Azerbaycan ziyaretinde Keşir de yer aldı!

Ak Parti DÜzce Milletvekili Ayşe Keşir, Cumhurbaşkanlığı heyeti ile işgalden kurtarılan Karabağ topraklarını ziyaret etti.

Azerbaycan ziyaretinde Keşir de yer aldı!
20.06.2021 - 07:08
504

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, 28 yıl sonra Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan’ın işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ’ın Şuşa şehrine ilk ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı heyetinde tek kadın milletvekili olarak yer aldı. 

   Azerbaycan’a gerçekleştirilen resmi ziyarete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın beraberinde, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve çok sayıda milletvekili katıldı. 

   Program, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’den altı saat süren zorlu bir karayolu yolculuğunun ardından Şuşa şehrine ulaşılmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 yıl sonra işgalden kurtarılan Karabağ’ı ziyaret eden ilk Türk lider olarak, sembol şehir Şuşa’da resmi törenle karşılandı. Törenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Şuşa Beyannamesi imzalandı. Daha sonra Şuşa’da bazı tarihi mekânlar ziyaret edildi. Ziyaret sonrası heyet, Şuşa şehrinde düzenlenen Cıdır Düzü Şenlikleri’ne katıldı. Burada,  dönemin Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Azerbaycan topraklarında, işgal sonrası sevinç dansı ettiği noktada, toprakların geri alınmasının ardından günün anlam ve önemine uygun kutlamalar yapıldı. Şenlik sonrası Keşir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakü’de Azerbaycan Milli Meclisi ile Türk ve Azerbaycan şehitlikleri ziyaretine eşlik etti. Ziyaret sonrası gerçekleştirilen resmi görüşmelerin ardından Keşir, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye heyeti ile beraber Bakü Olimpiyat Stadı’nda oynanan Türkiye-Galler karşılaşmasını izledi. 

   “Can Azerbaycan’ın davası her daim davamız oldu. Şuşa için heyecanlıyız” diyen Keşir, 1991 yılında Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni olduğu Hanımeli dergisinde Azerbaycan Bakü Milletvekili Seriye Necefkızı ile yaptığı röportajda Azerbaycan’ın mücadelesini 30 yıl öncesinde anlattığını belirterek, Şuşa ziyaretinin kendisi için önemini ve heyecanını vurguladı. 


Editör: N. Cingirt