Yabancı kuralı ne getirecek? Futbol adamları ne diyor?

Süper Ligde yabancı oyuncu kuralının değişmesinin avantajları ve dezavantajları ne olacak? Türk futbolu bundan nasıl etkilenecek? Yeni uygulamayı spor yazarları ve teknik direktörler değerlendirdi.

Yabancı kuralı ne getirecek? Futbol adamları ne diyor?
6.01.2015 - 13:58
1624

Süper Lig'de yabancı oyuncu kuralının değişmesinin avantajları ve dezavantajları ne olacak? Türk futbolu bundan nasıl etkilenecek? Yeni uygulamayı spor yazarları ve teknik direktörler değerlendirdi.

 Türkiye Süper Ligi'nde gelecek sezondan itibaren aynı anda 11 yabancı sahada yer alabilecek. 28 kişilik kadronun yarısı yerli oyuncu olmalı. 14 yerli oyuncudan ikisi altyapı, dördü de Türkiye'den yetişmiş olacak. İlk 18'de de 7 yerli oyuncu zorunluluğu var. Başka bir milli takım forması giyen Türk kökenli oyuncular yabancı sayılacak. Kulüplerin yabancı transferi yapabilmeleri için vergi, sigorta, oyuncu borcu olmayacak. UEFA'ya veya FIFA'ya kesinleşmiş borçları olmayacak. Aksi halde yabancı transferi yapamayacaklar

Bu kural değişikliği hakkında farklı bakış açıları var. 

Hamzaoğlu: Uygulamayı kötü kullanırsak bazı kulüplerin sonunu hazırlayabilir

Galatasaray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu, Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nde uygulamayı "Takımlar 11 yerliyle de çıkabilir. Eğer oyuncu iyiyse mutlaka oynayacaktır. Yaşlı ve genç ayrımı yoktur. İyi veya kötü oyuncu ayrımı vardır. Kim iyiyse o oynar. Bizim oyuncularımız da artık yurt dışında oynamaya sıcak bakacaktır diye düşünüyorum. Maddi imkanlarla dolayı yurt dışını tercih etmiyorlardı. Artık oynamak daha çok ön plana çıkacak. Milli takımlara da olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Daha kaliteli oyuncular çıkacak. Daha rekabetçi, daha adil bir ortam olacak. Biz bunu olumlu kullanabilirsek çok iyi olur. Ama kötü kullanırsak bazı kulüplerin sonunu hazırlayabilir" şeklinde değerlendirdi. 

Korkmaz: Caner'in, Olcan'ın yerine yabancı almaya gerek var mı?

Teknik direktör Bülent Korkmaz da Al Jazeera'ye yaptığı açıklamada yeni uygulamayı doğru bir karar olarak değerlendirdi.

Korkmaz "14 yabancı olması demek artık serbest olduğu anlamına geliyor. Ben daha önce de savunuyordum. bu kadar kısıtlamanın bir anlamı yok.  Mesela Fenerbahçe'den Caner'in Gökhan'ın Galatasaray'dan Selçuk'un Beşiktaş'tan Olcan'ın yerine bir yabancı almanın anlamı var mı, yok. Kulüpler iyi araştırmak zorunda artık. Bu da iyi bir organizasyonla olur. Türk futbolunu geliştirmek istiyorsanız alt yapıya önem vermelisiniz. Anadolu kulüplerinde alt yapı hocalarının maaşları bin lira, iki bin lira. Siz onları maddi manevi donatmanız lazım" dedi.

Al Jazeera'ye konuşan Arif Erdem ise "Ben yerli oyuncuların önünün kapacağını düşünüyorum. Tek artısı, birkaç maçta şöhret olan genç oyuncuların ayaklarının yere basmasını sağlayacak. Kulüpler de maddi anlamlarda kötü durumda. Nasıl olacak bu iş." dedi.Buruk: İstiklal Marşı da sıkıntı olacak

Gaziantepspor Teknik Direktörü Okan Buruk ise "Ana sorun yabancı sınırlaması değil. Asıl sorunlar aşağıda. İlk önce onları hallederek Türk futbolunu ileriye götürebiliriz. Şu an yorum yapmak zor. Bekleyip görmek gerekiyor. 11 yabancı sahaya çıkarsa İstiklal Marşı da sıkıntı olacak. En büyük sorun o olarak görünüyor. Resmin tamamını görmek gerekiyor ilk önce. Birçok kulüpte finansal sıkıntılar var. Biz bunu düşünerek takımımızı gençleştirdik. Borçlarımızı düzeltmeye gittik. Herkesin küçülmesi gerekiyor. Bu arada oyuncu izleme komitelerine büyük iş düşecek" yorumunu yaptı.

Demirkol: İtirazım var

Fanatik Gazetesi'nden Mehmet Demirkol 'İtirazım var' başlıklı yazısında odaklanması gerekilen konunun yabancı sınırlaması değil, yerli üretimi olduğu görüşünde.

Demirkol'a göre yabancı sınırlaması kalkmalı: "Yerli kavramıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kavramı birbirinden ayrılmalı. 4 ülke altyapılı, 2 kulüp altyapılı, 1 Türk kaleci zorunluluğu işi çözmez. Yabancı sınırlaması da toptan kalkmalı. 

"Yerli oyuncu kullanan takımların finansal olarak ödüllendirilmesi iyi bir başlangıç. Ancak altyapıdan 28’de 6 yerli (Türkiye altyapılı) oyuncu olması yetersiz. İki katı olmalı. Ama ben şahsen 10 rakamına da razıyım. Eğer 28 olacaksa 14 doğru. Ama yerli kavramını doğru oturtmak lazım" diyen Fanatik Gazetesi yazarına göre Beşiktaş da ofsayta düştü:

"Beşiktaş, 1 yıldır yerliler üzerine plan yapıyor fakat birden ofsayta düştüler. Bu tip devrimsel değişiklikler 5 ay sonra birden devreye girmez. Zamana yayılır. Ama her şey birden baştan aşağı değişiyor. Bursaspor’un, Beşiktaş’ın zararını kim tazmin edecek?"

Önder Özen: Beşiktaş'tan özür diliyorum

NTV Spor yorumcusu, Beşiktaş'ın eski futbol direktörü Önder Özen de bu kural değişikliğine tepkili. Siyah beyazlı camiada çalışırken kitaba bakarak planlama yaptıklarını ve bu yüzden kaybettiklerini söyleyen Özen, Beşiktaş, teknik direktör Slaven Biliç ve Beşiktaşlı taraftarlardan özür diledi.

"Eğer bu şaka değilse ve tarih de 1 Nisan değilse bu uygulamanın gerçek olduğuna inanmam gerekiyor sanırım. Eğer pozisyonunu koruyan bir Beşiktaş profesyoneli olsaydım.  Ben Futbol Federasyonu’na dava açardım. Bunu UEFA’nın kurumlarına kadar da götürürdüm. Ben ve arkadaşlarım ve inandırdığımız teknik ekibimiz planlama yaparken kitaba baktık. Ve bizden başka kimsenin bakmadığını bilerek yaptık.

Hangi ülkede yaşadığımızı biliyoruz. Hukuk ile hukuksuzluk arasındaki farkı bilen birisiyimdir. Buna rağmen umutla herkesi inandırmaya çalıştım. 110 yıllık Beşiktaş Kulübü’nden özür diliyorum. Onları buna inandırdığım ve ikna ettiğim için. Slaven Bilic ve antrenör ekibinden özür diliyorum. Türkiye bir hukuk ülkesidir, biz kitaba bağlı kalırız. Beşiktaşlıyım diyen bütün futbolsevelerden özür diliyorum. Ben de onların kandırılmasına vesile olan biri olarak tarihe geçeceğim herhalde"

Uçar: Yabancı hakem de gelir mi bilinmez

Cumhuriyet Gazetesi'nde Feyyaz Uçar kural değişikliğine teknik direktör gözüyle bakıyor. Uçar "11 yabancının maç kadrosunda serbest olması demek Türk futbolunun yabancılaşması demek. İyi yabancı dil bilmeyen teknik direktörler iki yıl içinde görevlerinden olur. Çünkü 11 yabancının başında da yabancı bir hoca bulunması normaldir. Yabancı hakem de gelir mi bilinmez. Ligin adı da değişirse kime şaşırmasın" diyor.

Mersin İdman Yurdu Teknik Direktörü Rıza Çalımbay da uygulamayı Hürriyet Gazetesi'ne "Bir bakıma iyi oldu. Yabancı serbest kalırken kriter konmalı. Her önüne gelen yabancı alınmamalı. Yerli ve yabancı arasında rekabet oluşacak. Bu milli takıma da yansıyacak" şeklinde değerlendirdi.

Kafkas: Türk futbolculara çok para harcanıyordu

Osmanlıspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural ise bu uygulamaya ılımlı bakıyor. Sebebini ise Türk futbolcuların yabancı azlığından dolayı fiyatlarının çok pahalı olması olarak ortaya koydu.

Karabükspor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas da aynı noktaya dikkat çekti: "Ben sınırsız olmasından yanayım. Sınırlamadan dolayı haksız bir şekilde Türk futbolculara çok fazla para harcamak zorunda kalınıyordu"

Teknik direktör Giray Bulak da "30 milyon genç nüfusumuz var. Yabancı serbest kalana kadar semt sahaları kurulsa ne olur? Yabancı oyuncu ve teknik adam serbestse yönetici de getirilsin" yorumunu yaptı.

Tütüneker: İyi yabancılar gelsin

Kayseri Erciyesspor Teknik Direktörü Uğur Tütüneker de "Kaliteli isimlerin getirilmesi lazım. İyi yabancılar gelirse faydalı olur. Yabancı futbolcuların bir kısmının tribünde oturtulduğu, bir kısmının oynatıldığı sistemler doğru değil. Kısıtlamaları kaldırmak lazım. Eğer alınmasına izin veriyorsak, oynatılmasına da izin vermeliyiz. Bu oyunculara para ödeniyor. Kaç yabancı olursa olsun. Bazı kriterlerin de gelmesi lazım. Ne getirir, ne götürür bakılmalı. Kaliteli yabancılar gelsin ki Türk futbolcuları bundan faydalansın." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Al Jazeera