“Çirkin tezgah” kime karşı?

  • 28.08.2012 00:00

 Yeni Akit gazetesi’nin yayınlarına tepki olarak   başlattığımız imza kampanyasında ilginç gelişmeler yaşandığı için bugün konuyu  biraz açıklamaya çalışacağız.

 
Yeni Akit gazetesi ve Habervaktim sitesi Kürt sorununda uzunyıllardır sözü olan ve çözüm teklifleri üzerinde kafa yoran aydınlar üzerindebir kampanya başlatmış durumda. Ali Bayramoğlu ile başlayıp Cengiz Çandar ve Hasan Cemal ile devam eden kampanya sözkonusu şahısların sözlerinden hareketederek onlar hakkında yanıltıcı bir kampanya içinde. Düşünceleri tersyüz ederek  halka yansıtma veya  cımbızlanarak alınan   ifadelerin kamuoyuna  yönlendirmeli birşekilde yansıtılması mevzubahistir. YeniAkit’in bu yayınları yaptığı kamuoyunda bilindiği için   İslami hassasiyet sahibi bir kesimin öncülük  etmesi ve farklı kesimlerden aydınların da katılımıyla kısa bir açıklama  yapıldı ve bu  önemli ses getirdi.  Beklenirdi ki bu hatırlatma ile nahoş  yayınlara son verilsin. Ama YeniAkit gazetesi ve Habervaktim sitesi bu hakaret içermeyen kınama metnine haksız, karalamacı bir üslubun yanı sıra kişilerin beyanlarını tam tersine çevirerek akıl almaz bir tavır gösterdi. "Çirkin tezgah"  başlıklı haberde  kimi şahıs güya haberi  olmadan imzasının atıldığını beyan etmiş ve “imzam olduğunu söylüyorsa   Gergerlioğlu yalan söylüyor” demişti. Ancak kendisine ulaştığımız şahıslar  böyle bir konuşma olmadığını imzasını çekmegibi  bir tavrının olmadığını yazılı  olarak da YeniAkit’e bildiriyordu. Ancak tekzip yayınlanmıyordu. Bir çok kişi  hakkında imzasını geri çektiği haberi yapılmasına karşın şahıslar imzalarını  çekmeyeceklerini tekrar ilan ettiler. Bu oldukça ilginç bir durumdu. Böyle bir haber üzerine  şahsa  bir telefon ile ulaşılarak beyanının alınmayacağını sanmak veya alınsa bile  haberi yaptıktan sonra yalanlamayı umursamamak dikkat çekici bir cür’eti  göstermektedir.
 
Şahsımın “düzenbaz bir şekilde" bu imzaları topladığı, bunun  ortaya çıktığını beyan ederek çirkin tezgahın ortaya çıktına kamuoyunu inadırmayaçalışanlar medya gücü ile bir karalama yapmayı başarıyorlardı.
 
Yine Habervaktim  sitesinde yayınlanan habere gelen açık tehdit ve hedef gösterme konulu  yorumları da yayınlamaktan çekinmiyorlardı. Gönderdiğimiz tekzip de yine  yayınlanmıyordu.
 
 
 
sitesinde yayınlanan imzalara 23 Ağustos tarihinde 
Furkan Şırnak PKK’lı
Soreş Kandil Özgürlük savaşçısı
Okşan Özok Ankara KAOSGL mensubu
 
isimli, imzalar girmiş. Sitenin onay sistemi o an isim  kontrol ayarında olmadığı için bu isimler sitede yayınlanmış.  10 dakika sonrasında da Habervaktim sitesi bu  isimlerin yer aldığı sitenin ilgili bölümünün fotoğrafını çekerek yayınlamış.Ancak bu farklı isim ve simge vurgularının aynı IP’den girildiğini teknik olarak tespit ettik. Muhtemelen kötü niyetli bir şahıs bu farklı isimleri girmişve çok kısa sürede bu “Şok haber”  kodu  ile Habervaktim web sitesinden duyuruluyordu. Bu tezgahı görünce 17.13’de aynıIP’li bu 3 imzayı sildik. Ancak olan olmuştu. “Teröristler de imza atmış”  başlıklı Haber yayınlanmış ve aşağıdaki yorumlar da siteye eklenmişti.
 
 
 
(259661 Numaralı Haber
Yazar: aslan74 - 2012-08-23 21:37:15
hedef gosterildiginizi soyleyerek veryansin ediyordunuz.evet artik
turk milletinin hedefindesiniz. solugumuz ensenizde olacak her daim.
Yazar: aslan74 - 2012-08-23 21:36:58
kendi kendilerini ne de guzel afise ediyorlar.kimin kim oldugunu tek
tek ogrenmeye calissan zor bulunurdu.boyle tam liste halinde olunca
kolaylik olmus ya harbiden.)
 
YeniAkit’e çirkin tezgah düzenlendiği iddia edilirken şu  olanlara bakar mısınız? Ancak bu tezgahı daha iyi aydınlatacak 4 yıl önceyapılmış bir olayı aktartığımızda  kulaklarınıza inanamayacaksınız.
 
Hüseyin Üzmez’e zamanın Vakit gazetesinin sahip çıkması  üzerine buluşan kadınlar platformu içindeki dindar hanımlar nezaketli bir metinle  bu desteğin sürdürülmemesi gerektiğini hatırlatmışlardı ve bir websitesinde yayınlanarakimza kampanyası oluşmuştu. Bu metinden rahatsız olan Vakit gazetesi yetkilileriise sahte isim olduğunu  tahmin ettiğimizbir isim üzerinden kara propaganda hazırlığına girişmişlerdi. KAOS/GL derneğiüyesi  Okşan Öztok’a meşhul  bir şahıs telefon açarak  bu imza kampanyasını hatırlatmış ve metinolumlu bulunduğu için sözkonusu şahıs metni imzalamıştı. Ancak daha sonra tekrararanan şahsa Akşam gazetesinden aradığını söyleyen bir kişi  Eşcinsellikle ilgili sorular sormuştu. Ancakbir ekleme yapmak isteyen  arayan no’ya  dönen Öztok aradığı numaranın Vakit gazetesi Ankara bürosu olduğunu  öğrenmişti. Ardından Serdar Arseven kampanyada bir  travesti liderinin  de olduğu yönünde bir haber yapılacağını, saat  17.00’ye kadar bu imzanın silinmemesi halinde imzayı açıklayacağını belirtince  buluşan kadınlar oluşan kirliliğe daha fazla tahammül edemeyerek ve durumu  Allah’a havale ederek imza sitesini kapatmışlardı.
 
Aradan 4 yıl geçti. Yine aynı isim üzerinden bir üzücü  habercilik örneği daha. Aynı IP’den 2 PKK’lı ve 4 yıl önce kullanılan aynı isimsiteye imza atıyor. Buna denecek kelime yoktur artık. Aradan 4 yıl geçmiş ama  cür’et artmış. Bu habercilik anlayışı üzerine açıklanma yapan kimi kuruluşların  açıklamaları Yeni Akit ve Habervaktim’de “Yeni Akit’e destek” başlığı ile   tekrar  haberleştirilebiliyor. Sitenin PKK'lı olduğu vb. beyanları yapan açıklamalar  övülerek aktarılıyor.
 
Yaptığımız teknik araştırmaya göre ardarda gelen bu üç imzanın girildiği IP No: 88.226.117.38. 23- Ağustos günü saat 16.19 ''da siteye giriş yapıp 16.49'a kadar sitede kalmış. Yukarıda ayrıntısı ile anlattığımız imzaları atıp çıkmış.  Bu no'yu araştırdığımız zaman karşımıza IP'nin bulunduğu yerin adresi Habervaktim genel yayın yönetmeni Fatih Akkaya çıkıyor. Adres ise  Rüzgarlı Cad. İ. Müteferrika Sok. No:4/522 Altındağ yani Habervaktim sitesi künyesinde belirtilen işyeri adresi.
Bu tezvirat devam edebilir .Ancak  daha fazla yorum yapmadan en doğru bir şekilde gelişmeleri aksettirmekten hiçbir zaman  vazgeçmeyeceğimi de ilan ediyorum.
 


 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar