Öğrenciler Düzce’den Neden Memnun Değil?

  • 6.08.2020 00:00

  ÜNİAR tarafından yapılan araştırma kapsamında, Türkiye’de öğrenci dostu şehirler belirlendi. Araştırmada öğrencilerin Düzce’den hiç memnun olmadıklarını  ortaya çıkardı.

Bugünlerde üniversite tercihi yapacak öğrencilerin yoğun ilgisini gören, “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” araştırmasının 2020 yılı raporu acı bir gerçeği ortaya çıkardı. Sıralamada 3 yılda 9 basamak gerileyen Düzce, Öğrenici Dostu Olmayan Şehirler kategorisine düştü.

Araştırmada, Eskişehir her yıl olduğu gibi zirveyi kimseye bırakmazken; 30 bini aşkın öğrencisi, binlerce akademik kadrosu ile, şehir ekonomisine ciddi katkısı olan Düzce Üniversitesi’nin, Öğrenci Dostu Şehirler sıralamasında her geçen yıl geriye giderek 33’üncü sırada yer alması  bir takım işlerin ters gittiğini göstermiyor mu artık?

Üniversiteler bulundukları illere başta ekonomi olmak üzere sosyal hayatta önemli değişim ve dönüşümlere imza atarak pek çok katkıyı yapan kurumlardır. Hem sosyal hayata renk getirirler hem de ekonomiye katkı sağlarlar.

Bu nedenledir ki üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu iller öğrencilerin hayatını kolaylaştıracak pek çok Üniversite – Şehir - Belediye İşbirliği sayesinde proje  geliştirip bunları hayata geçirerek daha fazla öğrencinin o illeri tercih etmesine sebep olurlar.

3 YILDA 9 BASAMAK GERİLEDİ

Düzce  ise son iki yıldır öğrenci dostu şehirler sıralamasında bırakın zirveyi zorlamasını, her geçen yıl geri geri gidiyor… 3 yılda 9 basamak gerileyen Düzce ve Düzce Üniversitesi,  C kategorisine yani  “Öğrenci Dostu  Olmayan Şehirler”  ligine düştü.

DÜZCE HER YIL GERİYE GİDİYOR

2018 yılında ilk kez yapılan  memnuniyet sıralamasında 24’üncü sırada yer alarak B kategorisinde kendine yer bulan Düzce, 2019 memnuniyet sıralamasında 28’inci sırada yer aldı. Her yıl bir önceki yılı aratır duruma gelen Düzce, 2020 yılı sıralamasında 33 sırada kendine yer bularak C kategorisinde düştü ve “Öğrenci Dostu  Olmayan Şehirler”  ligine düştü.

BOLU YÜKSELİŞTE

Komşu ilimiz Bolu’da ise yükselme görüldü. 2018’de 45’inci, 2019’da 41’inci sırada yer alarak D kategorisinde lige başlayan Bolu,  2020 sıralamasında Düzce’yi geride bırakarak 31’inci sıraya yükselmesi dikkatlerden kaçmadı.

ESKİŞEHİR HEP ZİRVEDE

2020 yılının Öğrenci Dostu şehirler sıralamasında birinci sırada tahmin edeceğiniz gibi Eskişehir var. İkinci sırada Ankara, üçüncü sırada Antalya var. Onları Çanakkale, İstanbul- Asya, Edirne, Aydın, Tekirdağ, İstanbul- Avrupa ve Muğla takip ediyor.

ŞAPKAYI ÖNÜNÜMÜZE ALIP DÜŞÜNME ZAMANI

Üniversite şehri olma iddiası sadece üniversite yönetimlerinin  tek başlarına başarabilecekleri bir durum değildir. O şehrin valisi, milletvekilleri, belediye başkanları, iş dünyası ve şehrin diğer  kurumsal paydaşları konuya ilişkin ortaklaşa stratejiler belirlemelidir.

Öğrencilerin, Düzce Üniversitesi’nin birinci tercih olarak düşünmesini istiyorsak, onların Düzce eğitimlerine devam ettikleri süre içinde,  eğitimlerinden arda kalan zamanlarını kaliteli bir biçimde değerlendirmeleri için  hayatlarına dokunacak projeler geliştirmeliyiz ki; Düzce Üniversitesini birinci tercih nedeni saysınlar… 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar