Ve siyaset futbola girdi; Emre Belözoğlu Mısıra selam gönderdi

Suat Kılıçın, maçlarda siyasi simgelerin yasaklandığını belirtmesine rağmen, Fenerbahçeli Emre Belözoğlunun Müslüman Kardeşlere selam göndermesi tartışmaları da beraberinde getirdi

Ve siyaset futbola girdi; Emre Belözoğlu Mısıra selam gönderdi
17.08.2013 - 22:35
1650

 Spor Toto Süper Lig’in 1. Haftasında Fenerbahçe Konyaspor ile deplasmanda karşı karşıya geliyor.

İlk yarısı oynanan maçta Fenerbahçe’yi 2-0 öne geçiren Emre Belözoğlu’nun gol sevinci sırasında, Mısır’da askeri darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi destekleyen Müslüman Kardeşler’e ithafen eliyle “rabia” işareti yapması ise yeni bir tartışmayı alevlendirecek gibi...

 

Bakan Kılıç ‘Siyaset yasak’ demişti

 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç kısa bir süre önce, futbola siyasetin girmemesi gerektiğini söylemiş, Gezi Parkı olaylarını futbola taşıyanların bunun bedelini ödeyeceğini ifade etmişti. Bakan Kılıç, tribünlerde siyasi slogan pankart ve simgelerin yasaklanacağını, olası eylemlerde polisin taraftarlara müdahale edeceğini söylemişti.

‘Gezi’nin ardından futbol maçlarında e-bilet uygulamasına geçme kararı alınmış ve stadyumlarda maç  izleyen futbolseverlere TC kimlik numaraları ile bilet satılması talimatı verilmişti.

Kayseri’de oynanan Süper Kupa maçı öncesinde Kadir Has Stadı girişinde alkol kontrolü yapılması da tartışma yaratmıştı.

 

Rabia işareti nedir?

 

Rabia işareti, gerek Kahire'de gerek dünyanın dört bir yanında Mısır'daki mevcut yönetim karşıtlarının simgesi haline geldi. "Rabia" işareti, Mursi yandaşlarının toplandığı Rabiatul Adeviye Meydanı'ndan geliyor. Rabia, Arapça'da 4'üncü anlamını taşıyor.