• 3.04.2015 00:00

 Hiç kimse kendi kusuruna dayanarak bir hak iddia edemez. Bu, ta Romalılar zamanından bu yana bütün dünyada kabul görmüş evrensel bir hukuk kuralıdır.

Bizim hükümetin yönetme biçimi bu kuralın tam tersine çevrilmesi üzerine kurulmuş bulunuyor.

Ne zaman hükümetin kusurunu, sorumluluğunu gündeme getirecek bir iş olsa, bırakın bir hak iddia etmeyi, bu ülkenin bütün vatandaşlarının haklarına göz dikiyorlar.

Yine öyle oldu.

Savcı Kiraz dahil herkesin öldürüldüğü bir rehine krizinin ardındanBaşbakan Ahmet Davutoğlu, “Sokağa izinsiz şekilde çıkarak ülke güvenliğini tehdide müsamaha gösterilmeyecektir” diye buyurmuş.

İnsanlar sokağa çıktıkları için mi savcı Kiraz rehin alınmış? İnsanlar gösteri yaptığı için mi üç kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan bir rehine krizi yaşanmış? Bu rehine kriziyle insanların sokağa çıkmasının nasıl bir alakası varmış?

Bu rehine kriziyle ilgili hükümetin hesabını vermek zorunda olduğu çok sayıda soru ve konu var.

Herhangi bir medeni ülkede öldürülen savcının korumalarının kaldırılması kararını alanlardan tutun bu militanların eylemlerine ilişkin istihbarat zafiyetine sebep olanlara varıncaya kadar bir dizi görevli daha şimdiden istifa etmiş olurdu.

Başbakan, insanların gösteri yapmak gibi en doğal haklarıyla bir terör eylemi arasında böyle saçma sapan bağlantılar kurmak yerine, bu rehine krizinin nasıl yaşandığını, bu operasyonun nasıl ölümlerle sonuçlandığını açıklasın.

Neden savcının vücudunda bu kadar çok kurşun yarası bulunduğunu bize izah etsin. Bu olayın tarafsız ve bağımsız bir şekilde soruşturulacağının teminatını versin.

İstihbarat zaafından operasyonun icrasına kadar her yanıyla hükümetin sorumluluğunu ima eden bu olaydan hareketle iç güvenlik yasasını meşrulaştırmaktan, avukatların adliyeye girişini bir işkenceye dönüştürmeye, insanların toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını ortadan kaldırmaya varıncaya kadar özgürlüklere göz dikmekten vazgeçsin.

Üzerine yayın yasağı koymadan, dosyanın üzerine gizlilik damgası vurmadan, bu rehine kurtarma felaketi tarafsız ve bağımsız bir şekilde soruşturulsun. Ve bu soruşturma, operasyonun nasıl planlandığından rehine pazarlığının nasıl yapıldığına, savcının hangi silahlardan çıkan kurşunlarla öldürüldüğüne kadar onlarca soruyu cevaplandırsın...

Siz ilk önce, bu soruşturmanın doğru düzgün bir şekilde yapılmasını sağlayın, insanların hak ve özgürlükleri üzerine ahkam kesmeyi de bir kenara bırakın.