Hasan Cemal çok önemli bir görev yapıyor

  • 1.06.2013 00:00

  Yıllar önce Cumhuriyet gazetesinde yöneticilik yapan Hasan Cemal bu gün çok önemli bir görev ifa etmektedir.

Gençlerin ikiye bölündüğü dönemleri yaşayıp irdelemiş. 60-lı 70 li 80 li yılların Ortadoğu toplumlarının yapısına bir uzman olarak eğilmiş. Ortadoğu’da etnik köken yanında mezheplerine göre de vuruşturulmakta olduğu araştırmasını yapmış. Bu global projenin Türkiye ayağı Esed rejimiyle problemleri gösterilerek mezhep tabanlı örgütler marifetiyle ülkemize de ihraç edilmeye büyük gayret gösterilmiştir.

Bu bağlamda Hasan Cemal herkesin yapmaya cesaret edemeyeceği bir göreve soyundu. Bahoz Erdal Murat Karayılan en son sıradaki PKK militanıyla göz kırpmadan birlikte barış yolunun nasıl açıldığını nasıl aşılabileceğini sorguluyor.

Hangi gazeteden hangi yüksek görevlinin imasıyla Gazetedeki köşesinden uzaklaştırılsa da o ayrımsız evrensel olgu ve cesaret ve fazilet örneği vererek Anadolu insanının barış umutlarına destek olmak aşkıyla dağlarda bayırlarda… Sosyal meselelere değinen sayıları az olan kişilerden biri. Güncel konuları senaryonun içine katmaları, bir televizyon dizisi de bir köşe yazarı kadar ‘tehlikeli’ hale dönüşebiliyor.

 Bu yüzden şu aralar Hasan Cemal neden bir gazetede köşe yazamıyorsa Hasan Cemal’in T24 sitesinde yayımlanan çekilme notlarını okurken bilmem ama önemli bir gazetecilik örneği ile karşı karşıyayız. Türk basınında ilk kez PKK’lıların da birer ‘insan’ olarak barış taraftarı olduklarını görüyoruz. İlk kez onların açısından kirli bir savaşın ne anlama geldiğini duyuyoruz.

Türkiye ilk kez ‘Gerilla gerçeği’ ile karşılaşıyor. Barışın gelmesi için zor bir karar aldıkları ifadeleri ortada.  Savaştan vazgeçmek istemeyen korucuların da olduğundan bahsediliyor. Terör odaklarının bazılarını ikna etmekte güçlük çektiklerinden de söz ediliyor.  Benim en çok dikkatimi çeken Hasan Cemal’in PKK’lılarla yaptığı söyleşilerde tek tek kişisel hikâyelerin anlatıldığı şahsiyetler ilişkisinde Kadın- erkek fark etmez görüyoruz ki PKK’ya katılım yaşı 13-14 yaşına kadar düşebiliyormuş. Bir diğer önemli ayrıntı Türk basınında bugüne kadar sadece bir nefret objesi olarak anılan Bahoz Erdal’ın ilk kez kendini anlatıyor olmasıydı. Bu dört dörtlük, benzeri ancak uluslararası yayın organlarında görülebilecek bağımsız gazetecilik tarihe geçecektir. Benzerini bugüne kadar sadece Mehmet Ali Birand’da gördük cesur bir gazetecilik ile karşı karşıyayız. Bravo değerli yazarımız Hasan Cemale.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.