Avrupa’nın en yüksek seyirci ortalaması boşuna Almanya’da değil

Son 10 yılın yükselen değeri Bundesliga’da düşme hattı oldukça dikkat çekici. Borussia Dortmund ve Werder Bremen potada. Bu iki ekibin toplamda 36 kupası var. Yani her takımın şampiyon olabileceği, aynı şekilde küme de düşebileceği bir ortam Almanya’da mevcut.

Avrupa’nın en yüksek seyirci ortalaması boşuna Almanya’da değil
3.01.2015 - 09:09
2165

 Son 10 yılın yükselen değeri Bundesliga’da düşme hattı oldukça dikkat çekici. Borussia Dortmund ve Werder Bremen potada. Bu iki ekibin toplamda 36 kupası var. Yani her takımın şampiyon olabileceği, aynı şekilde küme de düşebileceği bir ortam Almanya’da mevcut.

 2014 yılının sonuna gelinirken, birçok ligde 2014-15 sezonunun ilk yarısı sona erdi. Düşme potasındaki takımlara bakıldığında, ülkelerin futbol kültürü ve zenginliğiyle ilgili fikir edinmek mümkün. Zira en zevkli maçların oynandığı lig olarak gösterilen son yılların yükselen değeri Bundesliga’nın düşme potası son derece dikkat çekici.


Çünkü Borussia Dortmund, Werder Bremen, gibi ülkenin devleri ligin ilk yarısını küme düşme potasında noktaladı. Bir başka alman devi Stuttgart ise düşme potasının hemen üzerinde bulunuyor. Stuttgart’ın ise 5 lig şampiyonluğu, 5 Almanya Kupası ve 1 Süper Kupa şampiyonluğu olmak üzere toplam 9 kupası var. Bu durum, ligdeki mücadelenin-kalitenin gücünü, futbol kültürünün derinliğini, birçok farklı şampiyon ve güçlü camianın varlığını gösteriyor. Avrupa’da en yüksek seyirci ortalamalarının Almanya Bundesliga’da olması da tesadüf olarak değerlendirilmemeli.

TÜRK TAKIMLARININ BAŞARISI YOK

Türkiye’de ise durum Almanya’dan çok farklı. Ligin son 3 sırasında bulunan ekipler Balıkesir, Çaykur Rize ve Sivas’ın hiçbir kupası bulunmuyor. Bu ekipler içinde Sivasspor, kupası olmamasına rağmen 2000’li yılların ikinci yarısında verdiği şampiyonluk yarışlarıyla dikkat çekiyor.

2. LİG'DE DE DURUM AYNI

Öte yandan Almanya’nın en üst düzey 2’nci ligi olan Bundesliga’da da durum aynı. Takımlar ortalama 20-30 bin taraftara maçlarını oynuyor. Kaiserslautern, Nürnberg, 1860 Münih gibi geçmişte şampiyonluk yaşayan takımlar bu ligde mücadele veriyor. Avrupa’nın önemli ligleri ve Türkiye’nin küme düşme potasındaki takımların başarı karneleri şu şekilde:

EN YAKIN RAKİBİNE BİNLİK FARK

Av­ru­pa­’da tri­bün do­lu­lu­ğu den­di­ğin­de ak­la ge­len ilk ül­ke İn­gil­te­re­’y­di. An­cak son 10 yıl­da bay­ra­ğı Al­man­ya dev­ral­dı. Ge­çen se­zon Bun­des­li­ga­’da maç­lar or­ta­la­ma 43 bin 502 ta­raf­ta­ra oy­nan­dı. En ya­kın ta­kip­çi­ İn­gil­te­re­’de bu rakam 36 bin 691.

2013-14 sezonunun seyirci ortalamaları şu şekilde:

Lig: Bundesliga  
Ort. Seyirci: 43 bin 502

Lig: İngiltere Premier  
Ort. Seyirci: 36 bin 691

Lig: İspanya La Liga           
Ort. Seyirci: 26 bin 702

Lig: İtalya Serie A              
Ort. Seyirci: 23 bin 385

Lig: Türkiye Süper Lig       
Ort. Seyirci: 11 bin 113

İŞTE ligin dibindeki o takımların başarıları

TÜRKİYE:

Çaykur Rize: Kupa yok
Sivas: Kupa yok
Balıkesir: Kupa yok

Toplam: Kupa yok

ALMANYA:

W. Bremen: 4 lig, 4 Süper Kupa, 6 Almanya Kupası, 1 Lig Kup, 1 Kupa Galipleri Kupası.
B. Dortmund: 8 lig, 6 Süper Kupa, 3 Almanya Kup, 1 Şamp. Ligi, 1 Dün. Kulüpler Kup, 1 Kupa Galipleri Kup.
Freiburg: Kupa Yok               

Toplam: 36 kupa

İTALYA:

Cagliari: 1 Lig   
Cesena: Kupa Yok
Parma: 1 Süper Kupa, 3 İtalya Kupası, 2 Avrupa Ligi, 1 UEFA Süper Kup, 1 Kupa Galip. Kupası
Toplam: 9 kupa

İNGİLTERE:

Crystal Palace: Kupa Yok       
Burnley: 2 lig, 2 C.Shield, 1 FA Kup.
Leicester City: 1 Community Shield, 3 Lig Kupası         

Toplam: 9 Kupa            

EN UCUZU ALMANYA

Avrupa’nın büyük liglerinde kombine fiyatları lira cinsinden şu şekilde satılıyor:Kombine bilet fiyatlarına bakıldığında, ortalama olarak en düşük fiyatların Almanya’da olması da dikkat çekiyor.Batuhan GÜLŞAH- BUGÜN GAZETESİ