İlk 11de yabancı sınırı yok

Süper Ligde gelecek sezondan itibaren aynı anda 11 yabancı sahada yer alabilecek. 28 kişilik kadronun yarısı yerli oyuncu olmalı.

İlk 11de yabancı sınırı yok
5.01.2015 - 21:13
1379

Süper Lig'de gelecek sezondan itibaren aynı anda 11 yabancı sahada yer alabilecek. 28 kişilik kadronun yarısı yerli oyuncu olmalı.

 Resmi açıklama, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'den geldi.

Alınan karara göre, takımlar bir sezonda 28 oyuncu ile sözleşme imzalayabilecek. Bunların 14'ü yerli, 14'ü yabancı olacak. 14 yabancının 11'i aynı anda sahada olabilecek. 14 yerli oyuncunun ikisi altyapıdan (21 yaş altı), dördü Türkiye'de yetişmiş olmalı. İlk 18'de 7 yerli oyuncu zorunluluğu var. İlk 18'deki kalecilerden birinin de yerli olması gerekiyor.

Başka bir milli takım forması giyen Türk kökenli oyuncular yabancı sayılacak. Bu kural, Erkan Zengin ve Veli Kavlak gibi sözleşmesi devam eden oyuncuları etkilemeyecek. Yaz döneminden itibarenki transferler için geçerli olacak.

Takımların bu transferleri yapabilmeleri için vergi ve sigorta borçlarının olmaması gerekiyor.

Demirören, "Bu kararlarla altyapıdan yetişen oyuncuların önünü açmaya çalışıyoruz. Bu yüzden kuralları yabancı değil  'yerli kuralı' diye adlandırıyoruz" dedi. 

Yeni kurallar 2015-2016 sezonundan itibaren geçerli olacak. Ayrıntılı yönetmelik ilerleyen günlerde duyurulacak.

Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, yeni düzenlemeye tüm kulüp başkanlarının destek verdiğini söyledi.

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat, "Çıkan karar, Türk oyuncuları desteklemek için çıkarılmıştır. Bütün amaç Türk oyuncuların adedini artırmaktır" dedi.

Kaynak: Al Jazeera