TFFden yabancı sınırlandırması kararı

Süper Lig kulüplerinin yabancı oyuncu sayısıyla ilgili TFF kararını açıkladı.

TFFden yabancı sınırlandırması kararı
18.06.2013 - 22:55
1277

 Türkiye Futbol Federasyonu, mali genel kurul sonrası yabancı oyuncularla ilgili kararını açıkladı.

YABANCI SAYISI KADEMELİ OLARAK DÜŞECEK

Buna göre;

2013 – 2014 Sezonunda Spor Toto Süper Lig'de yer alan kulüpler, en fazla 10 yabancı futbolcuyu tescil ettirebilecek ve 18 kişilik isim listesine bu futbolculardan en fazla 6'sı yazılıp müsabakalarda oynatılabilecek.

2014 – 2015 Sezonunda Spor Toto Süper Lig'de yer alan kulüpler, en fazla 8 yabancı futbolcuyu tescil ettirebilecek ve 18 kişilik isim listesine bu futbolculardan en fazla 5'i yazılıp müsabakalarda oynatılabilecek.

5 YIL SONRA TÜRK VATANDAŞI OLACAK

Uluslararası transferlerde FIFA Kuralları uygulanacak.

Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen yabancı uyruklu futbolcular, vatandaşlığa kabul için yapmış oldukları ilk müracaat tarihinden itibaren, ancak beş yıl sonra Türk statüsünde oynayabilecek. Sezonun bir yarısının içerisinde beş yıllık süresi dolanlar, o yarının başındaki transfer ve tescil döneminin başından itibaren Türk statüsünde sayılacak.

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 42. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kazananlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kazanma tarihinden itibaren Türk statüsünde oynayabilecek.

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca çıkma izni almak suretiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybeden futbolcular Türk statüsünde oynayabilecek.