Sanem ALTAN
Sanem ALTAN

Gazete: Vatan GAZETESİ

Atatürkçüler neden değişimin öncüsü değil!

 • 13.06.2014 00:00

 Facebook benim sık kullandığım ve sevdiğim bir sosyal medya aracı...


Sevdiğim, ilgilendiğim pek çok alanda sayfaları takip ediyorum.

Hayatla, gündelik gelişmelerle, teknolojiyle ilgili epeyce bilgi ediniyorum.

Facebook Twitter’a oranla daha yumuşak ve uygar bir yer, taa ki konu Atatürk olana kadar.

Türkiye’de en çok tekrarlanan isim herhalde Atatürk ismidir, öyle değil mi?

Herkes, her yerde Atatürk’ten söz eder.

Her konuşma Atatürk’ü biraz daha “putlaştırır”, biraz daha “heykelleştirir”, biraz daha “dondurur”, biraz daha “insanüstü bir hale getirir” ve bu önemli bir lideri biraz daha hayatın canlılığından koparır. 

İşte Facebook tam böyle bir yer.
 

***Diyarbakır’daki bayrak indirme olayından sonra Facebook’da yer gök bayrak ve Atatürk fotoğraflarıyla doldu...

Kimisi kendi fotoğrafı yerine koydu bunları, kimisi özlü sözler yazdı Atatürk’ten, kimisi de ‘buralar bizim yedirmeyiz’ edasıyla Atatürkçü olduğunu söyledi...

Bir anda “benim Facebook’um” benim bile düşman kaldığım bir yer haline dönüştü. Şunu açıkça söylemeliyim ki, Atatürk bir insandı. 

Kısa boyluydu, sesi ince diye biliyorduk ama sonra öğrendik ki, o kadar ince değilmiş. İçkiden hoşlanırdı, sohbetten zevk alırdı.

Ve dünyada sömürgecilere karşı savaşıp başarıya ulaşmış ilk liderdi.

Atatürk bir askerdi. Mesleğinde çok da başarılı oldu.

Ama bir iktisatçı değildi. 

Bir sosyolog değildi.

Bir hukukçu değildi.

Bir tarihçi değildi.

Bu dallara ilgi gösterirdi. 

Ama Atatürk’ün bu alanlardaki her sözünün tartışılmaz gerçekler olduğunu iddia etmek, öncelikle bilimi inkâr etmek anlamına gelir bence. 

Ve bilebildiğimiz kadarıyla da Atatürk bilimin inkar edilmesine karşıydı.
 

***Atatürk’ün Türkiye’yi bağımsızlığına kavuşturduktan sonra en önemli amacı bu ülkeyi gelişmiş Batılı ülkeler düzeyine çıkarmaktı.

Atatürk’ün bu isteği gerçekleşti mi sizce?

Biraz batılı zevklerimiz oldu, biraz batılı görüntümüz oldu ama Batılılaşamadık... Batı’nın demokrasisine, hukukuna, özgürlüğüne sahip olamadık. 

Bunun günahı öncelikle kimde peki?

Bunun günahı özellikle Atatürk’ü putlaştıranlarda. Çağdaş uygarlık seviyesine insanla değil de putla varmak isteyenlerde.
 

***Atatürk’ün amacı açıkça belliydi. 

O sıralar yeterli kadrolar da bulunmuyordu bunun için. 

Atatürk’ün de bu amaca hangi yoldan ulaşacağı konusunda çok aydınlık çizgisi yoktu.

1919 yılına göre Atatürk’ün düşünceleri ilericiydi. Ama Atatürkçülük 2014 yılının tutuculuğu oldu.

Kürt meselesini, barış sürecini ya da demokrasi sorununu çözmeye kalktığınızda Atatürk’ü bir kalkan gibi kullananlar karşınıza dikiliyor.

Hem de ne dikilme... 

En yakın arkadaşınla bir daha görüşmemek üzere küsebilirsin bu uğurda...
 

***Atatürk çok önemli işler gerçekleştirdi, evet... Ama bütün insanlar gibi hata da yaptı.

Atatürk’ün bir heykel değil bir insan olduğunu kabul etmeliyiz artık.

Atatürk’ün anısına gösterilebilecek en büyük saygının, onu hatalarıyla severek, onu bir put olmaktan kurtarıp bir bağımsızlık lideri olarak çocuklarımıza anlatmak olduğunu düşünüyorum.

Facebook arkadaşlarım Kürtlerle ilgili her olayda Atatürk fotoğrafı koyarak Atatürk’ün istediği seviyeye bu ülkeyi getirebilirler mi sizce?

Hiç sanmıyorum... 
 

***Atatürk monarşiden cumhuriyete geçilmesini sağlayarak büyük bir değişimin öncülüğünü yaptı.

Peki öyleyse neden Atatürkçüler bugün değişimin öncüsü değil?

Neden demokrasinin ve özgürlüğün yerleşmesinin öncülüğünü yapamıyorlar?

Neden bu kadar tutucu ve ‘gerici’ kaldılar?

Bence her yere Atatürk resimleri koymadan önce bir de bunu tartışmak gerekiyor.

Belki hepimiz için bu daha yararlı sonuçlar verir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • ahe
  ahe
  14.06.2014 16:50

  Atatürkçüler neden değişimin öncüsü değil. Neden Olsunlar ki, Neyin değişiminin? Orta çağ karanlığına gitmenin mi? Irkçı bir söylem ile Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Abaza,ayrılsınlar diye mi? Desen ki ülkede Özgürlükler için neden çaba göstermiyorlar? anlarım Camiye gitmeyenler, içki içenler, serbest kıyafet giyenler, Onların dinine inanmayanlar için pozitif ayrımcılık neden yapmıyorlar desen anlarım.

 • Hrac Madooglu
  Hrac Madooglu
  14.06.2014 04:34

  "Neden Ataturkculer degisimin oncusu degil?" diye sormussunuz. Bilmiyor musunuz bunun cevabini? Oncelikle Ataturkculuk denen olayin iki temeli vardir. Laiklik ve Irkcilik. Laiklik modern bir devlet icin iyi birseydir fakat din dusmanligi anlamina gelmez. "Butun dinlerin denizin dibini boylamasini istiyorum" Ataturkun sozudur. Cok masum dindar insan katledilmistir Onun doneminde. Ataturk milliyetciligi de irkci bir ideolojidir. Dersim katliami ve Yahudi pogromu Ataturk doneminde yapilmistir. Turk asilli olmayan veya kendini Turk olarak tanimlamayanlarin yabanci-dusman-hain damgasi yedigi bir ulke yaratmistir. Ataturkculuk bu ulkede gayrimuslum vatandaslarin kokunu kurutmus, Kurtler haric tum oteki musluman halklari asimile etmis ve homojen bir millet yaratma projesi ile Cumhuriyetin kurulusundan beri vatandaslarinin epey bir bolumunun ustune karabasan gibi inmistir. Kurt Sorununun nedeni de budur. Bugun bile "Ataturkcuyum" diyenlerin buyuk cogunlugu -bilerek veya bilmeyerek - surekli irkcilik yapmaktadir. Gazetelerde kose yazari olup da "neden Ataturkculer degisimin oncusu degil" diyecek kadar bu ulkede son 80 senedir yasananladan bu denli habersiz olmak inanilir gibi degil.