• 3.02.2018 00:00

 Abdullah Gül'ün adaylıktan vazgeçmesi üzerinde ortaklaşılabilecek adayın kim olduğu tartışması var. CHP bu yüzden kararını geciktirdi. Son tabloya göre birinci turda başkan seçilemeyecek. 

İlk turda ikinci olan Erdoğan karsısında muhalefetten iyi bir destek gördüğü takdirde bu aday kazanabilecektir. Tablo gayet açıktır. Peki bu tabloda CHP ulusalcı iç baskılarının esiri olup ‘'Netice alamasam da küçük olsun, benim olsun'’ mu diyecek, yoksa ‘'Demokrasi sözümüzü yerine getirmek lazım, Türkiye için her kesimi kuşatacak bir adayımız olsun'’ mu diyecek?

CHP ikinci sözü söylemez ve tercihini bu yönde yapmazsa CHP'den beklenen tüm değişim umutları bitecektir. Hem Erdoğan'a altın tepside başkanlık sunulmuş olacak hem de Türkiye'nin geleceği karartılmış olacaktır. 

İktidar kaybedeceğini bildiği için kumarı büyük oynuyor. İmar affıyla yeşilin, doğanın katledildiği bir çevre pahasına hukuksuzluğa göz yumuyor. 

En ufak ithamla insanları aylarca tutuklu tutan, hücrelerde yasa dışı olarak aylardır tutanların kendisi yasaları çiğniyor ve büyük rantlara izin veriyor. 

Secim rüşveti olduğunu herkesin bildiği rüşvetleri yüzü kızarmadan veriyor. Bu denli ahlak dışı uygulamaların olduğu bir yerde hala küçük hesaplar yapılacaksa sonuç bellidir ve muhalefet yenilgiyi hak etmiştir.

CHP, dindarlar ve Kürt meselesi için de kendisi açısından tarihi bir karar verecektir. 'Dindar' iktidarın yaptığı hukuksuzluklarla oluşan bir hak, adalet, hukuk zemini var. 

Adalet yürüyüşüyle büyük bir çıkış yapan ve demokrat tüm kesimlerin desteğini alan sayın Kılıçdaroğlu geri adım atmamalıdır. En başta artık dindarlar artık kimliğin değil, hak ve adalet ortak paydasının önemli ve gerekli olduğunu görmüştür. CHP'nin atacağı her cesur adım bu ülkenin demokrasisine hizmet edecek, kısır kimlik kavgası döngüleri kırılacaktır. 

CHP, Kürt meselesinde de büyük bir imtihandadır. Parti ittifakında HDP'yi dışarıda tutmasının belki kendisine göre nedenleri vardır ancak cumhurbaşkanı seçiminde Kürtleri en ön planda hesap etmelidir. Kürtler ikinci turda anahtar rol oynayacaktır. Kürtleri hesaba katmayan bir anlayış hem kısa vadede kaybedecek hem de kalıcı olarak kaybedecektir.

Vakit çok az ama mantık çok net belli. Türkiye ya demokratikleşme şansını kazanacak ya da cehennemi bir çukura doğru düşecektir. Sorumsuzluğun bedeli ağır olur, kararlı ve onurlu bir çıkış, CHP'ye farklı tüm toplum kesimleriyle el sıkışma fırsatı doğuracaktır.

OHAL daha faza uzatılamayacağı için ve kaybedeceği puanın hesabını yaparak muktedirlerin baskın, komik ve saçma bir seçiminde oy kullanacağız. 

Elimizdeki en büyük güç, haklı olmamızdır, bunu tüm mazlumlar adına söylüyorum. Zira hukukun ayaklar altına alınarak insanların ağaç kökü yemeye mecbur bırakıldığı bir ortamda kayıkçı kavgasına artık tahammülümüz yok. Ümit, hayal son tahammül noktasındadır.

Toplum, büyük bir ümitle alternatif arıyor. Erdoğan'ı destekleyeceğini söyleyenlerin çoğu onun karsısında gönlünün razı olacağı bir aday olmadığı için bu tercihi yapmaktadır. Alternatif gerçekten ehil bir kisi olursa seçimin kaderi çok rahat bir şekilde değişecektir.