• 26.03.2015 00:00

 Berlin Belediye Başkanı, kendisini “Türk” olarak niteleyen bir Twitter kullanıcısına hakaret davası açsaydı...


Dava dilekçesinde “Türk kelimesi Almanya’da tiksinti veren anlamında kullanılan bir kelimedir” diye yazsaydı...

Türkiye’de yaşayan Türkler ne hissederdi?

Almanya’da yaşayan Türkler ne hissederdi?

                                            * * *

İşte bizim memlekette yaşayan Ermeniler aynen böyle hissediyorlar.

Hikayenin özeti şu:

İlk olarak Melih Gökçek Almanya Yeşiller Partisi’nin Türk kökenli Milletvekili Cem Özdemir’i hedef alan bir tweet atıyor. Ona, “Senin kökenin Ermeni mi” diye soruyor.
Bunun üzerine Hayko Bağdat, #melihgökçekermeniymiş hashtag’i ile bir tweet atıyor ve “Başkenti resmen Ermeni’ye vermişler, yazıklar olsun” diye yazıyor.

Yani, küçük bir ayna tutuyor Melih Gökçek’in yüzüne, Cem Özdemir’e sorduğu sorunun ne anlama geldiğini anıştırıyor.

                                           * * *

Sonrası ancak Türkiye’de olabilir. Gökçek’in dava dilekçesinde, “Ermeni tiksinti veren anlamında kullanılan bir kelimedir, kendisi hakkında bu ibare kullanılarak kişilik hakları zedelenmiş, kendisine oy verenlere saygısızlık yapılmıştır” deniyor.

Berlin Belediye Başkanı “Türk” ibaresini Gökçek’in “Ermeni” ibaresini kullandığı gibi kullansa, Almanya’da “yılın ırkçısı” ilan edilir ve istifa etmeye zorlanırdı. İstifa ettikten sonra da insan içine çıkamaz, sadece Alman ırkçıları içerisinde nefes alabilirdi.

Türkiye’de böyle olmayacak biliyoruz. Irkçılık, ayrımcılık bu memlekette hiçbir zaman utanç verici bir iş olmadı, bunları yapanların yüzleri kızarmadı...

                                          * * *

Tam 24 Nisan’a yaklaşırken, bu ülkeye, 1915’te ve sonrasında yaşananlarla neden yüzleşilmesi gerektiğini Gökçek’in sözlerinden daha iyi bir şekilde anlatan bir şey olabilir mi?

Nasıl oldu da nüfusu milyonla ifade edilen bir halk bu topraklar üzerinde buharlaşıp yok oldu? O insanların mallarına, mülklerine ne oldu? O mallar, mülkler üzerinden kimler nasıl zengin oldu?

Nasıl oldu da bu ülkenin kadim bir halkının ismi bir hakaret ibaresine dönüştü?

Nasıl oldu da bir zamanlar yan yana yaşadığımız, komşu olduğumuz gayrimüslim halkları bütünüyle unuturken, onlar bu ülkenin dilinde, kültüründe aşağılayıcı ve ırkçı ibarelerle yaşamaya devam ettiler?..

Sahi, bütün bunlar nasıl oldu?