Mısırda 74 kişinin öldüğü stadyum katliamında 21 kişiye idam cezası

Port Said Ceza Mahkemesi bu davada yargılanan 76 sanıktan 21i hakkında idam kararı verdi

Mısırda 74 kişinin öldüğü stadyum katliamında 21 kişiye idam cezası
26.01.2013 - 12:03
3242

 

Mısır'ın Port Said Stadyumu'ndaki futbol karşılaşmasında geçtiğimiz yıl 74 kişinin ölmesinin ardından açılan davada, 21 sanık idama mahkum edildi. Kararın açıklamasından sonra yapılan gösteride bir polis öldürüldü.

Mısır'da geçtimiz yıl Şubat ayında Port Said Stadyumu'daki El-Ehli (Kahire) ve El-Mısri (Port Said) takımlarının futbol karşılaşmasında çıkan olaylarda 74 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu dava açılmıştı.

Port Said Ceza Mahkemesi bu davada yargılanan 76 sanıktan 21'i hakkında idam kararı verdi. Mahkemenin kararını açıklamasının ardından yapılan gösteride kan döküldü. Gösteri sırasında bir polisin öldürüldüğü belirtildi.

Mahkeme, nihai karar için hakkında idam cezası verilen 21 sanığın dosyasının Mısır Cumhuriyet Müftüsü'ne sevk edilmesini kararlaştırdı.

Mısır Cumhuriyet Müftüsü'nün söz konusu dava dosyası hakkındaki kararını, 9 Mart'ta açıklayacağı belirtildi.

Mahkeme sırasında salonda bulunan sanık yakınları, kararın açıklanmasından sonra baygınlık geçirirken, futbol karşılaşmasında hayatını kaybedenlerin yakınları ise kararı sevinçle karşıladı.

Mısır 1. Futbol Ligi'nde, El-Ehli (Kahire) ve El-Mısri (Port Said) takımlarının geçtiğimiz yıl Şubat ayında oynadıkları maç sonrası çıkan olaylarda 74 kişi hayatını kaybetmiş, binden fazla kişi de yaralanmıştı.

Taraftarlar Port Said Stadyumu'nu da ateşe vermişlerdi.