• 29.07.2014 00:00

 Gözaltındaki polisleri ziyaret edip, onlarla fotoğraf çektiren Hakan Şükür ve İdris Bal'ın mahkemeleri baskı altına alma suçu işlediğinin ileri sürülmesi gibi bir olay herhalde dünyanın başka hiç bir yerinde olamaz.

Yolsuzlukları soruşturanların anasından emdiği sütün burnundan getirilmesi, demokrasinin gelişmediği başka ülkelerde de olabilir.

* * *

Yolsuzlukları soruşturan savcıların adalet bakanı tarafından telefonla aranıp “uyarılması”, hukukun gelişmediği başka ülkelerde de olabilir.

* * *

Meclise gelen yolsuzlukla ilgili fezlekelerin, “bunların fihristi yok” türünden bir bahaneyle geri gönderilmesi parlamentosu çalışmayan başka ülkelerde de olabilir.

* * *

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu bütünüyle iktidarın kontrolü altına alma gayretleri, hukuk devletinin gelişmediği başka ülkelerde de olabilir.

* * *

Böcek soruşturmasında olduğu gibi, başbakanın şikayetçi olduğu kişilerin tutuksuz yargılanmasını eleştirmesi, bunun üzerine zanlıların tutuklanması, hukuk sistemi orasından burasından dökülen başka bir ülkede de olabilir.

* * *

Başbakanın “paralel yapıyla” mücadele için kurulduğunu belirttiği “sulh ceza hakimlikleri” benzeri, kişiye özel cezalandırma mekanizmaları başka ülkelerde de olabilir.

* * *

Bu Sulh Ceza hakimliklerine, Facebook sayfalarında “seni seviyoruz uzun adam” diye yazan, yolsuzluk sanıklarını beraat ettiren hakimlerin atanması “insan hakları sicili” pekte parlak olmayan başka ülkelerde de olabilir.

* * *

Bu sulh ceza hakiminin polislerle ilgili duruşmaya ara vermesinin ardından, polisleri suçlayan Savcı ve polis şefiyle toplantı yapması, sanık haklarının ruhuna fatiha okunan başka bir ülkede de olabilir.

* * *

Ve hatta bu Sulh ceza hakiminin, bu toplantıyı yaptığı sırada, içeri giren milletvekili ve avukatların diğer “sivil şahsın” kim olduğunu sormaları üzerine, bu yargıç o şahsa “kaç İsmail” diye bağırabilir ve İsmail de apar topar kaçabilir.

Pek çok kişi, bu kaçan kişinin “yukarıdan” talimat getiren bir “kurye” olduğunu düşünebilir...

Hakimlerin bu denli iktidarın etkisi altında olduğu zannı doğabilir...

Bunlar bile başka ülkelerde olabilir....

* * *

Ancak bütün bunlar olurken, bir başbakanın, gözaltında bulunan polisleri ziyaret edip, onlarla fotoğraf çektiren Hakan Şükür ve İdris Bal’ın mahkemeleri baskı altına alma ve onları etkileme suçu işlediğini ileri sürmesi gibi bir olay herhalde dünyanın başka hiç bir yerinde olamaz...Olursa da, bu olanı anlatacak kelimeler bulunamaz....