2 yıl gelmeyin

Yunus Egemenoğlu, Radyospora şike sürecinin başlangıcında yaşananlar ve UEFAnın Fenerbahçe ve Beşiktaşı disiplin kuruluna sevk etmesiyle ilgili çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Egemenoğlu, Bu fırtına. Tsunami gelebilir dedi.

2 yıl gelmeyin
13.06.2013 - 08:17
623

Yunus Egemenoğlu, Radyospor'a şike sürecinin başlangıcında yaşananlar ve UEFA'nın Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı disiplin kuruluna sevk etmesiyle ilgili çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Egemenoğlu, ''Bu fırtına. Tsunami gelebilir'' dedi.

 
UEFA, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı Disiplin Kurulu'na sevk ederken, Mehmet Ali Aydınlar başkanlığındaki TFF Yönetimi'nde yer alan avukat Yunus Egemenoğlu, Radyospor'a şike sürecinin başlangıcında yaşananlar ve UEFA'nın Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı disiplin kuruluna sevk etmesiyle ilgili çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Egemenoğlu, "Bu fırtına. Tsunami gelebilir" dedi.


Radyospor'da Aydın Cingöz'le Haber Aktif programına katılan Yunus Egemenoğlu, "Biz UEFA ile anlaşmıştık. Eğer TFF Genel Kurulu kabul etseydi bu süreç yaşanmayacaktı" dedi.

İşte Egemenoğlu'nun açıklamaları:

FENERBAHÇE'Yİ UEFA ALMADI

"Bilgi kirliliği yaratılmaya çalışılıyor. UEFA, sürecin başında acil koduyla bir yazı gönderdi. Bu yazıda dedi ki; Fenerbahçe Avrupa kupalarına katılmasın, men edin. Çok net emir veriyor. Bunu yapmazsanız da biz Türkiye'ye yurt dışı müsabakalarından men cezası veririz dediler. UEFA'nın isteği çok netti, ya bunu yapın ya da ceza vereceğiz. Bu kadar açık, kesin ve netti" diye konuştu. Bunun üzerine ülke futbolunu düşünerek böyle bir karar aldık" dedi. 

UEFA: FENERBAHÇE'YE 2 YIL AVRUPA'YA "GELME" DEDİ

"UEFA ile Mehmet Ali Aydınlar Federasyonu olarak anlaşmıştık. Eğer o Genel Kurul'da puan silme, para cezaları ve Fenerbahçe'nin 2 yıl üst üste Avrupa Kupaları'na gitmemesi kabul edilseydi, disiplin soruşturması açılmaz, ülke federasyonu yaptırım ile karşı karşıya gelmezdi. Biz bunu Fenerbahçe'ye sunduk ama kabul etmediler. UEFA, Fenerbahçe'nin 2 yıl Avrupa Kupaları'na katılmamasını istedi. Hatta bunun üzerine 3 Fenerbahçe yöneticisi İsviçre'ye gidip UEFA yetkilileri ile görüştüler. Görüşmenin yapıldığı otelin adını bile verebilirim."

UEFA İLE ANLAŞMADA NE VARDI? 

"UEFA 3 Temmuz'dan sonra bizden üç şey istemişti. Birincisi Fenerbahçe'nin UEFA'nın isteği üzerine Avrupa'ya gidememesi üzerine CAS'ta açtığı davadan vazgeçilmesiydi. Fenerbahçe davadan vazgeçti. "


"İkincisi mutlak ve mutlak Fenerbahçe'nin 2 yıl süreyle Avrupa'ya gitmemesiydi. "

"Üçüncüsü ise adil bir yargılama sonrasında kamu vicdanını rahatlatacak bir hükümlerin konulmasıydı. UEFA bize ceza ver demedi; yargıla, savunmalarının al, eğer suçlu kanaati oluşursa o zaman küme düşme yerine puan silme cezası ver demişti"

TSUNAMİ GELECEK!

"Savunmalar yapılacak. Olumlu karar çıkarsa ülke olarak rahatlayacağız. Ceza çıktı, tahkime gidildi tahkim reddetti. Şu anki durum artçı, o zaman asıl tsunami gelecek. Çünkü UEFA Disiplin Komitesi ceza verirken, TFF akladı. Futbolun iki tane bölümünün aynı olayla farklı karar vermesi halinde yüzde yüz bir yazı gelecek. TFF'ye diyecek ki; bu olayla ilgili benim disiplin komitem ceza uygulaması yapmıştır. Oysaki aynı olayla ilgili TFF'nin vermiş olduğu kararlar böyledir. Size bu kadar süre. Kamu vicdanını rahatlatacak, UEFA kararıyla ters düşmeyecek, gerekli yargılamanın yapılıp kararın düzeltilmesini, eğer düzeltilmezse ülkeyle ilgili uluslararası müsabakalardan menle ilgili şunların şunların yapılacağı gibi bir ihtar gelir. Benim asıl korkum bu! Öyle bir şey olursa, bütün ülke olarak başlayacağız düşünmeye ne yapacağız diye."

 
TFF'NİN KARARI
"Demirören başkanlığındaki TFF Kurulları eşi benzeri görülmemiş şekilde şike sürecinde bir karar verdi. Kişilerle, kurumları ayırarak cezalandırma yaptı."

Radyospor.com