Fenerbahçeli futbolculardan UEFAya mektup

Fenerbahçe kaptanları Emre, Volkan ve Kuyt UEFAdan gelen ceza üzerine basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçeli futbolculardan UEFAya mektup
16.07.2013 - 18:47
1722

 Fenerbahçe kaptanları Emre, Volkan ve Kuyt UEFA'dan gelen ceza üzerine basın toplantısı düzenledi.

 UEFA'nın Fenerbahçe'nin 2 yıllık Avrupa'dan men cezasını ve Tahkim Kurulu'nun kararlarını değerlendiren futbolcular çarpıcı açıklamalar yapıyor.

'O SENENİN ŞAMPİYONU FENERBAHÇE'DİR!'

Emre Belözoğlu, "Kaptanlar olarak bugün burada bazı duygularımızı paylaşmak istedik. Süreçle ilgili sorularınızı alacağız ama bizler Fenerbahçe'nin profesyonel futbolcularıyız. Üç senedir bu süreçlerden yorulmuş, sahanın içine konsantre olmak isteyen bir grubuz. Bundan sorna da bu böyle devam edecek. İki gün önce alınan bu haber bizi üzdü. Ancak haklı olduğumuzu biliyoruz. 2010-2011 sezonunun şampiyonuolduğumuzu biliyoruz. Rakibimizin neler yaşadığını biliyoruz. Herkes bunun farkındadır, o senenin şampiyonu Fenerbahçe'dir. " ifadelerini kullandı.

"BU SEZON HERKES, HER ŞEYİ GÖRECEK"

Önüzmüdeki sezon için iddialı olduklarını söyleyen Belözoğlu "Başkanlarımız ve yönetim kurulumuz arkamızda. Bize verdikleri sözleri yerine getireceklerdir. Bu sene yine şampiyonluğu oynayacağız. Bu senenin herkes her şeyi gösterecek zamanı olduğunu biliyoruz. Elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

"AÇIK KONUŞAMIYORUZ"

Söz alan  Volkan da bazı şeyleri açıklayamadığını belirtirken, "Açık konuşamıyoruz.Söyleyecek çok şey var. Ne karar çıkarsa çıksın bu grup kendi içinde neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Biz bunun bilincinde olduğumuz için aptal insanlar değiliz. Siz de bu olayların içerisinde değiliz. Aptal insanlar değiliz. Futbolu izleyen insanlar aptal değil. Çok fazla konuşamıyorum, konuşsam ağızımdan çok şey çıkabilir. Boynu bükük bir şekilde konuşuyoruz. Fenerbahçe bayrağını en üst yere taşımak için elimizden geleni yapacağız. Çok şöylenecek şey var, söyleyemiyorum ve bundan da rahatsızım.  " dedi.

"KARARI SİNDİREMİYORUZ"

Hollandalı yıldız Dirk Kuyt ise  "Biz futbolcular olarak bu kararı sindiremiyoruz, anlayamıyoruz.Sonuçta kulübünüz suçlu dendi. Bu futbolcularla alakalı bir durum değil. Hepimizin kariyeri, hisleri kesinlikle ciddi şekilde zarar görecek. Geçen sezon UEFA'da yarı final görmüş bir takımın futbolcuları ve taraftarı olarak bu kararı sindirmek kolay değil. Bir sene men almışken, iki sene daha men almak inanılmaz bir durum. İki kez ceza almak anlamsız. UEFA'ya karşı kafamızda soru işaretleri var. Artık dava CAS'a intikal etti. En yetkili olan CAS'ın da bizim hislerimizi ve 25 milyon Fenerbahçe taraftarının isteğini iyi bir şekilde göreceğini ve bizi anlayacağını umuyorum. Takımımla ve arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Takım olarak çok iyi çalışıyoruz ve bizim tek amacımız bu. Umuyorum ki sizlerle de son kez bu konuyu konuşuyor oluruz ve bizler de işimize konsantre oluruz. " şeklinde belirtti.

"UEFA'YA VE BASINA MEKTUP YAZACAĞIZ"

Takımın tecrübeli isimlerinden Emre Belözoğlu, "Sahada olanları biliyoruz. Kendi yaptığımız toplantıda Kuyt bir konu gündeme getirdi. UEFA'ya ve basına bir mektup yazmak istiyoruz. Düşüncelerimiz o mektupla paylaşacağız. O açıklamda gerekli şeyler olacaktır. Masum olduğumuzu biliyoruz. Hukukta her verilen karar doğru değil. CAS'ta inşallah beklediğimiz netice çıkar ama kendi adıma çok da umutlu değilim. Bu saatten sonra futbol sahasına odaklanmalıyız." diyerek UEFA'ya bir mektup yazacaklarını söyledi.

Volkan ise "Mektup yazmamızın nedeni cezanın nedenini bilmememiz. Ellerinde belge olan takımlara ceza bile vermiyorlar. Biz de tapeleri okuduk. Bizim anladığımız bir şey yok. Yabancı insanlar Türkçe'yi bilmeden anlamada bizleri kupalara almıyorlar. Yazı yazarak gerekli yere göndereceğiz. " diye kaydetti.

"MAÇI SATAN, 'SATTIK' DESİN"

Volkan ise "Biz maçları almışız ya, maçı satanlar da çıkıp 'Evet kardeşim biz para aldık. maçı sattık' desin. Böyle bir şey yok.  " dedi

"AZİZ YILDIRIM YANIMIZDA"

Kaptan Emre, "Bu durumun kariyerimiz için bir hasar olacağını biliyoruz. Kuyt'ın dediği gibi bu takımda olmaktan gurur duyuyorum. 3 Temmuz'dan durumumuz daha farklı. Her şeyden önce Aziz Yıldırım yanımızda. Başkanımız her konuda arkamızda olduğunu söyledi. Bütün oyuncular bu mücadelenin içerisinde olmak istiyor. " yorumunu yaptı.

"CAS'TAN OLUMLU BİR ŞEY ÇIKACAĞINA İNANMIYORUM"

Volkan tek hedefin şampiyonluk olduğunu ve CAS'tan bir beklenti olmadığını, "Kim oynarsa oynasın şampiyonluğu kazanmak istiyoruz. 3 Temmuz'dan sonra en kötü halimizle yarım puanla şampiyonluğu verdik. Üzülüyoruz, yabancı arkadaşlarımız adına belki daha zor bir durum. UEFA'dan ilk turda elendik, sonra lige asıldık. Fenerbahçeliler'den ricamız kimse kafasını yere eğmesin. Bize ne kadar çamur atarlarsa atsınlar, biz kabul etmiyoruz. CAS'tan mastan ne çıkar bilmiyorum ama biz şampiyon olacağız. CAS'tan olumlu bir şey çıkacağına inanmıyorum. Bize nereyi layık görüyorlarsa, orada iyi oynayıp kupalar alacağız. Dün akşam karar çıktıktan sonra oturup konuştuk. İster istemez bunları düşünüyorsunuz. Arkadaşlarınızla, eşinizle konuşuyorsunuz. Her şeye rağmen sahaya konsantre olmak istiyoruz. " şeklinde vurguladı.

"YENİ TRANSFERLERLE ŞAMPİYONLUK YAŞAYACAĞIZ"

Emre tekrar sözü alarak "Kimse bir şey merak etmiyor. Arkadaşlarımızda olayların şaşkınlığı var. Sadece bu futbolcu grubu bunları hak edecek ne yaptı diye düşünüyorlar. Onlara bu kulübün değerlerini gösteriyoruz. Onlar sadece bu futbolcular ne yaptılar diye düşünüyorlar. Yeni transferlerin bu kulübün formasını terleteceğine inanıyorum. İnşallah beraber şampiyonluklar yaşayacağız." ifadelerini kullandı.

"5 SENE ŞİKE YAPMA ŞANSI VERDİLER"

Emre, "Bu yazışmaların içerisinde olmadım. Geçmişte neler yaşandı bilmiyorum. İnsanları bu kadar süre geçmişken yargılamak gibi konuşmak doğru değil. Türkiye'de futbolun genel anlamda o dönem için doğru yönetilmediğini düşünüyorum. Fenerbahçe'ye atılan bir suçu kabul edemem. Ben saha içinde mücadele ettim. Gücüm olsa kendi ismimi temizlerdim. UEFA nezninde yöneticiler bir takım görüşmeler yapmışsa ben bir şey diyemem. +1'i sildiler sağolsunlar. 5 sene içerisinde bize şike yapma şansı verdiler heralde. Allah razı olsun. " dedi.

"TÜRK FUTBOLU ZARAR GÖRECEKTİR"

Kuyt, "Hepimiz profesyonel olarak bu işi yapıyoruz. Fenerbahçe'de olduğumuz sürece hedefimiz katıldığımız turnuvalarda en büyük başarıyı elde etmektir. Normalde 3-4 kulvarda mücadele etmemiz gerekirken, bu sene bu olmayacak. Avrupa'da oynamamak kolay olmayacak ama hayat kolay değil. Demek istediğim bir şey var, Türk futboluyla ilgili. Bu olaylar sadece Fenerbahçe ile ilgili değil. Bu sorunların Türk futboluyle ilgili olduğunu düşünüyorum. İki yıllık men cezası sabit kalacaksa Türk futbolu zarar görecektir. Geçen sene Türk futbolu ne kadar ilerleme sağladı, herkes bunu gördü. Türkiye'den iki takım final seviyelerine geldi. Az önce Emre'nin söylediği gibi Liverpool ile Everton arasında böyle bir şey olsadyı, iki takım birbirine destek verirdi. Bu durum karşısında tüm Türkiye birleşmelidir." şeklinde konuştu.

"BİRİLERİNİ SUÇLAMAK İSTEMİYORUM"

Emre"Profesyonel olursanız o an ki kuruma hizmet edersnizi. O TFF'ye hizmet ediyorlar şimdi Galatasaray'a hizmet ediyorlar. O süreçte konumları çok kritikti. Yakınen şahit olmadığım şeyler, bunlara girmek istemiyorum. Birilerini suçlamak istemiyorum. Onların durumu kritikti ama profesyonellerdi. Şu an Galatasaray'ın maaşlı çalışanları konumundalar. Onlar hakkında bir şey konuşmak doğru değil. Bence buna gerek yok. " dedi.

"KALEDE NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM"

Volkan, "Ben yediğim her hatalı golde para alıyorum ağabey. Beni futboldan uzaklaştırsınlar. Korcan'a yazık. Bucaspor maçım var, kalede ne yapacağımı şaşırdım. Karabük maçında rakibin bir iddiası yok, kaleci gol atmaya geliyor. Bu lig kafa kafaya bitmedi mi? Eskişehir maçında Ümit Karan vuruyor, direğe çarpıyor g.... çarpıyor, gol olmuyor. Canlı yayındayım ağabey konuşamıyorum. Bize rakip takım başkanlarının küfürlerini, farklı şeyleri iyi biliyoruz.  " dedi.

"BURAK'IN SÖZLERİ DOĞRU DEĞİL"

Burak Yılmaz ve Tolga Zengin'in  2010-2011 sezonu şampiyonu Trabzonspor'dur sözleri hakkında ne düşünüyorsunuz? açıklamaları ile ilgili ne düşünüyorsunuz sorusuna Emre, "Burak'ın sözleri doğru değil. Yüzüne de söyledim. Öyle bir konulara girmek bizi futbolcularla karşı karşıya getirir. hepsi rakip takımlardan arkadaşlarımız, kardeşlerimiz. Kulüpleri karşınıza alacağınız açıklamalar genç futbolcular için tehlikeli." cevabını verdi ve toplantı sonlandı.