DİN KİMSENİN TEKELİNDE OLMAMALIYDI

 • 22.03.2012 00:00

 

Günümüz dünyası siyaset adamlarının eskilere nazaran daha çok fettan fikirlere sahip olduklarını görmemek basiretsizlik olur.

Halkların kültürel değerleri, sosyal yaşantıları ve dinsel ilkelerinin en hassas ve can alıcı sözlerini seçer, siyaset meydanlarında dile getirerek vaatler verir ve taraftar oluştururlar.

Bir zamanlar Türkiye’de fötrlü bir adam ve meşhur kütüphanesi vardı. Bu zat özelikle klasik İslami cemaatlerin liderleriyle randevusu olduğu gün veya saatte, odasındaki masa ve sehpaları gelen cemaatin kaynak kitaplarıyla donatır münafıkça” ben de sizdenim” imajı verirdi.

1962 yılından 16 Mayıs 2000 tarihine kadar bu ülkenin muhafazakâr kesiminin oylarını aldı ve hiçbir zaman o halkın duygularına rehberlik yapmadı.

İnşallah-maşallah sözleriyle onları sabırla kendisine ve resmi ideolojiye itaate çağırdı.

Oysa bu zatıa ait 1964 yılında “Bilgi Locası’nın 43. sıra 84. matruk numaralı masonluk kayıt bilgisi” bilinmeyen bir şey değildi.

Susurlukta kamyona toslayan karanlık senaryoların, Ergenekon ve yavruları “ay ışığı,” “sarı kız,” “balyoz” gibi kanun üstü güçlerin yargılanma süreci devam ederken umarım bu süreç hakkaniyetle devam eder de halkın gasp edilmiş hakları  iade edilir.

Aksi takdirde hakkaniyet olmazsa Ergenekon gider Gürgenekon gelir.

Dolayısıyla Din: dini terimleri ikrar etmek değil bizatihi yaşamak ve günlük hayatına uygulamaktır.

Hiç kimse dini kendi tekeline alamaz.

Kendi çıkarları, egemenlikleri ve hükümranlıkları doğrultusunda kullanamaz.   

Çünkü Dinin temel kaynağı; İlahi kitapta kesin nasslarla belirlenmiş temel prensipler çerçevesinde, soyutla beraber somut, kati ve kesin uyulması gereken Emir ve tavsiyeler gibi veriler sunmaktadır.         

Yüce yaratıcının insan üzerindeki asıl muradı ;

“Vahiy ile ilk önce muhataplarının hayatını adım adım inşa ederken; amacı insan merkezli bir hayat, İman merkezli bir insan, bilgi merkezli bir iman, ve hakikat merkezli bir bilgi”(1) ile donatmaktır. Bugün yeryüzünde adı İslami kendileri gayri İslami usullerle yönetilen ülkelerdeki Müslümanların Mekke müşriklerini ve onların inanç biçimlerini tanımadan ne Mekke’yi ne de Medine’yi yaşamaları mümkün değildir.

Giderek Türkiye’de merkez sağ adı verilen, ANAP zihniyetine yaklaşan AK partinin dünkü söylemleri bugün eğer eyleme dönüştürülmezse Mekke’yi ve Medine’yi arzulayan müslümanların ivedilikle bu partiyi de sorgulamaları gerekir.

Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere itaat edin ve “sizdenolan”emir sahibine itaat edin. Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız bir şeyde ihtilafa düştünüz mü o hususta Allah'a ve Peygambere müracaat edin; bu hareket, hem hayırlıdır, hem de sonu pek güzeldir. (Nisa süresi 59)

Dün bu ayetleri ölçü kabul edenler, bu gün eğer  dünya emperyalizmine hizmet etmeye başladı iseler; bu hizmetleri af edilemez ve büyük  hezimetle sonuçlanabilir.

Dün halkın haksız vergilerle sömürüldüğünü iddia edenler, 

bu gün “özelleştirme” adı altında halkına büyük şirketlerin dolambaçlı, kendi lehlerine ve anlaşılmaz olan sözleşmeler imzalatarak, halkının dolandırıldığını görmezden gelemez.

“M. Kemal olmasaydı, ben olmazdım” diyen zihniyet “kel aynaklar” gibi sırıtmakta.

Nurlu silo,çoban silo, Karaoğlan, adil düzen, lafla pilavın pişmediğini bu halk gördü.

 

                              Selam Erdemlilere ve akıl edenlere.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (7)

 • katip hakan
  katip hakan
  16.08.2012 11:04

  nihat abi iyi noktaya değindin tebrik ederim...

 • Sarı Zeybek
  Sarı Zeybek
  27.05.2012 11:57

  Bu bizim İmamlar yıllarca bizi cehennemle korkutular "liderleriniz zalim de olsa itat edin" uydurmasıyla uyuttular. gerçekler hep sümenaltı edilmiş. kaleminiz tükenmesin lütfen devamını bekleriz (norşin haber)

 • sesiz güç
  sesiz güç
  21.05.2012 22:45

  kimin tekeline girmedi ki...! Din babanın tarlası değil miras kaldığı gibi ekip biçesin, araştırmadan soruşturmadan yalan yanlış aldım kabul ettim böyle bir İman sakat ve sakıncalı iman şeklidir. Hz. peygambere karşı ömrünün neredeyse yarısını müşriklerle aynı safta olarak savaşan ve ağır yenilgilere uğrayan kişiler teslim olur (islam olmazlar) peygamberden sonra hadis rivayet ederler emevi saltanatıyla beraber katliam zulum sürgün ve ümmetin yetimleri... işte onun için öze "kuran"a dönceğiz

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  21.05.2012 13:44

  kimin tekelindeki

 • yorum sizin
  yorum sizin
  3.05.2012 23:24

  bunun böyle oalcağı anaptan belli değilmiydi zaten özelleştirmenin anlam değiştirerek günümüze gelmesi din istismarı ile milleti sömürmek milletten oy toplamak şimdi herkes der din kimsenin tekerründe olmamalıydı diye daha neler göreceğiz ?

 • yasin
  yasin
  12.04.2012 21:57

  nihat abi helal olsun...

 • ALİTİLLO
  ALİTİLLO
  22.03.2012 16:32

  Nihat Daştan kardeş.. Mesajlarının içersinde ADiL DÜZEN i de ek yapmışsın. Sen Refah Partisinin kapatılmasında rol oynayan maddeleri hiç inceledinmi. Siyonistler içimizde idi şimdi hesap veriyorlar. İnançlı bir lider yapacağı hizmetleri anlattığında içinde DİN olmaması mümkünmü. AKP ye oy vermedim ama eleştirme noktasında da ADALETSİZLİK yapmam. Çünkü bana bu ülkede 28 Şubatı yaşattılar. 360 vekille ikdidar olan bir partinin kapatılması için 6 kez karar alınmadımı. Konu başlığını yanlış atmışsın

Resmi İlanlar