Işid Müdahalesi ve Işid Sosyolojisi

  • 29.09.2014 00:00

 Küresel bir problemle karşı karşıyayız. Dünya IŞİD veya DAİŞ veya Devlet’ul İslami denen yapıya müdahaleyi konuşuyor. Şu ana kadar Amerika ve Fransız uçakları çeşitli hedefleri bombalamaya başladılar.

Işid ile ilgili bu güne dek bir düzineye yakın yazı yazdım,  tekrardan Işid’in ne olduğunu yazmaya niyetli değilim ama bu yapıyı oluşturan sosyolojiyi birçoğumuz ıskalıyoruz diye düşünüyorum.

2000 lerde kurulmuş bir örgüt bir süre pasifize olmuşken nasıl olurda birden devlet kuracak seviyeye gelebilir? Irak şartlarında Amerika’nın politikasının bir sonucu olarak günümüze gelmiş olan bir örgütün, kendi kültürünün siyasi akıl yapısıyla değil de daha kompleks bir düşünüşle hareketinin geldiği yer açısından ilgi çekici bir yol kat etmiş durumda.

Amerika’nın Irak işgali, Saddam’ın idamı ve süregelen dönemde önce Irak’ta ardından Suriye’de süregelen durum Işid’in bu denli güçlenmesine yol açmıştır. Ebu Gureyb hapishanesi skandalını hatırlamayanız yoktur sanırım, yada Guantanamo ve adını dahi bilediğimiz onlarcası, belki de CIA nın gizli hapishanelerini… Belki de Ramadi,Fellice, Tıkrit veya Irakta Sünni bölgelerinin bilinçli şekilde baskı altına alınmasını, Irakta denge halinde bulunan Şii ve Sünni dengeli yapısının yıkılmasını, dengenin Şii yapı lehine değiştirilmesini ve sistematik zulümlerini bilmeden okuyamayız herhalde…

Maliki’nin iktidarını devam ettirmek isteği yüzünden düşmanlaştırdığı yapıları, her gün patlatılan bombaları bilmeden bu meseleyi anlayamayız.  Anılan Coğrafyaların bir kısmını görmüş biri olarak, orada yaşanan sıkıntıların tarihinin yazıldığı alanları anlama yolculuğuna çıkmış biri olarak; konuşulanların ayakları yere basmayan ifadeler olduğunu açıksa söylemek isterim.

   ABD kime Müdahale Ediyor?

Işid’in son dönemlerinde kafa kesme görüntüleriyle (?) gündeme geldiğini bilmeyenimiz yok gibi, ama müdahale sadece iki batılı gazetecini kafasının kesilmesi(?) görüntüsünün ardından geldiğine göre biraz durup düşünmek gerek. Neden şimdi? Neden bu kadar insan öldükten sonra neden şimdi?

Irak’ta 1 milyon insanın öldüğü istatistikî olarak söyleniyor, çünkü Müslümanların ölümü artık sadece istatistik konusu oluyor dünya için ne yazık ki! Suriye’de şu ana kadar 300 bin insanın öldüğü yine istatistiki olarak ifade ediliyor, Işid’in öldürdüğü 5 bin Esed’in öldürdüğü 295 bin…

Esed’e ses çıkarmayan batı şu an Işid’e saldırıyor, belki de günah çıkarıyordur diye düşünürken, Işşid’le beraber Nusra ve Ahrar eş-Şam mevzilerinin vurulması akıllara değişik sorular getiriyor? Obama “ Hedefimiz İslam değil” derken aslında “Hedefimiz İslam mı” demek istiyordu? Hedef operasyonda Işid mevzileri vurulurken diğer muhalif yapıların vurulması Esed’e alan açma değil mi? Acaba… Yoksa batı Esed’le yeni bir anlaşma mı yaptı?  Belki de çok güçsüzleşen ÖSO yu tek muhalif haline getirmek istiyordur, ya da hiç birimizin bilmediği düşünemediği şeytani bir planı daha vardır…

 Kara Harekâtı Olur Mu?

Şu an Dünya bir kara harekâtını konuşmuyor, ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor. ABD ve koalisyonu; Rusya, Çin ve İran’ın evet demeyeceği bir kara harekâtına girişemez. Çok net açık kelimelerle bunun söyleyebiliriz, Hele bir de Ukrayna problemi bu kadar canlı şekilde ortada duruyorken bu 3. Dünya savaşına hoş geldin demek olur. Kara harekâtı olur mu bilmem ama Türkiye’nin böyle bir müdahaleye iştahlı olması yeni sıkıntılara yol açar, Suriye politikasında sıkıntılar Işid politikasına da yansır. Belki yeni bir dejavu yaşarız, tehlikeli bir dejavu…

İstanbul, Ankara veya herhangi bir yerde patlayacak 2 bomba Türkiye’de çok şeyi değiştirir, aynı şey Fransa’da, İngiltere’de veya ABD’de de olabilir. Tüm örgütlerin bir şekilde gizli servis bağlantıları vardır, neyin nerde nasıl olması gerektiğine çoğunlukla bu kanallar karar verir. Farazi şeyler yazı söylüyoruz, ama bu almayacağı anlamına gelmiyor, gelirse ne olacağını da gerçekte kimse bilmiyor.

Sonuç olarak gözler bölgede, savaş devam diyor, birileri yeni bir devlet kurmuş durumda, ama bu durumun hangi senaristin elinden çıktığı ve senaryonun nasıl devam edeceğini de kimse bilmiyor. Daha çok insanın ölmemesi için dua etmekten başka ne var elimizde, onu da bilmiyorum. Ama bildiğim tek şey Türk devlet aklı bu savaşa girmeyecek kadar akıllıdır.

Umarım beni yanıltmazlar.

Selametle kalın Efendim…

http://liberalgazete.com/yazar.php?yazar=14&makale=213

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar