• 28.03.2014 00:00

 Tapeyle, bayrak direğiyle, hepimiz birer zombiye dönüyoruz; zombilerin ülkesinde yaşıyoruz.

Birisi Facebook'a bir fotoğraf koymuş. Bir Zombi filminden alınmış bir kare bu. Mezarlarından çıkıp gelmiş, yarı ölü zombiler sıkış tıkış bir yerde toplanmışlar. Ellerini açmış birisine yalvarıyorlar, bir şey istiyorlar. Bizim Facebook kullanıcısı, zombilerin ne istediğini kocaman harflerle resmin altına yazmış: TAPE.

24’ünü 25’ine bağlayan gece Twitter'da insanlar gözlerini fal taşı gibi açmış ‘kasetin’ yayına çıkmasını bekliyorlardı. Ortaya saçılan bütün bu rüşvet, yalan, talan, baskı ve ikiyüzlülük, iktidarı aşındıracağı yerde kalplerimizi aşındırmıştı sadece. Hiçbir şey bizi kesmiyordu artıuk. Her gece Twitter'dan atılan günlük ‘tapelerimizi’ almak için ellerimizi açmış sırada bekliyorduk. Kasetleri mesir macunu gibi üzerimize fırlatanlar, 'altın vuruştan' bahsediyorlardı. Öyle bir tape gelecekti ki, nirvanaya ulaşacaktık. Her gece, verdikleri küçük dozlarla yetinmemizi ve yeniden kapılarında beklememizi bu 'altın vuruştan' bahsederek sağlayabiliyorlardı.

Ancak, o gece beklenen tape gelmedi. Tape fırlatıcıları, öfkeli insanları teskin etmek için o güne kadar attıkları tapelerin bir listesini ilan ettiler. 'Havuz tapesi', 'evi boşalt tapesi' vd diye saymaya başladılar ama insanlar için onlar ‘dünün’ hikâyesiydi sadece, ‘altın vuruş’ isteniyordu. Tape fırlatıcıları, bir sürü küfür, hakaret ve tonla serzenişin ardından yakayı zor kurtardılar. Tekrar eski tapeleri fırlatma işine geri döndüler. 

Yolsuzluk, hırsızlık ve hukuk tanımazlık hikâyeleri dinleye dinleye ruhları derin bir aşınmaya uğramış benim de içinde olduğum bu zombilerin yanı sıra, bir başka zombi hikâyesi de hükümet taraftarları için yazılıyor. Hükümetin de kendi taraftarı zombilere bir şeyler vermesi gerekiyor. 

İşte o taraf için de şu bayraklı reklam filmi çıktı ortaya. Brad Pit’in World War-Z filminde, zombilerin Kudüs Duvarına tırmandıkları sahnenin birebir aynısı tekrarlanıyor AKP’nin reklam filminde. Aradaki tek fark, duvar yerine bayrak direğine tırmanmaları ve direğe tırmananların epey kanlı canlı görünmeleri. 

Ancak işte, öyle reklam filmiyle tatmin etmenin mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmış olmalı. Başka bir filmi koyuyorlar sahneye. El 
Kaide Suriye’den sözde tehdit ediyor, Süleyman Şah Türbesi'ndeki Türk bayrağı inecek, yoksa asarım keserim, diyor. 

Aynen reklam filminde olduğu gibi, direkten bayrağı indirip, bizi de birbirimizi çiğneyerek o bayrak direğine tırmanmaya çağırıyorlar. Hükümet de bayrak direkli bir 'altın vuruştan' bahsediyor. Demokrasinin, hukukun, her şeyin öldüğü bir ülkede zombileri ancak savaş heyecanıyla diri tutarım diyor. 

Tapeyle, bayrak direğiyle, hepimiz birer zombiye dönüyoruz; zombilerin ülkesinde yaşıyoruz.