BÜYÜK PROJELER KÜÇÜK KALKIŞMALARI BİTİRECEKTİR

  • 10.09.2013 00:00

 

PRF. Dr. İzzettin Doğan “Cami ve Cem evi projesi son yüzyılın değil 13. Asırda Anadolu’da düzen buydu ‘bu son 900 yılın projesidir.” Dedi.  

Siyaset sosyal bir olaydır. İzzettin Doğan’ın Fetullah Gülene önerdiği toplumsal barış projesi sosyolojik yapısal değişimin günümüzde ulaşmış olduğu olgu. Mutluluk duyduğumuz bir barış ve kardeşlik projesi.

Proje konusunda Şırnak Üniversitesi İslam Mezhepleri Tarihi Anam Bilim dalı Başkanı Doç. Dr. Fevzi Rençber “İslam ortak paydası altında birlikte yaşam kültürünü temsil eden projenin örnek alınması önemlidir.”  Sivil toplum ve bilim insanlarının insiyatifinin bölgeye insanlığa sunduğu evrensel bir barış ve dayanışma proje. Siyaset kurumları Sosyal olayları kendi anlayışı ve yeteneği ölçüsünde kullanma eylemi değişik tarzlarda gerçekleşir. Bu süreçlerdeki patlamaların sosyolojik boyutları çok önemlidir. Referansı demokrasi olan partiler yanında Ulusalcı Milliyetçi parti ve zihniyetlerin iktidar yolunda ideolojik eylemleri oluyor. Ulusalcıların hafızasında şiddet içerikli eylem ve özlemler yerleşmiş olduğunu izleniyor. Ulusalcı sol veya kendini ulusalcı olarak tanımlayan bir çevre AKP iktidara geldiği günden beri bu iktidarı ABD temsilcisi olduğunu seçimlerde CİA tarafından mümkün kılındığını iddia eder dururlar.

Barak Obamanın “AKP ve Erdoğan’la bir dönem daha çalışmak zorundayız.” Sözlerini kim için neden kullandığını duymazdan gelirler. Ama her söyleneni halkınız öyle duyup yorumluyor ki. Muhalifler İktidarı itibarsızlaştırmak için gerçek veya gerçek dışı her şeyi söylemeyi siyaset yaptık iddiasıyla gündemlerini çiziyorlar. Medya ağırlığı bakımından ulusalcı milliyetçi muhalif kanat yandaşı iktidarın yandaş medyasından üç kat daha fazla. Ama muhalefetin yazılı ve görsel medyası konuştukça iktidar değil muhalefet ve kendileri yıpranıp azalıyor. Aslında sosyolog psikolok ve siyaset bilimcilere görsel yayınlarını izletseler gerçeklere vakıf olurlar amma ve lakin sol cenah dünyaya her şeyi bilerek doğmuştur. Bu denli enerji sarf ediyorlar insanlığın mutluluğu için sunulan bu erdemli projeyi örnek alamıyorlar. Emperyalist güçlerin şiddet projelerine katı içeren gezi direniş sergiliyorlar. Gelin bir de bir yaraya mehlem olma programı üretin.

Cem Vakfı Başkanı Prf. Dr. İzzettin Doğan Gülen cemaatinden diyenler gördüm.   Bu tür söylemlerle kimi nasıl neye inandırıp İktidarı yıpratacaklar? Bilinmez. Muhalefet çözüm üretecek bir öneri veya program sunmuyor ki. Bazı tutturdukları konulara tutunarak şiddet içerikli eleştiriler sunuyorlar. Onun da kime yarar – zarar getirdiğini anlayan açılasın. CHP de Sarıgül konusu… Sarı gül mü CHP ye girecek CHP mi Sarıgüle anlaşılır gibi görünmüyor. İçeride kutuplaşmayı körükleyenlerle hareket eden muhalefet dışarıdaki yalnızlaşmaya da el atmış durumda. Zira dış gezilerde hükümeti eleştiri ve şikayet dozunun da arttığı söyleniyor. Ama ziyaretlerin üretken pozitif davranışlarla yarar da sağlayabilir mutlaka.

Eylülde Ulusalcı sol ve PKK nın bir bölümü gezi türü eylem içinde olacak sorusuna Avukat Gülçin Avşar ”Eylülde kaos beklentisi boşa çıkacak. Erbil’ deki konferansta silahsızlanma kararı çıkacak. Ve gerekçeleri açıklanacak.” Açılamasında bulundu. Büyük kentleri karıştırıp kendilerini devrimci diye niteleyenler şiddet içerikli gezi programlarıyla kime yararlı olduklarını bir daha gözden geçilmeliler. Eylülde hüzün kaos tatsızlık yaratmak isteyenler var. Üniversiteler karışıp Aleviler Kürtler eyleme katılacak beklentileri var. Kominizm Şeriat Faşizm gelme korkuları yaşadı bu ülke korkunun bir başka versiyonu gündemde bu günlerde. Korku fabrikaları üretim programlarına devam ededursun Cami-Cem evi-Aşevi aynı çatı altında bir barış ve huzur projesinin temeli atılıyor. Aynı bahçe içinde Ankara Mamak’ta Cami ve Cem evi projesine Alevilerden destek geldi.

Cem Vakfı Başkanı Prf. Dr. İzzettin Doğan’ın katılımıyla temeli atılan projede 350 kişilik aşevi konferans salonu bulunuyor. Alevi Bektaşi Federasyonu başanı Selahattin Özel “Tokat’ta cami ceme evi yan yana Aslolan birbirinin ibadet yerine saygıyla bakmaktır. Kimse kimseyi asimile etmiyor.” Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu başkanı; Cengiz Hortoğlu “ Türkiye’nin aynı kitaba aynı dine ve aynı Peygambere inanan insanların fiziksel ortamda birleştikten sonra gönüllerde de birleşmesini istiyorum.

Bu projeyi destekleyen Sünni camiadan Fetullah Gülen Hoca efendinin Alevi camiadan dedemiz İzzettin Doğan’ın sahiplenmiş olması şahane olmuştur. ”  Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği başkanı Ali Kenan oğlu “Herkes bir hayır yaptırabilir ancak endişemiz bunun model olarak sunulmasıdır.” İstanbul’da aynı projenin uygulanması için arsa bulundu. Geziciler de kendi düşüncelerini demokratik insanlık ölçülerinde birleşerek Anadolu halkına sunsalar daha büyük itibar kazanırlar sanırım.  Sandık Sokak tartışması yerine halın huzur ve sükun içinde iktidar muhalefet tartışmasıyla bölgemize örnek olma amaçlı programlar üretebilsek güzel olmaz mı?

 

 

                       

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.