Fenerbahçe ligden düşürülebilir

UEFAnın vermiş olduğu ceza sonrası farklı senaryolar ortaya atılıyor.

Fenerbahçe ligden düşürülebilir
27.06.2013 - 11:01
1293

 Spor Enstitüsü Başkan Yardımcısı Alpay Köse ve Spor Hukuku Uzmanı Metin Ünlü, "İki kulübün itirazı Tahkim ve CAS'tan dönerse UEFA, TFF'ye 'Şike soruşturmasını yeniden yap' der. Federasyon eğer buna karşı çıkarsa A Milli Takım, Avrupa Şampiyonaları'na alınmaz"açıklamasında bulundular.

"TFF CEZALARI VERMEK ZORUNDA"

UEFA'nın Fener ve Beşiktaş'a verdiği cezalar spor hukukçuları tarafından masaya yatırıldı. Avukat Metin Ünlü, "Tahkim cezayı onaylarsa, kulüpler CAS'a gidecek. Ancak CAS'a gitmek UEFA tarafından verilen cezaların infazını engellemez. UEFA Londra Kongresi kararları gereği, yerel federasyonlardan almış olduğu kararların kendi ceza talimatlarına uygun olmaması halinde düzeltilmesini isteyebilir, kendi de ceza verebilir. O zaman TFF, UEFA'nın kararı doğrultusunda cezalar vermek zorunda" dedi.

LİGDEN DÜŞME YA DA PUAN SİLME OLABİLİR

Ünlü şunları söyledi: "Yeni yargılama sonucu kulüpler küme düşmeden puan silmeye kadar cezalar alabilir. Şu aşamada bile TFF bütün kurumlarıyla derhal istifa etmeli olağan seçimli genel kurula gitmelidir. TFF'nin vermiş bulunduğu kararların hukuki olmadığını günlerce ifade ettik. Ama TFF kendi bildiğini yaptı. Hatta teşekkür dahi istedi. İşte bunun sonucu, UEFA da sizi hizaya soktu. TFF direnirse o zaman milli takımlarımız Avrupa'dan men edilebilir. KKTC'den (futbol açısından) farkımız kalmaz."

UEFA KENDİ İÇİNDE ÇELİŞKİYE DÜŞTÜ

Bu arada avukat Emir Özkurt da şunları söyledi: "Alınan kararlar çok ağır. Bundan sonra her iki kulüp de kararlara karşı itiraz haklarını kullanacaktır. UEFA'nın kişilere ceza vermeyip, kulüplere ceza vermesi içine düşmüş olduğu bir çelişkidir. Tahkimde değişmez, CAS da hiç değişmez diye bir şey yok. Hukuki bir yol varsa o yolun neticesinde her türlü ihtimal çıkabilir. Burada en çok tartışılacak kısım; nasıl oluyor da kişilerin cezalandırılmasını bilecek kadar bilgi yokken, kulüpleri cezalandırabiliyorsun. Kişilerin yargıtayda beraat etme ihtimali de var."

ÇELİŞKİ OLUŞACAK

Spor Enstitüsü Başkan Yardımcısı Alpay Köse ise UEFA'nın cezalarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Tahkim cezaları onarsa; UEFA ile TFF arasında açık bir çelişki olacaktır. UEFA İcra Kurulu bu çelişkinin giderilmesi amacıyla kararların yeniden değerlendirilmesi amacıyla Futbol Federasyonu'ndan talepte bulunabilir."

TFF SIKINTI YAŞAYACAK

"UEFA puan silme cezası verin, küme düşürün, kupayı alıp sahibine verin gibi talimatta bulunmaz. Kendi cezasına uygun olmasını ister. Bu süreçte TFF'nin tavrı belirleyici olacaktır. UEFA'yı tamımamak doğru değildir. Aksi halde Türk futbolu için çok ağır cezalar gündeme gelebilir. Bu durum Türk Milli Takımları'nın Avrupa'dan men edilmesine kadar gidebilir. TFF kurullarının kararlarını tekrar gözden geçirmesinde sıkıntılar olacaktır. Bundan dolayı TFF'de ciddi bir mevzuat veya kurum değişikliği gündeme gelebilir."

TFF TAHKİM SÜRECİNİ BEKLİYOR

Futbol Federasyonu, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a UEFA Disiplin Kurulu tarafından verilen Avrupa'dan men cezaları konusunda açıklama yaptı. Kulüplerin Tahkim sürecini bekleyeceklerini belirten Başkan Vekili Ufuk Özerten, "Şu anda kulüplerin Tahkim süreci var. Biz de bu süreci bekleyeceğiz. TFF olarak toplantı yaparak durumu değerlendireceğiz. Şahıslardan ek rapor istenip, kulüplerin ceza almasının nedenini ben bilemiyorum. Taşların yerine oturmasını bekliyoruz" dedi.