Galatasaray uzatmada kazandı

Euroleaguein altıncı haftasında Kızılyıldızı konuk eden Galatasaray Liv Hospital, iki uzatmaya giden maçı 110-103 kazanarak üçüncü galibiyetini aldı.

Galatasaray uzatmada kazandı
21.11.2014 - 22:35
1261

 Galatasaray İstanbul’da oynanan maça iyi başladı. Zoran Erceg’in sürüklediği hücumlarla farkı arttıran sarı kırmızılılar savunmada rakibi durdurdu. Furkan Aldemir’in iki faul yapmasıyla maç dengeye geldi. İlk çeyrek 22-16 Galatasaray üstünlüğü ile sonlandı.

İkinci 10 dakikada iki takım da yüksek yüzdeyle oynadı. Dış atışlarda isabet bulan Kızılyıldız farkı kapatmayı başardı. Son bölümde Carlos Arroyo’nun basketleriyle avantajını koruyan sarı kırmızılılar soyunma odasına 45-40 önde girdi.

Devre dönüşü konuk takım tempoyu arttırdı. Hücumda zorlama atışlara giden Galatasaray, rakibinin 14-0’lık serisine engel olamadı. Bir türlü kolay basket bulamayan sarı kırmızılılar son periyoda 63-54 geride gitti.

Son çeyreğe Galatasaray 8-2’lik seriyle başladı. Savunmada sertliği arttıran Kızılyıldız, rakibinin kendini yakalamasına izin vermedi. Galatasaray, son bölümde Zoran Erceg’in sayılarıyla farkı bire indirdi. Zoran Erceg'in uzaklardan bulduğu üçlükle normal süre 82-82 sona erdi.

İlk uzatma bölümünde iki takım da yüksek yüzdeyle oynadı. 96-96 ile ikinci uzatmaya gidildi. 

İkinci uzatma devresinde Carlos Arroyo sahne aldı. Üst üste isabetler bulan yıldız oyuncu farkı dokuza kadar çıkarttı. Galatasaray, 110-103 kazanarak üçüncü galibiyetini aldı.

Maç öncesi gerginlik

Karşılaşma öncesi Kızılyıldız ile Galatasaray taraftarı arasında gerginlik yaşandı. Sırp takımın yetkilileri taraftarı için Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki mücadele öncesinde Galatasaray Kulübü'nden 50 bilet talep etti.

Sarı kırmızılı kulüp, gelebilecek ekstra talepleri de göz önüne alarak, Sırp kulübüne 70 kişilik bilet ayırdı. Ancak Kızılyıldız yetkilileri gün içinde 200 bilet daha istedi. Bu talebe ise güvenlik önlemi alınmadığı gerekçesiyle olumsuz yanıt verildi.

Buna rağmen karşılaşma için Sırbistan'dan yaklaşık 400 kişilik taraftar grubu İstanbul'a geldi. Abdi İpekçi Spor Salonu önüne gelen ve alkollü oldukları belirtilen konuk takımın taraftarları, Galatasaray taraftarlarına saldırarak, meşale ve taş attı.

Sarı kırmızılı taraftarların da karşılık vermesi üzerine iki grup arasında gerginlik yaşandı. Araya giren ve Sırp taraftarları salon çevresinden uzaklaştıran emniyet güçleri, olayları büyümeden engelledi.

Kaynak: Al Jazeera ve AA