuşması için. Ama burada İl Özel İdare yavaş davranıyor. Biz diyoruz ki 8-10 okulu birden ihale et. Birileri alsın diye 3- 3 ihale etmenin manası yok.” diyerek Selim Metin’in başında olduğu Özel İdarenin okul ihalelerinde yolsuzluk imasında bulunmuştu.

Vekil İbrahim Korkmaz atamaya karşı

AK Parti Milletvekilleri Fevai Arslan ve Osman Çakır ile İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu’nun Selim Metin’in Özel İdare Genel Sekreteri olması için hazırlanan listeye diğer Milletvekili İbrahim Korkmaz’ın imza atmamış ve sonuna kadar direnmişti.

Yatırımların zamanında gitmemesinde Selim Metin’in de sorumluluğu var

Düzce İl Özel İdaresinde yıllardır yönetim eksikliği ve yetersizliği yaşandığını dile getiren Milletvekili Korkmaz’ın,  ciddi bütçeler kullanmasına rağmen bir çok köyde başta su olmak üzere, yol ve kanalizasyon sorunu yaşandığını ve Özel İdarenin bu sorunlara yeterince çözüm üretmediğini dile getirerek Kenan Üstünel ve yardımcısı Selim Metin’in bunlarda payı ve sorumluluğu için Metin bu görev için liyakat sahibi olarak göremediğini söylemişti.

Teknik özellikleri olan birisi atansın

Düzce İl Özel İdaresi’nin başına teknik statüde bir kişinin gelmesin gerektiğini aktaran dönemin AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz’ın “Yıllardır aynı ekiple birçok alanda çevre illere göre geri kalmış bir İl Özel idaresinin yetersizliği artık açıkça görülmüş iken aynı anlayıştan birinin en üst düzey göreve getirilmesi Düzce için çok faydalı olmaz” diyerek karşı tavır sergilemişti.

Algı operatörü Öncü TV’ye göre her yol mubah

Düzce’nin en büyük algı operatörü Öncü TV’nin 23 Temmuz 2013 tarihinde yaptığı haberde,  Selim Metin’in Özel İdare genel Sekreterliğine kadar uzanan yolu Çilimli'ye bağlı Pırpır Köyü'nde yaklaşık 5 yıl imamlık yaparak başladığını anlatıyor. Ancak bugün o haberi yok sayıyor.

Sırf Keleş’ten intikam almak için Tozan harcandı

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’ten intikam almak, Keleş’i yıpratmak ve dolayısıyla AK Parti içindeki çekişmeler üzerinden partiyi zayıflatmak için her yolu mubah sayan Öncü TV, bugünün  değişen şartlarında Muharrem Tozan’ın görevden alınarak  yerine Selim Metin’in gelmesinin parti içi tartışmaları daha da alevlendireceğini bile bile, Selim Metin’in memuriyete başladığı 1997 – 2002 yılları arasında cami imamlığı  yaptığını  hokus pokus ederek  2013 yılında yaptığı haberi görmemeyi tercih ediyor.

Partinin  içi huzursuz

Bundan 2,5 yıl önce Selim Metin’i göreve getiremeyen zevat, aradan geçen 2,5 yıl içinde Selim Metin’in hangi yeteneklerle bu işi yapabileceğine bakmadan ve kamuoyunu doğru düzgün aydınlatma ihtiyacı hissetmeden bildiğini okumaya çalışıyor. Bu durum AK Parti içinde daha fazla huzursuzluğun olacağına işaret ediyor.

Milletvekilleri Fevai Arslan ve Ayşe Keşir ile AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin, İGM Başkanı Dursun Çakır ve bir gurup AK Parti İGM üyesinin  Selim Metin’i genel sekreter olmak görmek istemeleri sır değil. 

Faruk Özlü İkna Edilmiş Değil

Ancak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Selim Metin konusunda kafasının net olmadığı gelen bilgiler arasında. Bakan Özlü’nün Özel İdare Genel Sekreterliğine  teknik bir elemanın mühendis kökenli bir bürokratın getirilmesini arzu ettiği ve bu nedenler Selim Metin’in atanmasının geciktiği ileri sürülüyor.

3 yıl önce

Öncü TV'nin 3 yıl önce yaptığı haber

Selim Metin Kimdir?

Öncü TV, 23 Temmuz 2013 tarihli  “TSO TAMAM SIRA SEKRETERLİKTE” haberinde Selim Metin’in öz geçmişini şöyle özetliyor:

 2 Mayıs 1975 yılında Düzce’de doğan Selim Metin; ilk, orta ve lise eğitimini Düzce’de tamamladı. Uzun yıllar Çilimli'ye bağlı Pırpır Köyü'nde imamlık yapan Metin devlet memuru olduktan sonra, 2002 yılında Sakarya Üniversitesi Hendek Meslek Yüksek Okulu Mahalli İdareler ve 2004 yılında İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 2006 yılında Almanya'nın Hannover şehrinde görevli olarak çalıştıktan sonra 2007 yılında Düzce-Çilimli İlçe Özel İdare Müdürlüğüne, 2009 yılında da Düzce İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcılığına atandı. Selim Metin, evli ve iki çocuk babasıdır “

Öncü TV'nin 3 gün önce yaptığı haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar