Nyonda nefesler tutuldu

UEFA Disiplin Kurulu’nda yarın görülecek dava için yazısının sarı renkli olduğu, lacivert sayfalı bir kitapçık hazırlayan Fenerbahçe’yi, Martens Hukuk Bürosu ile Aytöre ve Çopuroğlu savunacak.

Nyonda nefesler tutuldu
21.06.2013 - 07:02
909

 UEFA Disiplin Kurulu’nda yarın görülecek dava için yazısının sarı renkli olduğu, lacivert sayfalı bir kitapçık hazırlayan Fenerbahçe’yi, Martens Hukuk Bürosu ile Aytöre ve Çopuroğlu savunacak.

Beşiktaş, Nyon’daki tarihi duruşmada kaderini belirleyecek. Siyah-Beyazlılar, Başkan Fikret Orman’ın da katılacağı 09.30’daki duruşmada UEFA Disiplin Komitesi’nin 10 Haziran’da aldığı karar üzerine ceza almamak için mücadele verecek. UEFA müfettişleri Siyah-beyazlı kulübü gelecek sezon Avrupa Ligi’nden men edilmesi, Disiplin Talimatı’nın ihlali nedeniyle ilave yaptırım ve Serdal Adalı ile Tayfur Havutçu’yu ömür boyu men etmek için Disiplin Kurulu’na sevketmişti.

Orman’dan Adalı’ya sitem

Dün beraberindeki heyet ile birlikte İsviçre’nin Cenevre kentine giden Orman, havaalanında yaptığı açıklamada, “Beşiktaş ve Türk futbolu için önemli bir gün. Bizim camiamızın duruşu bellidir. Gidip savunmamızı yapacağız. Bazı arkadaşlarımız önce gittiler. Bazıları ile de biz bugün gidiyoruz” dedi. “Daha önce Serdal Adalı’yı da ben savunacağım” diyen Başkan, bu konudaki bir soruya “Serdal Bey’in bizden ayrı olarak ne ile gittiğini bilmiyorum” diyerek sitemli bir cevap verdi.

Bosque’nin avukatı savunacak

Nyon’daki duruşmada Beşiktaş Kulübü’nün savunmasını Emin Özkurt başkanlığındaki avukatlar yapacak. Başkan Orman’ın yanı sıra Protokol Müdürü Ahmet Ateş de hazır bulunacak. Savunmasını kulüpten ayrı olarak yapacak olan Adalı, eski teknik direktör Del Bosque’nin avukatı Javier Ferrero Munoz ve kendi avukatı Ömer Durak ile duruşmada yer alacak. Adalı da Nyon’a gidecek. Duruşmaya katılmayacak olan eski Teknik Direktör Tayfur Havutçu’nun savunmasını Nail Gönenli yapacak.

543 sayfalık savunma

Fenerbahçe Nyon’da yarın yapılacak duruşma için tam 543 sayfalık bir kitapçık hazırladı. Yazı karakterlerinin sarı renkli olduğu lacivert sayfalı kitapçık, İngilizce’ye de çevrildi. Bu kitap Başkan Aziz Yıldırım’ın savunması olarak dosyaya eklendi.

UEFA Disiplin Komitesi’ndeki duruşmada Fenerbahçe’yi Almanya’nın önemli hukuk bürolarından Martens ile Yönetici avukat Deniz Tolga Aytöre ve avukat Ayhan Çopuroğlu savunacak. Başkan Aziz Yıldırım’ın savunmasını ise kendisi ve Aytöre yapacak. Şekip Mosturoğlu’nun savunmasını kendisi ve avukat Çopuroğlu; Asbaşkan İlhan Ekşioğlu’nun savunmasını ise avukat Ersan Şen verecek. Ali Yıldırım’ı Yasemin Merçil, Cemil Turan’ı da avukat Abdullah Kaya temsil edecek.

1 yıl men ayrıca ekstra ceza istemi

UEFA Genel Merkezi’ndeki duruşmada, Beşiktaş’ın Avrupa’dan 1 yıl men kararı görüşülecek. Ayrıca “Temizim” kağıdı vermesine rağmen kupaya katıldığı için ekstra ceza alıp almayacağı belli olacak.

Adalı ve Havutçu’ya ömür boyu men

Haklarında ömür boyu men cezası istenen; 2010-2011 sezonunda siyah-beyazlı kulüpte yöneticilik yapan Serdal Adalı ve dönemin Teknik Direktörü Tayfur Havutçu için de bugünkü duruşma büyük önem taşıyor.

İnfantino’ya mektup darbesi

Kanarya, yarınki duruşmada UEFA Genel Sekreteri Gianni İnfantino’yu kendi silahıyla vuracak. İnfantino’nun kendi imzasıyla sarı-lacivertli kulübe verdiği, “Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’ne 1 yıl gelmezse UEFA Disiplin soruşturması açmaz” diye resmi yazı da savunmada yer alacak. Böylece İnfantino’nun verdiği sözde durmadığı belirtilerek, Fenerbahçe’nin üzerine oyunlar oynandığı vurgulanacak.